şükela:  tümü | bugün
 • şu sıralar tekrardan gerek ekşi sözlükte, gerek diğer mecralarda hortlamış ve zırt pırt karşılaşmamdan mütevellit yazma gereği hissettirmiş yalandır.
  yalan şundan ibaret:
  “artık kadınlar kendi kemik iliğinden üretilen spermle, bir erkeğe ihtiyaç duymadan hamile kalabiliyor. hem de doğacak çocuk kız olarak dünya’ya geliyor. sonuç olarak artık erkeğe ihtiyaç yok.”

  çoğunlukla da altına “ilikten sperm üretiliyor!” başlıklı haber linkleri koyularak bu iddianın sağlamlaştırıldığına inanılır. ben burada en sık referans gösterilen haber sitesinin haberi üzerinden alıntılama yapacağım. hoş, sadece linki paylaşıp linkte yazılanları okumayanlar büyük ihtimalle buraya kadar bile okumamışlardır ya, neyse.

  bu tekniğin nasıl işlediğine dair linkte bir açıklama yazıyor, o da şöyle:
  ““yeni geliştirdiğimiz teknikle şimdilik ergenlik öncesi dönemdeki erkeklerin spermatogonial kök hücrelerini kullanarak sperm elde ettiklerini” açıklamasında bulundu.”
  yani üretilen sperm için bir erkeğin kök hücresine ihtiyaç var. dolayısıyla “erkeklere ihtiyacımız yok” olayı tamamen safsata, uydurma.

  bir diğer haber linkinde ise geçen ibare şu şekilde:
  “deney fareler üzerinde gerçekleştirilmiş olsa da ümit vâdediyor. teknoloji yeterli düzeye ulaştığında, erkeklerin yüz bölgesinden alınacak hücrelerden sperm üretilebilecek. gelgelelim, laboratuvarda tanrıyı oynamak pek kolay bir iş değil. üretilen bu spermlerin, bir çocuk dünyaya getirmek için yeterli olup olmadığının cevabı kimsede yok.”
  yani demek istiyor ki evet biz bir sperm ürettik fakat kendisi yumurtayı dölleyemiyor. döllese çoktan tamamlanmıştı bu deney. tabii bu şekilde söyleyememişler, lafı kıvırmışlar da kıvırmışlar.

  özet olarak
  1) bu sperm üretimi henüz fareler üzerinde yapılan bir deney olarak kalmış ve insanlar üzerinde bir çalışma olup olmayacağı belirsiz. araştırma, üstüne yorum yapılamayacak kadar eski ve başarısız.
  2) erkeklerden alınacak kök hücre olmadan bu işin yapılması imkansız. aslında bu işin başı yine erkeklere dayanıyor çünkü belirtilen spermatogonium (sperm hücresi) sadece erkeklerde bulunuyor.
  3) araştırmada 2008 yılından beri bir gelişme yok. “lezbiyen bir çiftin bu yöntemle bebekleri oldu”, “2 ay içerisinde bu yöntem uygulanmaya başlanacak” gibi haberlerin bu yüzden hiçbir dayanağı yok. özellikle yabancı dilde bir aratma yaparsanız araştırmanın asıl amacının kadınların kendini döllemesi değil, erkeklerin kısırlığının giderilmesi olduğunu anlarsınız.

  hadi diyelim gösterilen haber linkleri çok eski, bu haberi yeni paylaşan dandik haber sitesinde bile referans gösterilen araştırma 2008 yılına ait.
  “new scientist bilim dergisinin haberine göre”
  new scientist’in böyle yeni bir haberi yok.
  profesör karim nayernia’nın çalışmalarıyla ilgili daha sonra başka haberler de yayınlandı. mesela kök hücreden yaratılan spermle hamile kalan fareden doğan yavrunun öldüğü haberleri de yayınlandı. yani karim nayernia’nın çalışması başarısızlıkla sonuçlandı.

  telegraph’ın sitesinde de üzerinde deney yapılan farelerin doğduktan kısa bir süre öldükleri belirtiliyor.

  çalışmayı başlatan kök hücre biyolojisi profesörü karim nayernia, wikipedia’da yer alan bilgiye göre 2010’da meme kanseri için araştırmalara başlamış. kemik iliğinden sperm zırvasının çalışmalarının devam edip etmediği bile meçhul.

  neyse genel olarak yalan yanlış bir şeyler üretip onlara inanmayı seviyoruz, bundan sonra da bu habere inanmaya devam edenler olacaktır. kuran’ı yırtan kızın maymuna dönüştüğüne inananlara gülen tipler haber içeriğini okumadan bu habere inanmış durumda.
 • feministlerin çılgıncasına inandıkları yalan.