şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kimi insanların yapamadığı illede başkalarının mutluluğuna karışmak için özen göstermekten kaçınamadığı eylem.
 • ah keşke dediğim,özlem duyduğum ve yapmak istediğim şey.kısmen başarsam da tamamen olmuyor,olamıyor...
 • kendi kuralları olan, kendini keşfetmeye çalışan, fotokopi insanlardan olmayan,kendi dünyasını yaratan, başkalarının kurulu dünyasını kopya etmeyen insan modeli...
 • insanın kendini dış dünyadan soyutlaması veya soyutluyormuş gibi yapması hali. bazı kimseler, boktan giden hayatlarının faturasını çevresindeki insanlara keserler ve kendilerince onları cezalandırırlar. bu kimselerde, dünyanın kendi etraflarında döndüğü, herkesin gece gündüz kendilerini düşündüğü saplantısı vardır ki, başlıktaki davranışın temelini oluşturur. oysa çevredeki insanlar, onun kendilerine küsmesiyle bir süre ilgilenip sonra sallamamaya başlayacaklar ve kişi de sap gibi kalacaktır. eğer kişi gerçekten uçmamışsa, bu davranışın temel sebebi ilgi odağı olmak hevesini yeterince tatmin edememiş olmaktır.kişinin tamamen uçup kendi dünyasında yaşama mertebesine ermesi ise özenilecek bir davranıştır. bu davranışın genel belirtileri, sanıldığı gibi bir köşede sessiz sakin ve küskün oturmak olmayıp, günlük hayatının kurallarını tamamen kendisi koyması ve kimseyi iplememesidir. herkes tarafından benimsenmiş bir davranış onun için mantıksızsa mantıksızdır.uymak zorunda değildir. ayıplanmak gibi bir kaygı da yoktur. insanlar çok da kıymetli değildir nasılsa.bu davranışla mutlu olunur mu..onu bilmem ama mutlu olunabileceğini iddia ediyor yaptığını iddia edenler.
 • (bkz: selfcentered)
 • sadece bazı kişilere özelmiş gibi anlaşılıyor bu. ama aslında herkes kendi dünyasında yaşıyor.
  hayatımızın direkleri bunun üzerine kurulu, en başından beri kendimize bir dünya inşa ediyoruz.
  çoğumuz diğerlerinin de kendilerine bir dünya kurduğunun farkında olmadığı için, ya onların dünyasına saygısızlık yapıyor , yada kendi dünyasını yaşarken diğerlerinin dünyalarına saygısızlık yapıyor.
  bu iki taraf da asıl konu olan herkesin kendine bir dünya kurduğunun farkında değil.

  en başından düşünmeye başlarsak, iki ihtimal var esasen.
  ya biz kendi dünyamızda yaşıyoruz, diğerleri de, kendi dünyamızda oluşturduğumuz, insan imgeleri.
  ya da herkes kendi dünyasında yaşıyor, ve bu hayat dediğimiz şey de dünyaların kesişmesi.

  ben birincinin doğru olma ihtimalinin daha fazla olduğunu düşünüyor, olayları ona göre kurguluyorum.
 • doğduğumuzdan itibaren ölene kadar yapacağımız şey