şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bununla yapılan çorba leziz olur, ayrıca büyüklerimiz kemiklerin gelişiminde çok önemli olduğunu da düşünürler, ancak artık günümüz modern kadını çok tercih etmiyor, tercih etmemekte de bir o kadar iyi ediyor doğrusu, günümüz hastalıklarının çoğu hayvansal gıdalardan kaynaklanıyor zira, damar tıkanıklığından tutun da, kollestrole kadar...
  • ufak* köpeklere* büyünceye kadar verilen, insan yaşlıları için de faydalı olan besin. (bkz: ilik).
  • 90'larin ba$inda neredeyse butun corbacilar i$kembe, beyin ve kellepaca'yi kendi beyaz sularinda degil kemik suyunda servis ederlerdi ve kanimca acik ara daha guzel olurdu bu $ekilde.. nedense yok oldu gitti bu ekol.
  • bir tane ufak, ufacık kırığım var. çok hassas!! bir bölgede. iyileşmesi için günlerdir kellepaçaiçiyorum. bugün en nihayetinde annemin öğrendiği bir tarife göre;

kemik suyu kaynatılıyor, altı kapatılmadan önce içine defne yaprağı atılıyor, bir kaç dakika da böyle kaynıyor. sonra limon suyu eklenip bardağa konup içiliyor.

böylesinin daha faydalı olacağını söylemişler. içilemez değil, içilir. defne yaprağı bayaa iyi koku veriyor, yalnız içtiğinizin kemik suyu olduğunu düşünmemek lazım.
  • her türlü yemek içerisinde kullanılabilecek ve kemik erimesine mani olmak/yavaşlatmak için oldukça leziz bir tarifi şöyledir.

büyükçe bir kemik (tercihen ilikli) 5 litre suya konur. (tabi önceden 1 saat kadar soğuk suda bekletmekte fayda var, içindeki kanın tamamen temizlenmesi için.) suyun içine 1 avuç elma kabuğu, 1 avuç ayva kabuğu, 1-2 ince dilim kök zencefil ve en önemlisi 6 çorba kaşığı elma sirkesi konur.
    o büyük tencere ocağa oturtulur, 1 taşım kaynadıktan sonra ağzı sıkıca kapatılıp, kısık ateşte 6 saat pişirilir. altı kapatıldıktan sonra serin bir yerde 1 gece dinlendirilir. ertesi sabah üzerinde biriken yağı alınıp atılır, süzülür ve küçük poşetlere konarak buzlukta saklanır. çorba, pilav, bakliyat, her tür tencere yemeğinde rahatlıkla kullanılır, şahane tat verir.

içerisine eklenen elma sirkesi kemiğin üzerindeki kalsiyumun suya geçmesini sağladığı için kemik gelişimi devam eden çocuklar ve ergenler için, kemik erimesinden muzdarip yaşlılar için, kullandığı ilaçlar dolayısıyla osteoporoz riski taşıyan veya her hangi bir kırığını iyileştirmeye çalışan hastalar için müthiş bir kalsiyum deposudur.
  • az önce kasaptan koca bir kaval kemiğini alıp, düdüklüde pişirmem sonucu elde etmeyi umduğum sudur.

hem maliyeti olmayan, hem sıvıyağ ya da margarin kullanmak yerine kullanabileceğimi düşündüğüm ve şifa kaynağı olduğunu duyduğum hayvansal gıdadır.

gerçi, kemikleri bir kaç saat soğuk suda bekletmek gerekiyormuş ama bunu bilmediğim için direkt olarak kaynatmaya koydum. umarım tiksinmem.
  • yemeklere ekstra yağ dışında bir katkısı, bünyeye hiç bir faydası olmayan şey.
  • kemiklerime ve eklemlerime faydalı olacağı inancıyla 4 gündür içtiğim sıvı. * **

