şükela:  tümü | bugün
 • düşme ve darbeler sonucu kemiğin bir veya fazla yerden ayrılması. tedavi için kırıklı yer gerilir ve yerine oturtulur. kırık bölge sarılarak alçıya alınır (bkz: alçıya almak)
 • kosarken, ziplarken yanlis hareket sonucu uzerine dusmenizle kemigin kirilmasi durumu. ozellikle ayak bilegindeki kirilmalarda aci, kaslar soguduktan sonra daha fazla hissedilir. hemen buzlu kompres yapilmali ve bacak, bilege kan toplanmamasi icin kalp seviyesinin uzerinde bir yere uzatilmali. bir kere saglam kirilan kemik yer edebilir ve daha sonraki zamanlarda burkulma, incinme gibi daha hafif sekilde nuksedebilir.
 • bir takım vakalarda, buz kompresi ve bazı ağrı kesicilerin acısını aldığı rivayet edilmektedir...bu bazen sadece plasebo etkisidir.
 • geçen gun iskelede vapur beklerken bisikletci bir kadının aglayıp sızlaması uzerine var olan tum ingilizcemle yardım etmeye calısmam ve parmagının kırılmıs olabilecegini ogrenmemle 'kırılsaydı yerınde duramazdın' genellemesinin kafamda yok olması olayıdır. hastaneye de gidip kırılma olayı tasdiklenmiştir.

  not: sonradan kadın biz kendi arkadasımla turkçe konusurken 'a siz turk musunuz!? ben yabancı sandım' tepkisini verdi. şoka girmemeli de ne yapmalı.
 • bugün başıma gelen olay. işte bunlar hep duvara bilinçsizce tekme atma nedeniyle oluyor.
 • ayak kırığı için, iyileşme döneminde topallayarak yürümeden normal yürümeye geçiş anı var. kaiser söze'ye saygı duruşu resmen. iyileştim dersiniz.
 • çeşitli nedenlerle kemiğin devamlılığının ve anatomik bütünlüğünün bozulmasına kırık denir. kırık yalnızca, kemikle birlikte çevre yumuşak dokuları ve organları değil travmaya karşı verilen sistemik cevapla tüm vücudu etkileyen patolojik tablodur. bu yüzden kırık tedavi edilirken kırık ile beraber oluşabilecek lezyon ve komplikasyonlar da düşünülmelidir.

  kırıktan hemen sonra görülen klinik tablo:
  -şok
  -ağrı
  -deformite
  -ödem
  -belirgin lokal hassasiyet
  -kas spazmı
  -anormal hareket ve krepitasyon
  -fonksiyon kaybı

  kırık iyileşmesi kırık oluştuğu andan itibaren başlar ve çoğunlukla kırık sahasının yeniden şekilenmesini sağlar. kırık iyileşme derecesi kullanılan fiksasyon materyaline de bağlıdır. iyileşme rijit bir fiksasyonla birincil olarak, rijit fiksasyon olmadan ikincil olarak gerçekleşebilir.

  birincil kemik iyileşmesi: kırık, stres-shielding araçları (plak) kullanılarak tesbit edilmişse meydana gelen iyileşme birincil kemik iyileşmesidir. bu iyileşme kırık fragmanları arasındaki direkt ve yakın temasla gerçekleşir. yeni kemik, frakturları birleştirmek için komprese olmuş kemik sonlanmaları boyunca gelişir. stres-shielding araçları stesleri kendi üzerine çekerek kırık bölgesini stresten korur. kemik uçlarında kompresyon oluşturarak kırık alanında harekete izin vermez ve kallus formasyonu oluşturmadan birincil kemik iyileşmesine neden olur. rijit kompresyon fiksasyon ile kırık iyleşmesinin tek yöntemi budur. rijit fiksasyon direkt kortikal temas ve tam bir intramedular vaskülarizasyon gerektirir.
  birincil kemik iyileşmesi çok yavaştır ve fraktürler arası boşluğu dolduramaz. iyileşme süreci ostoklastik rezorbsiyonu izleyen osteoblastik yeni kemik formasyonuna bağlıdır.
  ikincil kemik iyileşmesi: kırık , stres-sharing araçları ( alçı, pin, vida ) kullanılarak tesbit edilmişse meyadana gelen iyileşme ikincil kemik iyileşmesidir. bu araçlar kırık bölgesinde parsiyel yüklenmeye ve mikro hareketliliğe izin verir. bunun sonucunda oluşan mineralizasyon ve kortikal matriksin kemik replasmanı ile kallus formasyonu oluşur. bu eksternal kallus köprüsü kemik genişliğini arttırarak fraktür sahasının stabilizasyonunu sağlar. bu çoğalma eksternal fiksasyonla olduğu kadar kırığın intramedullar uzamasıyla oluşur.

  kırığın kallus formasyonuyla iyileşmesi (ikincil iyileşme) göreceli olarak daha hızlıdır. birincil iyileşmese ise yavaştır. böylece yük taşımadan koruma süresi, sadece kırığın lokalizasyonuna değil kemik iyileşme oranına da bağlıdır.
 • ayrılık gibidir. soğudukça acıtır.