şükela:  tümü | bugün
  • günlerdir dönen taciz tartışmalarından da anladığım kadarıyla sözlükteki bir çok yazar tarafından arzulanan bir toplummuş.

haliyle yazacaklarım sözlük gündemindeki taciz tartışmalarıyla ilgili olacak, özel yazışmaların deşifresine ıvıra zıvıra hiç girmeyecem zira arkadaşların o taraklarda bezi olmadığı çoktan belli oldu. belki bir yirmi sene sonra çocukları bu konuları tartışabilir.

öncelikle eleştirileri manipüle ederek kıyameti koparan arkadaşların unutmaması gerekir ki "kol kırılır yen içinde kalır" demek ayrı, tacizi afişe edip tacizciyi toplum önünde cezalandırmak ayrı, taciz karşısında hukuka başvurup her türlü zorluğu göze alarak hakkını aramak ayrı.

evet üçüncü yol biraz zor ve meşakkatli. belki yıllar sürecek, belki aleyhinize sonuçlanacak ve en önemlisi bulunduğunuz ortamda sansasyon yaratmayacak! ama toplumun bir şekilde dönüşüm yaşamasını istiyorsanız bu yöntemi savunmak zorundasınız. tabi eğer derdiniz gerçekten tacizi ve tacizciyi cezalandırmaksa!

açıkçası mantığıma sığdırmakta zorlanıyorum, ortada bir suç var, bu suç yüzünden hukuka gitmek yerine toplum önünde cezalandıran şoven bir anlayış var ve buna karşı çıkan üç beş kişiyi de trajikomik bir şekilde töre cinayetleri işleyen yobazlarla bir tutan insanlar var. oysa yaptıkları şeyin, töre cinayeti işleyerek suç gördüğü şeyin cezasını kendince veren insandan temelde bir farkı yok. bir de tartışmayı manipüle ederek kendilerini eleştirenleri sanki tacizi savunuyormuş gibi göstererek sizi tacizci sapık konumuna düşürerek taciz ediyorlar.

düşünün kızına tecavüz eden adamı adalete gitmeyerek vuran baba haklı mıdır? ya da evine giren ve herhangi bir fiziksel saldırıda bulunmayan hırsızı öldüren kadın? çok değil daha bir hafta önce kendisine molotof kokteyli atan eylemciyi öldüren askeri tartışıyordunuz.

tacizin cezasını sözlükte hedef göstererek arayan ve buna karşı çıkanları tacizci hatta ileri giderek tecavüzcü ilan eden* bir anlayış. sözlükte aklı başında bildiğim bir sürü yazar da bu saçmalığa destek veriyor. madem herkesin kendi adaletini kendisinin aradığı bir toplum arzuluyoruz, öyleyse kurtlar vadisi ve türevlerine gösterilen tepki niye? kimse bana ortada bir cezalandırma yok, sadece var olan bir durumdan bahsediliyor demesin.

mesela bugün çok sevdiğim bir yazar kalkıp suçlunun psikolojisinin bozulması halinde suç işlemesinin mazur görülebileceğini söyledi. -ne tesadüftür ki molotof kokteyli atan kürt eylemciye ateş eden askeri suçsuz bulan mahkeme de bu iddiaya sırtını dayamıştı- ben de bu söylemden yola çıkarak cem garipoğlu'nun da mazur görülebileceğini söyledim. sonuçta ne tacizciliğim kaldı ne tecavüzcülüğüm. en aklı başında bildiğimiz insanların bile hassas olduğu konularda bu kadar feodal bakışlı olduğunu görünce insanın töre cinayetleri işleyenlere kızası gelmiyor. gerçekten türkiye'nin en büyük sorunu köylülük; en mürekkep yalamış adam bile mesele cinsellik olunca bir anda travis bickle'a dönüşüveriyor.

hakikaten şu son bir haftada dehşete kapıldım meğer ne kadar canan arıtman varmış şu sözlükte.
  • (bkz: ihkak i hak)
  • (bkz: vigilante)
  • kendi adaletini sağlayamayan insanların ezileceği toplumdur. nitekim zayıf insan güçlü insan tarafından haksızlığa uğradığında adaleti sağlayacak denge her zaman güçlü tarafında bozulur. yani gününü göstereceğiniz kişi gelir sizin gününüzü bitirir. haksızlığa uğramış boynu bükükler toplumda ciddi bir kesim oluşturur. boynu büküklerle patronlar iki uç nokta meydana getirir. iki uç nokta arasında eşitsizlik olur. insan hakları çiğnenir.artık dünya güçlülerin dünyasıdır. bu yüzden insanın üstünde, insandan arınmış bir güce her zaman ihtiyaç vardır. bu güç çoğu zaman devlettir. eğer devlet gücünü kaybederse kendi adaletini sağlayan bireylerin toplumuna dönüşürüz.
  • kendi adaletimi kendim sağlamak için; he-man olduğumu düşünüyorum bu toplumda. olmaz, biri çıkar makinalı tüfenk kullanır. rambo olsam ? o da olmaz. lightsaber denen bir gerçek var. iki mermi sıkamadan doğrar adam beni, anında darkside'a geçer sitin huzuruna çıkarım. mind trick de lazım. hem iyi silahlanıp hem de uhrevi güçlere sahip olmam gerek. vampir olsam ? hem ikna kabiliyeti, hem ısırığın gücü ? güzellik uykumdayken gündüz gündüz hacamat ederler mazallah. kurt adam ? bekle ki dolunay çıksın. senette, çekte faiz işler, durmaz. kim ulan ? kim olayım da kolayca hakkımı alayım, hakkımı yedirmeyim ? rudolfcarnap denilen kişi gandalf ol diyor ama nazgulları da bir erkek öldüremiyor anladın mı ? olmadı rudolf !

bilemedim. en güçlü kim olunur ? padişah ? marurlanırsam benden büyük allah var ?

şimdilik kötü de olsa bir adalet sistemi lazım. adilce olsun ama...... adil düzen. hehe. bu da kötü gerçi.
  • (bkz: mafya)
  • kimsenin elbette arzu etmediği, fakat ülkemizde yaşanan hukuksuzluğın gözümüze gözümüze sokulmasının ardından, insan olan her bireyin(!) haklı şekilde hezeyan etmesi sonucu ortaya çıkan bir fikirdir bu.

ama şöyle bir gerçek var ki; elinde palayla kadın yaralayıp sonra da sırtına tekme atan adamların serbest bırakıldığı bir hukuk düzeninde elbette o kadın ve ailesi bu orospu çocuğunun cezalandırılmamasından hatta cesaretlendirilircesine salıverilmesinden duyduğu şaşkınlık ve kızgınlığı dindirmek isteyecektir,elbette sonuna kadar ceza alması gereken bu orospu dölünün bir şekilde cezalandırılmasını sağlamaya çalışacaktır.

eğer bu ülkede bu pezevenk hak ettiği şekilde cezalandırılsaydı, kimse olması gereken olduğu için hırslanmayacak, kendi adaletini gerçekleştirmeye çalışmayacaktı.
    bu olay üzerinden değerlendirme yapıldığında, insanların bu hissiyata kapılmasını anlamak çok zor olmuyor.

ha bir de hukuk uygulandığı için kendince adaletini uygulamaya çalışanlar var. bunların hepsi düzgün bir sistematik ve adaletli kararların içtihat haline gelmesi sonucu aşılabilecek yaklaşımlardır.
  • (bkz: turk milleti)