şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle tanım olarak şahsımın başına gelmekte olan rahatsızlık mı diyeyim artık ne diyeyim bilmiyorum bir çeşit rahatsızlık. şimdi şöyle; günlerden bir gün klasik evde yapılan mekik'dir şınavdır vs. pozisyonları esnasında belli bir antrenmanın üzerine çıktıktan sonra omuzumda fark ettiğim ağrı ile korkuttu beni. ilk başlarda yani ilk 3-4 sene kas yırtığı gibi birşey sandığım olay aslında çok başka birşey imiş.

  neyse velhasıl kelam günlerden birgün "bu nedir arkadaş ya" deyip bir doktor uzmana baş vurdum. röntgen, mr vb olayları atlattıktan sonra bişey yok denilmesi de bi "haydaaaaa" dedirtmedi değil. sonrasında bir kaç doktor gezdikten sonra 3 boyutlu tomografi çekildikten sonra ortaya çıktı kendisi.

  kemiğin üzerinde hani patates filiz verir ya.. öyle bir yapı şeklinde beklide doğuştan beri olan birşey imiş kendisi... vucut gelişimini tamamladıktan sonra en son halinde rahatsız etmeye başlamış omuzumu.

  gel gelelim şu an üzerine yatma tek kol ile birşey kaldırma, fırlatma yada spor vs yapamıyorum.

  iyi huylu mudur kötü huylu mudur 5-6 bin tl yi cebime koyup ameliyat edin beni dediğim zaman görücez efenim kendisini.
 • kemikten kaynaklanan veya başka bir organdan kemiğe yayınlan olmak üzere 2 tip kemik tümörü mevcutmuş. bunlarda kendi aralarında iyi huylu ve kötü olmak üzere ikiye ayrılmaktaymışlar.
  kemik tümörleri genellikle iyi huylu olup kötü huylu çıkma yüzdeleri ise bana %5 olarak aktarıldı ama bu konu hakkında kesin bir bilgim yok.
  sindirim ve üreme organı tümörlerinden sonra birincil kemik tümörleri en sık rastlanılan tümör tipiymiş.
  kemik tümörü kemiğin yapısını bozduğunda veya mekanik direncini zayıflattığı takdirde ameliyat şartmış, ameliyat sonrası kemiğin yapısına bağlı olarak tel, platin vb. destek gerekebildiği gibi oluşan boşluk başka bir kemikten alınan gref ile doldurulur/yamanırmış.
  kemik tümörünün teşhisi röntgenle değil mr ile yapılmakta. el, ayak ve bacakta rastlanma sıklığı yüksek bu tümör tipi bitmek bilmeyen ağrılara neden olabilir.
  geçmeyen kemik ağrılarınız varsa en kısa sürede bir doktora görünmenizde fayda var.
 • bendeki iyi huylu çıktı. 1 sene önce tespit edildi, geçen seneden beri aynı boyda, büyümemiş.
  ılık ılık, için için sızlıyor. epeydir ağrısı yoktu, iki gündür buradayım diyor, sızlıyor.

  iyi huylu tümörün sıkıntılı yanı; kemiğin kırılmaya eğilimli olması, kemik direncinin düşük olması.
 • en sık kemiğin metafizinden kaynaklanırlar.

  en sık benign kemik tm'ü osteokondromdur.sonra da fibröz kort.defektler.

  kemik sentezi yapan tm'ler:
  1-osteoma:özell.paranasal sinüslerde görülür.gardner send.da multiple osteomalar gör.(intraabd.desmoid tm'de de gardner send.gör.apc gen mut.ile birlikte.) en sık frontal kemikten çıkar. ve asla malignleşmez yani kansere dönüşmez.
  2-osteid osteom:ortasında radyoülsen nidus dokusu.diz çevresinde ve aspirinle ağrısı geçer.10-20 y arası çocuklarda.
  3-osteoblastom:ortasında radyoülsen nidus dokusu.daha çok vertebrada.ağrısı aspirinle geçmez.
  4-osteosarkom:kemiğin en sık görülen malign tm'ü.diz çevresinde sık gör.bimodal dağılım vardır.yani 20 y'dan önce ve 50 y civarı sıklığı artmıştır.en sık görülen mikroskobik tipi osteoblastik tiptir.

  kıkırdak tm'leri:
  1-osteokondrom(egzositoz):en sık benign kemik tm.en sık metafizde ve diz çevresinde.*
  2-kondrom(enkrom):hyalin kıkırdaktan gelişir.el ve ayak kemiklerinde c ring ve o ring bulgusu vardır.mafucci ve olier send.da multiple kondromlar görülür. enkondrom+ hemanjiom'a da mafucci sendromu deriz.buna akılda kalması için elkondrom da deriz.
  3-kondroblastondom:epifizlerde görülür. chicken wire kalsifik.vardır. radyolojik olarak tüberküloz'la karışır.
  4-kondromiksoid fibrom:metafize yerleşir.
  5-kondrosarkom:pelvis kemikleri,prox.femur,omuz ve kostalar tutulur.en sık konvansiyonel tip görülür.

  diğer tümörler:
  1-osteoklastom:kadınlarda sık görülür. ve 20-40 yaş arasında sık görülür.( bu ilginç çünkü kemik tümörleri genelde erkeklerde görülür.)diafizde özellikle diz çevresinden gelişir.lokal ağrı yapar.önemli artrit ile karıştırılır. diz çevresindeki epifizde kanamalı litik lezyon.ve 20-40 yaş aası kadınsa tanı budur. radyoterapi ile malgnleşip akciğer metastazı yapabilir. yani ne yapacağı belli olmaz. borderline tümör de diyebiliriz.

  2-ewing sarkomu:diafiz yerleşimli.pas+ boyanır.klinikte osteomyelit ile karışır.periosta ulaşıp soğan zarı görünümü yapar.t 11:22

  edit: bilgi ekleme ve baştan tekrar yazma.
 • osteokondrom için (bkz: #89275741)
 • enkondrom için (bkz: #89441415)