şükela:  tümü | bugün
  • kafam o kadar karışık ki bir de kutsal sözlüğe danışayım dedim :)

yıllardır canım ciğerim köpeğimle yaşıyoruz lakin annem 6 kür kemoterapi görecek. 5 doktorla görüştük dördü evde olmasında sorun yok dedi biri de evde olmasa iyi olur dedi. tabi ki başka birine verecek değilim... ucuz kiralı bir yer bulup, köpeğimi alıp taşınmayı düşünüyorum. tabiki sorun olmayacaksa evde kalmasını tercih ederim. insan bilemiyorum be sözlük. internet bilgi kirliliği dolu. bu konu hakkında bilgisi olan yeşillendirebilir mi?
  • babamın kemoterapi görürken evde kedi, sokakta da kedi ve köpek beslediği ve 4 yıl sonra hala aynı tempoda beslemeye devam ettiği düşünülürse herhangi bir sakıncası olmadığını düşündüğüm bir durumdur. hayvan sevgisi, hastanın yaşama bağlılığını ve motivasyonunu da arttırır.

ilave: hastanın bağışıklık sistemi zayıfladığı için, evde beslenen hayvan(lar)ın aşılarının tamam olması önemli. zaten 5 doktorun 4'ü onaylamış 1 tanesi ise muhtemelen bakteriyel hastalık vb riskleri düşünerek tavsiye etmemiştir.
  • 2017 ocak babama kanser teşhisi kondu. o zamanlarda hem de sözlükten anneleri ölmüş iki kardeş kediyi sahiplenmeye niyetlenmiştim. ayrı evde yaşamama rağmen babama zarar vermekten korktum. haziran ayında sokaktan muhsin’i kurtardığımda ilk işim de soluğu doktorun yanında almak oldu.
    aşıları bakımı takip edildiği sürece bir zararı olmayacağını, şayet ki teşhisten de önce evde zaten bir hayvan varsa uzaklaştırmaya gerek olmadığını, hasta ile iletişimine dikkat edilmesinin yeterli olduğunu söylemişti.
    bir buçuk seneyi devirdik, babam hala kimseyle tokalaşmaz sokak hayvanlarını da sevmez ama gel gör ki benim eve de gelmez (=
    sonuç olarak demem o ki, hayvanın da sağlığı ve hijyenine dikkat edildiği sürece sorun görülmeyen durum imiş.
    acil şifalar.
  • not;yanlış anlamışım düzeltiyorum.

kemoterapi yapan hastaların bağışıklık sistemi ciddi anlamda zayıflar.bazı araştırmalarda köpek ve kedilerde bulunan bazı bakteri türlerinin insanlara bulaşıp bağışıklık sistemine negatif etkileri olduğu ve hatta bu bakterilerin antibiyotiklere karşı dirençli oldukları için de belli bir tehlike taşıdıklarını okumuştum.

ne olur ne olmaz;kemoterapi gibi son derece zorlu geçen bir tedavi sürecinde evdeki köpeği hastadan uzak tutmanın faydalı olacağını düşünüyorum.
  • 2 yıl önce hem kemoterapi, hem de radyoterapi gördüm.
    kemoterapi seanslarım 3 günlüktü.
    yani 4 saat kadar hastanede ilaç veriliyor, daha sonra tekrar ilaç takılıyor ve 2 gün sonra çıkarılmak üzere evime geliyordum.
    bir kedimiz var.
    eve gelip neredeyse cansız bir vaziyette kendimi yatağa attığımda kedi gelip üstüme yatardı.
    kanserle mücadelemin sonuna kadar bu ritüeli hiç değiştirmedi.
    tedavi sonuç verip iyileştikten sonra da bir daha yanıma uğramadı.
    bu süreç içerisinde ne doktorlardan ne de eve gelen hemşirelerden evde hayvan beslemekle ilgili olumsuz bir görüş duymadım.
    tabi biz de özellikle sormadık ama yaşadığım ülkede neredeyse herkes hayvan sahibi olduğu için muhakkak uyarılırdık.
    yine de bu şerefsiz hastalık temiz bir kafa istiyor.
    yani korku,endişe gibi duygulardan uzak olmak gerek.
    bunu hasta için söylüyorum.
    köpekle birlikte mutluysa bence ilişmeyin.
    fakat en ufak bir tedirginliği varsa uzaklaştırın.

ha aslında hastanın yanına gelmesi köpekten daha tehlikeli olan bir insan türü var.
    ziyarete gelip,
    "bizim teyzenin kaynının damadının oğlu da böyle olmuştu allah rahmet eylesin"
    "bizim iş yerinde hasan bey vardı onu da geçen yıl kaybettik"
    tarzı salak salak konuşan türden bahsediyorum.
    asıl onları hastadan uzak tutun.
  • kemoterapi sürecinde bağışıklık sisteminiz düşeceği için mikrop kapma riskinizi arttırır hayvanlar.

bunun yanısıra alerjik reaksiyon gösterme olasılığı da vardır.

tabii ki bu yüzde yüz olacak değil, bir ihtimal.

vereceği moral de artısıdır, kanser tedavisinde moralin etkisini de göz ardı etmemek lazım.
  • aşı ve kişisel temizliğine(tüylerinin sürekli taranması gibi) dikkat edildiği sürece, sorun yaşanacağını sanmıyorum. gelişmiş ülkelerde, kedi köpek gibi evcil hayvanlar, terapi amaçlı olarak, hastanelerde bulundurulabiliyor.