yukarıdaki entrylerde de anlatılmış zaten. yapımı çok kolay. herhangi bir kasaptan dilimlenmiş dana kemiği alıyorsunuz. ben migros'ta hazır temizlenmiş ve paketlenmiş olanlardan kullandım. önce kemikleri fırına atıp biraz kavrulmalarını sağladım. (bu şekilde daha lezzetli oluyor bence) sonra düdüklüye atıp içine lezzet vermesi için istediğim sebzeleri ekledim. soğan, sarımsak, havuç, defne yaprağı, kereviz sapı kullanabilirsiniz. bu aşamada yarım çay bardağı kadar elma sirkesi eklemem gerekiyordu ama unuttum. bu şekilde yaklaşık 4 saat kaynattım. aslında 6 saat kaynatacaktım ama kokuya daha fazla dayanamadığım için 4 saatte bırakmak zorunda kaldım. mutfağınız iyi havalanıyorsa 6 saat kadar kaynatın siz. soğuduktan sonra kavanoza koydum. kavanoza koyduğunuzda sıvı olan bu besin, buzdolabında soğuyunca jöle kıvamına geliyor. bu da kemikteki iliğin ve gerekli minerallerin suya geçtiğinin işareti. kavanozun üzerinde bolca yağ da birikti, ben bunların çoğunu attım.
    nasıl tüketileceğine gelirsek, ilk üç gün sadece bu jöleyi cezvede kaynatıp, içine tuz, pul biber, kara biber, zerdeçal ekleyip tatlandırarak içtim. 4. ve 5. günler için ise kalan jöleyi tencerede kaynatıp, un, yoğurt ve yumurtayla hazırladığım terbiyeyle birleştirip nane ve pul biberle tatlandırıp çorba yaptım. çorbanın daha lezzetli olduğunu tahmin etmişsinizdir herhalde.
    yarın tekrar kemik kaynatacağım. bu sefer kavanoza koymak yerine buz kalıplarında dondurmayı düşünüyorum. uzun süre saklamak daha kolay olur.
  • bu bayaa iyi bisey, kemiklere suna buna gelisime onarima destek oluyor. ayrica et yemegi seven biriyseniz o istahinizi sakinlestiriyor domino's baharat sosu katip icmenizi tavsiye ederim baska turlu icimiz zor kabul.
  • sol dizim, pişmiş tavuğun başına gelen bütün musibetlerin tamamına maruz kalıp yine de beni bi kere bile yarı yolda bırakmamış emektarımdır, kıymetlimdir. bi kere üstüne düştüm, bi kere koli taşırken bağları yırtıldı, bi kere dikkatsiz koşarken incittim, bi kere attan düştüm ve panik olmuş at üstüne bastı. bu son musibetin üstüne gittiğim tüm doktorlar ameliyat dedi. ameliyat 10 gün yatak, 2 ay üstüne basmama, bastonla yürüme demek. mecbur kalmadıkça katlanılacak çile değil bu kadar uzun süre hareketsizlik, bende 'he' dedim geçtim. zaten tek sıkıntı az koşmak, at binmemek, riskli hareketten kaçınmak bi de bağdaş kurarak oturmamak. onun dışında yürüyüş vs. problemi yok nasılsa diye ameliyat olmadım.
    derken beli ağrıdığı için bunu deneyen bir arkadaşıma dert yanarken kemik suyu kaynatıp içmeyi önerdi. ben zaten yemeklerde tablet kullanmayıp, kemik kaynatarak suyuyla yaptığımdan bana yaramaz diye düşündüm ve pek ciddiye almadım. ta ki zil zurna olup bi barın merdivenlerinden aşağı kar topu gibi yuvarlanana kadar. doktor 'ameliyat kaçınılmaz' deyince başladım arkadaşımın dediği gibi bunu kaynatıp bir bardak suyunu akşam yemeğinden önce içmeye and the legend began.
    önce o ince sızı gitti, farkına varmadan bağdaş kurunca iğne batırmışlar gibi acıması gitti, koşarken 2 km'nin üstüne çıkınca kırmızı alarm verir gibi atması gitti, 5km'ye çıkardım hala sancı yok, squat'tı kick back'ti derken anladım ki dizim iyileşti. tekrar doktora gittim dizinizde bi problem yok deyince artık ikna oldum. e benimki de mide, trash compactor değil ömrümün kalanını burnumu tıkayıp kemik suyunu tepeme dikerek geçirmek istemiyorum, bi hafta kestim ve dizim hala on nömire beş yıldız. marketten, kasaptan kemikleri alıp önce çeşme suyunda bi kez kaynatıp köpüklü suyu döktüm ve sonra damacana suyuyla iki saat kaynattım (düdüklüde bir saat olsa gerek). doktorun ameliyat dediği kemik, eklem, bağ problemi olanlar bunu illa bi ay deneyip öyle uzansınlar ameliyat masasına.