şükela:  tümü | bugün
  • karşındakinin önünü kesmemek için hayatın kenarında durmaktır. kenarlar tehlikeli durmak da bir o kadar zor olsa bazen yapmak zorunda kalınır.

düşmemek için çabalarken dimdik ayakta durabilmek en zor formüllerden biridir...
  • "bir şeye karışmamak" hatta "umursamamak" anlamında kullanılır. örneğimize bakalım:
    "yemek bitip de sıra masanın toplanmasına geldiğinde herkes kenara çekiliyor."
    yani ne demek istiyor? "köle gibi çalışıyorum zaten; bari bir masayı toplayın değil mi ama! yok anacım yok; hiçbir şeye ellerini sürmüyorlar, karışmıyorlar bir şeyciğe"(tamam, belki genişletici yorum yapmış olabilirim ama neyse yahu, fazla kurcalamayalım oraları)
  • hayatta benim gibi düşünen ve her anlamda benim kadar dolu insanları bulamadığım için sık sık yaptığım durumdur, yaş büyüdükçe kişi tarafında yalnızlıkla paralel olarak büyük bir hata olarak algılanır ki sanırım öyledir.
  • "her konuşma bir şeyi değiştirir hayatımızda
    sustum durdum geriye geriye çekilerek"*
  • yol vermektir bir bakıma. bazen acelesi olana, bazen de sizi görmezden gelene. sessizlik gerektirir.
  • sürgün yeri olandir. ses gecirmez odalardan bagirir dururusunuz, her kelimeniz kendinize dönüp icinize batar. o yüzden sessizlik gerektirir, fazlasi yarayi derinlestirir.

istemeden yapildigi icin genelde, yani birileri sizi bu ıssız ve kavruk topraklara sürdügü icin öyle erdemli falan birsey de degildir. asıl erdem delirmeden, ölmeden bu topraklardan tekrar evinize dönmeyi beklemek olabilir.

ama

döndügünüz yerin artık eviniz olmama ihtimali de var...

ne acıklı...
  • zamandan bir adım geride kalıp zamanın neler getireceğini görmek ve ona göre önlem almak adına, yapılması elzem bir eylem ki, bunu yapanın davranışını korkaklık veya yılgınlık olarak görenlerse, yanıldıklarıyla kalırlar.

(bkz: hayat kurtaran bilgiler)