şükela:  tümü | bugün
  • güçlünün haksız olsa güçsüzü engellemesine sebebiyet verebileceğinden dolayı toplum sözleşmesi ile bu yetki rızaya bakılmaksızın kişilerin elinden alınmıştır.
  • hükümetin ve yargının halkı mecbur bıraktığı hukuk yöntemidir. artık burda bu işler böyle yürüyecek. umarım birgün o ocakları söndürülen ailelerin çektiği acıları yaşarsınız diyemiyorum. vicdanım elvermiyor.

okadar gelişmiş bir adalet sistemimiz var ki, mahkeme de suçunu bangır bangır itiraf eden katilin cezasına bile 7 senede karar verilemiyor.

(bkz: cmk madde 102)
  • bağzı ileri demokrasi ile yönetilen, dünya'nın yeni süper gücü olduğunu sanan ülkelerde görülebilen ve hatta kolluk kuvvetleri tarafından desteklenen yöntem.

bu ülkelerden birisinde yaşayan arkadaşım anlattı. geçen gün gece saat 01:00 civarlarında dışarıdan sesler duyuyor, köpeği de var ve havlıyor fakat kendisi salonda multiplayer oyuna daldığından mütevellid sallamıyor. derken komşusunun kendi ismini bağırması ile dışarı fırlıyor.

komşusu kendisine bir adamın arkadaşımın arabasının aynasını kırdığını ve kaçtığını anlatıyor. şahsı tarif de ediyor. arkadaşım eline bir sopa alıp dışarı fırlıyor. mahallede dolanıyor fakat adamı yakalayamıyor. dönüşte komşusundan hikayeyi dinliyor.

efendim, arkadaşım yazın kalabalıklaşan fakat kışın çok sakin olan bir sahil beldesinde ikamet ediyor. bisikletli bir şahıs, akşam kimsenin uğramadığı sokağına girip arabasının aynasını kırıyor. yüksek ihtimalle uyuşturucu etkisi altında. komşu bağırınca da kaçıyor.

arkadaşım kolluk kuvvetlerini arıyor. bu arada konuşmayı sokakta yapıyor ve o sırada
    - merhaba, ben bilmemkim. şu şu adreste oturuyorum. şahsın birisi aracımın aynasını kırıp kaçtı.
    + evet... şahsı görebildiniz mi?
    - evet. kel, açık renk kot pantolon, koyu renk tişört giyen bir şahıs.
    + araçla mı çarpıp kaçtı?
    - hayır, bisikletle gelip, bir anda durup aracımın aynasını kırmış. komşum görüp bağırınca da kaçmış.
    + şahsı yakalayabildiniz mi?
    - nasıl?? hayır yakalayamadık...
    + keşke kaçırmasaydınız..
    - evet keşke... neyse siz bir ekip yollayın buraya. hem tutanak tutsun hem de etrafa bakarsınız belki yakalarsınız şahsı.
    + şimdi şahsın plakası yok, aracı yok. görsek ben geçiyordum dese ne diyeceğiz. aracın kaskosu var mı?
    - nası ne diyeceğiz? ehm... hayır kasko yok.

konuşma arkadaşım sokakta iken geçmektedir. tam o esnada bir cup tarzı motor üzerinde 2 kişi sokağa döner. arkadaşımla karşı karşıya gelince dönüp kaçarlar.

- hop gelin lan buraya.
    arkadaşımın sesini duyan komşusu balkona çıkıp havaya ateş açar...

+ beyfendi?
    - birader bak, buraya ekip yollayın. bizim sokaktan kimse geçmez. az evvel konuşurken 2 kişi motor üzerinde geldi, beni görünce kaçtılar. burada bir sıkıntı var.
    + biz sizin her şüphelendiğiniz şahsı alamayız ki ama...
    - ulan ne alakası var. vatandaş olarak sen benim huzur ve asayişimi sağlamakla mükellef değil misin? mahallemde, sokağımda olay oluyor diyorum gelmiyorsun. bu nasıl iş?
    + beyfendi bağırmayın ben memurum. şahıs kaçmış gitmiş ben ne yapabilirim?

- iyi o zaman, bundan sonra kaçırmaz, ağzını yüzünü kırar atarız bir kenara öyle mi?
    + yok, o zaman darp olduğu için ekip yollamam gerekir. (gülüyor)
    - hay senin ben amk.

evet değerli sözlük okuru. var böyle ülkelerde işte. benim yaşadığım ülke mi? burada hayatta olmaz öyle şeyler, kolluk kuvvetleri yanlış yapsa onları bile adalete teslim ederler bu topraklarda...
  • (bkz: vigilante)
  • son günlerdeki bazi olaylarla** öne cikan veya cikarilan.
  • maaşını verdiğim, sosyal güvenliğini sağladığım yalnızca benim için çalışan bir ordu avukat var. her birinin gerçek adalet için savaştığını biliyorum. ancak öyle bir zaman geliyor ki; bıkkınlık mı dersin, sikerler eşiği mi dersin, öyle bir an geliyor ki çekerim emaneti sikerim adaleti demek en iyi çözümmüş gibi geliyor. mesela bu ara dengesiz bir hıyar var asabımı bozan bir de şu kediciği öldüren orospu evladı var. patlamak üzereyim.
    yine de adalete inanalım, tabi imkan, güç, kudret elimizde olduğu sürece. avukatıma anlatırsın sikkoluğunu geçiniz benim muhabbetim harbilik üzerine kurulu. hıyarı siktir et de kedi olayı çok üzdü be, taner hepşen; hepşenin yüzünden ibne.