şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şu devirde mutlaka bir devası vardır, olmalı diye umut ettiğim, boğazın düğüm düğüm olmasına neden olan illet.
 • sözlükte o kadar doktor moktor dururken aydınlatıcı olmaya aday bir entryi öğretmen olarak benim girdiğim illettir. başlığın doktor arkadaşların katkılarıyla zenginleşmesi dilekleriyle bismillah diyorum.

  kemik kanserinin öncelikli semptomu zamanla artan bir ağrıdır. bu yüzden birçok hasta sıradan bir ağrı zannedip günlerce, haftalarca doktora gitmemezlik edebiliyor. ancak bu her vakada aynı değil. bazı vakalarda ağrısız bir kütle de oluşabiliyor. bazı türleri ise kemik yapısına zarar verici nitelikte olabiliyor.

  tedavisinde ise radyoterapi öncelikli tercih edilen yöntem. radyoterapi ya da kemoterapinin yetersiz kaldığı noktada iş maalesef amputasyona kadar gidebiliyor.
 • kemik kanserini anlatan bir yazı: http://www.hemensaglik.com/…kanserler/kemik-kanseri
 • teşhis için kanser hücrelerini ayırt edici bir maddenin vucuda enjekte edilmesinin ardından, dış görüntüleme ile tüm vucut taranır. kanserli bölge filmde pırıl pırıl parıldar.
  (bkz: sintigrafi)
 • omurilik üzerinde bel ve sırt bölgesinden ameliyatla alınan iki adet kitle, sonrasında kırılan iki adet kol, bacakta son anda kırmadan farkedilen bir başka nane, kırılan kalça kemiği sonrasında ameliyat ve ameliyattan bir hafta sonra can veren babalarının doğum gününde cenazesini kaldıran üç çocuk ve bir eş demektir kendileri.

  sırf bu hastalık için eve silah alınır. kendi başına geldiğinde kemikleri kırmaya da başladığı vakit kafana sıkmak için.

  nasıl tedavi edildiğini bilmem lakin nasıl öldürdüğünü iyi bilirim.
 • kafatasini bu hale getiren bir hastalik.
  http://i.imgur.com/enqdw.jpg
 • adana'da onkoloji poliklinikte ki ziyaretlerimiz boyunca(çocuk onkoloji) en çok sevdiğim çocuklardan birinin başına gelmiş olan lanet olası kahrolası bir hastalıktır.
  o küçücük bünyenin o ayağında ki eşek kadar şişlikten yürüyememesi doktorların sürekli kesmekle ailesine diretmesi yaklaşık olarak 2 yıllık bir tedavi süreci geçirmiş olan 12 yaşında bir çocuktan söz ediyorum.
  biz ki saçma sapan gündelik sorunlarımıza odaklanırken o ayağını iyileştirmeyi ve bir gün doya doya koşmayı hayal ediyor. hiç bir sağlıklı insanın bu hastaları ihmal etmemesi gerektiğini ve gereken özveriyi sağlıklı ve yardım edebilecek olan insanlarında dahil olmak üzere düzenli yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum en azından çocuklara bu özveriyi gösterin.
 • iki gün önce teyzemi bizden alan kanser türü. bu süreçte anladığım kadarıyla pek fazla bilinmiyor: kemik kanseri, kemik iliği kanseri ile aynı şey değil. maalesef tüm kanser türleri gibi ölümcül, maalesef en ağrılı kanser türlerinden biri. teyzemin iki koluna, kaburgalarına ve bel kemiğine sirayet etmiş. kemoterapi ışın, ilaç derken, ne yapıldıysa fayda etmedi. hastalık önce kollarını kırdı, sonra bacaklarını felç etti. son zamanlarında o kadar kötüydü ki, konuşamıyordu bile. dağ gibi kadındı, ufacık kaldı.

  iki gündür hiç ağlamadım. kalbim sıkışıyor, içimde böyle bi yumru var. bir yandan üzülüyorum, bir yandan da çilesi bitti garibimin diyorum. ağrısı sızısı dindi, dertlerinden kurtuldu, kızına kavuştu.
 • (bkz: #53171672)