şükela:  tümü | bugün
 • tam adı kenneth henry miles olan ingiliz asıllı yarış pilotu.
  hayatının bir kısmı ford v ferrari filminde christian bale tarafından canlandırılacaktır.
 • ford v ferrari filmi ile tanıştığımız ve gönüllerimizde taht kurmuş efsane pilot.

  1918 doğumlu. 15 yaşında başlıyor motorlarla ilgilenmeye, ardından da teknik eğitim alıyor. askere gidip tank kullanmadan önce motorsiklet yarışlarına katılıyor miles.

  savaştan sonra yarışçılık ve ustalık yapmaya devam ediyor. 1951-1952 yıllarında amerika ya taşınıyor. 1953 yılında da scca da kendi özel tasarım bir aracıyla tam üst üste 14 tane yarış kazanıyor.

  kendisini usta olarak tanımlıyor. önce usta, ondan sonra pilotluk. hatta tam söylediği de şu:

  "ı am a mechanic. that has been the direction of my entire vocational life. driving is a hobby, a relaxation for me, like golfing is to others. ı should like to drive a formula one machine, not for the grand prize, but just to see what it is like. ı should think it would be jolly good fun!"

  aynı sene içerisinde, 1966 da sebring ve daytona yarışlarını kazanmıştır. aslında aynı yıl içinde filmde anlatıldığı gibi lemans ı da kazanmış olsa da, teknik bir mevzudan dolayı kendisinin hanesine işlenmemiştir bu kazanç. kanımca bir utançtır ford adına. (edit: 48 yaşında elde ediyor adam bu başarıları)

  aynı sene, 1966 da bir aracı test ederken ölmüştür.
 • adam gibi adamdır. şerefsiz ford yüzünden hiçbir zaman hak ettiği değeri görememiştir. gerçek bir kahraman. keşke sikik ford değil de ferrari adına yarışsaydın.
 • yarışın son turunda yavaşladığı an, sende düzenin adamı oldun ken dedim, aynen de öyle oldu. iki dakikada harcadılar adamı.
 • eğer (bkz: ford v ferrari) filminde anlatıldığı gibiyse olaylar, beton yetmez bir adamdır. tutkusu ile bir vizyonun oluşmasına imza atmış, bunun karşılığını alıp alamadığı tartışılır, tam bir görev adamıdır filmde görüldüğü kadarıyla. yine bir (bkz: christian bale) klasiği sayesinde haberimin olduğu insandır.

  bu arada ford v ferrari gibi bir filmin çevirisinin (bkz: asfaltın kralları) olmasının da epey talihsiz olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. filmin güzelliğine, kalitesine, ken miles abimize ayıptır.
 • filmde anlatıldığı gibiyse olanlar, haksızlığa uğramış kişidir. ve en ağır tarafı, bu haksızlık kendi seçimiyle gelmiştir. christian bale de iç cızlatma konusunda her zamanki gibi başarılı.