şükela:  tümü | bugün
  • aramaya inandım lakin bulamadım.

yozgatta bir adamın kendi elektriğini ürettiği için ceza yemesi hadisesi. zaytung haberi gibi evet.
    türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz.

--- spoiler ---

41 yaşında ki halil kılıç kendi çabaları ve mekanizmasıyla birlikte elektrik üretmeye başladı. ilkokul mezunu kılıç yaptığının iyi ve faydalı birşey olduğunu düşünürken gelen ironik ceza herkesi şaşırttı.

3 yıldır boş zamanlarını evinin hemen bitişiğinde bulunan tandırlıkta geçiren inşaat işçisi kılıç, burada asenkron motor, neodyum mıknatıslar, sargı bobinleri, elektrik güçlendiricisi controller, rolant gibi malzemelerden oluşan bir makine üreterek kendi elektriğini kendi üretmeyi başardı. tam kendi elektriğini kullanmaya başlamışken devletin ürettiği elektriği kullanmadığı için şahsına idari para cezası kesildi. ceza karşısında hayret eden kılıç ürettiği elektrikle ne yapması gerektiğini tüm yetkililere ulaştırmak istiyor.
    --- spoiler ---

haber

edit: 1 yıl önce ulusal basında haber olmuş.
    milliyet
  • mazallah herkes kendi elektriğini üretirse adil bir seçim nasıl yapılabilir, hem sonra seçim sırasında nereye girecek bu kediler.
    doğru bir karardır. herkes gibi sen de karanlıktan payını alacaksın uyanık kardeşim.
  • oysa kaçak kullansaydı biz onun yerine elektrik faturasını öderdik.
    garip ülkenin bir garip olayı, asalak yetiştirmeye çalışmak.
  • bildiğim kadarıyla eğer kişi elektrik üretebiliyorsa o veya bu şekilde, bu elektriği devlete satıp sonra da yine şebeke üzerinden devletten alması gerekiyor. ya da direkt devlete bağışlayıp sıradan vatandaştan daha ucuza alması. ikisinden biri, emin değilim. ama asla "ben üretiyorum, bunu kullanacağım." diyemiyor kişi. her şekilde elektriği şebekeden edineceksin.

edit: imla
  • keşke editörleri de biraz türkçe bilseymiş dediğim haber.
    muhtemelen bu arkadaş elektrik ürettiği için değil de projesiz ürettiği ve kullandığı için yemiştir cezayı. zira lisanssız elektrik üretimi yaparak kendi ürettiğiniz elektriği kullanmanız mümkündür. tabi plan proje vs gibi şartlara bağlıdır.
  • keşke kaçak elektrik kullansaydı. ceza gelmediği gibi devlet borçlarını af ederek üzerine üstlük ödüllendirirdi. icat çıkarmayın başımıza ne üretimi!..
  • (bkz: neodinyum mıknatıs)

(bkz: türkiye'de bilim haberciliği)

(bkz: science journalism)

neresinden tutsan elinde kalıyor.

vegisiz mergisiz elektrik mi üretilir. hem dağıtım şirketi nasıl para kazanıcak? kes cezayı, başkasını özendirmesin.

ha bir de vergisini ver güneş enerji sistemi taktır. onda bi sıkıntı yok!
  • üzerinde düşününce mantıksız gelen haber.

okuduğum ve anladığım kadarı ile yozgat'lı arkadaşımız kendi elektrik jeneratörünü imal ediyor. elektrik jeneratörü kullanmak izne ve cezaya tabi mi bilemiyorum.

lakin asenkron motor, bobin, mıknatıs ifadelerinin birleşik karşılığı elektrik jeneratörüdür.
  • (bkz: yok öyle bedava)

herkes kendi elektriğini üretse vergi nasıl toplanır? yarısı vergi olan elektrik faturaları olmasa neler olur? iri ve diri bir türkiye için vergi şart. meşazı alamamış arkadaş, mağdur olmuş.

yine bir devridaim haberi değilse, adam mekanizmayı rüzgar türbinine ya da dere kenarına monte etmiştir, kıskanç bir komşusu da puştluğuna ihbar etmiş olabilir.