şükela:  tümü | bugün
 • kendisini http://www.ted.com/daki konuşması ile keşfettim. keşfettim derken elinden tutup bir yerlere getirmedim, tanıdım yani..
  konuşmasında okulların ve bulunduğumuz sosyal çevrenin yaratıcılığı nasıl etkilediğini oldukça keyifli bir biçimde anlatıyordu. daha sonra bu konuşmasında anlattıklarını daha ayrıntılı işleyen the element kitabını buldum. kitabında insanların hem yapmaktan zevk aldıkları hem de yapmaya yetenekli oldukları şeyleri yaptıklarında nasıl mutlu olduklarını, bu mutluluğun da kişiye hem haz verdiğini hem de çoğu zaman da başarı getirdiğini güzel örneklerle veriyor.

  bahsettiğim kitapta aynı zamanda hayatta hiçbir adım için geç kalmadığımızı, tutku ile yapacağımız işlerin peşinden koşmak için hiçbir zamanın geç olmadığını söylüyor. başlarda ya saçmalama desem de yavaş yavaş ikna etti kitabın sonuna doğru.

  kısaca sir ken robinson, eğitim ve yaratıcılık konusunda dünyadaki sayılı kanaat önderlerinden birisidir şu an.
 • http://sirkenrobinson.com/skr/ sitesine tıklayarak nasıl bir adam olduğuna daha yakından tanık olabilirsiniz, tek kelime ile büyülendim. yarın gidip bütün ayak işlerini yapabilirim, asistanı olabilirim, keşke kabul etse... "okullar yaratıcılığı öldürüyor" videosu ile ünlü olan bu eğitimci, bu harika yürek aslında çok ama çok daha güzel kitaplar yazıyor ve onlar hakkında da konuşuyor.

  kendisi gerçekten ayrı biridir, takip ve dikkat ediniz.
 • ted'deki tum videolar icinde en cok izlenen konusma kendisinindir. acikcasi bu sayede konusmasini dinleme sansini yakaladim ve cok da iyi ettigimi dusunuyorum. ayirabilecek bir 20 dakikasi olan herkesin izlemesini siddetle oneririm.
 • sunumlarında çok önemli ve farklı noktalara parmak basan şahsiyet. bir ödev bahanesiyle tanıdım kendisini, iyi de oldu.
 • eğitim bilimlerinde fazlaca dönen tartışmaları olağanüstü bir biçimde sunan eğitimci kişilik. eğitim literatüründe kendisine pek rastlanmaz, velev ki asıl bu kadar çok kesimce düşündüklerinin bilinmesi daha önemli. aynı şekilde düşünmemin yanında ben de kendi konumun uzmanlarına düşündüklerimi açıklamaktansa herkesle sıkılmadan dinleyebileceği şekilde paylaşmayı tercih ederim.
 • alanında uzman bir eğitim bilimci.

  eğitimde şu anda kullandığımız sistemin kullanışsız hale geldiğini ve bu sistemi yamamak yerine yeni bir eğitim sistemine geçiş yapılması gerektiğini savunmaktadır. internette bulunan videolarında genel olarak bu görüşü savunmaktadır.

  türkçeye çevrilmiş iki kitabı bulunmaktadır,
  öz -> tüm bireyler okumalı.
  yaratıcılık: aklın sınırlarını aşmak -> eğitim sektöründe çalışanların okuması gereken bir kitap.
 • ted'deki konuşmalarıyla tanıdığım kişilik. alternatif eğitim anlayışına kafa yorduğum şu zamanda karşıma çıkması ayrı bir güzellik oldu benim için. sadece eğitim üzerine bir çalışma yapan/yapacak kişiler değil, herhangi bir şekilde, herhangi bir ülkede, herhangi bir düzeyde, eğitim sistemine ucundan bucağından dahil olanların elzemiyetle dinlemesi veyahut okuması gereken kişilerden biri. ted'deki konuşmalarının hepsini büyük zevkle ve dikkatle izledim; süper konuşmalar. hem esprili bir dili var izlerken asla sıkılmıyorsunuz, hem de eğitimin sisteminin çocukların yaratıcılığını nasıl katlettiğini mükemmel örneklerle gözler önüne seriyor.
 • kendisini bir on sene evvel dinleme fırsatı bulsam hayatımı başka bir şekilde yönlendirebileceğimi düşündüğüm kişidir. aşırı derecede saygı duyuyorum.
 • belki alakalidir linkleri:

  (bkz: baska bir okul mumkun)
  (bkz: ozel okul/@iwillshowyouwhatitmeans)
 • "eğer yanlış yapmaya hazırlıklı değilseniz, hiç bir zaman orijinal birşey bulamazsınız."