şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle belirtmek gerekir ki bu entry'deki bilgiler uzun araştırma, deneyim ve kendi evini yaptırma şevki ile yoğurulmuştur.

  işim gereği yıllardır emlak sektörünü yakından takip etme, sektörün güçlü ve zayıf yönlerini analiz etme fırsatı buluyorum. maalesef türkiye'de her alanda olduğu gibi bu alanda da çok ciddi zaaflar bulunmakta. daha fazla para kazanma hırsıyla dolu müteahhitler yüzünden insanımız, yıllarca biriktirdiği birikimlerini gerçek değerinden çok daha fazlaya satılan konutları satın almaya yönlendirilmiştir. üstelik 10 yıl vadede %70 faizle çektirilen krediler şirin gösterilerek insanımız müteahhitlerin yanısıra bankaların da kucağına atılmıştır.

  bütün bunların sonucu ise kalitesiz yapılarda oturan ve boğazına kadar borçlu bir halk, daha zengin müteahhitler ve daha zengin bankalar görmekteyiz. işte bu noktada bu kokuşmuş düzenin zararlarından tamamen olmasa da kısmen korunmak için kendi evini yaptırmak fikri daha mantıklı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. planını kafanıza göre yaptığınız, içini kafanıza göre döşediğiniz, malzemesini istediğiniz kalitede seçtiğiniz yaşam alanı oluşturma fikri bile çok heyecan verici.

  ilk yapılması gereken uygun bir arsa satın almak. bunu yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli birkaç nokta var. öncelikle arsanın konumu, güneş alma durumu, imar durumu, altyapısı, topoğrafik özellikleri, hisse durumu, civardaki tesislere ve önemli merkezlere olan uzaklığı ve ulaşım koşulları öğrenilmeli ve değerlendirilmelidir. daha sonra evin yapı ruhsatı işlemleri, su, elektrik, doğalgaz bağlantıları sorgulanmalıdır.

  arsa alırken her şeyden önce almak istenilen yerin tapuda gösterilen yer olduğundan emin olunması bakımından tapu dairesine gidilerek, kadastro birimine arazi sınırlarının çaktırılması gerekmektedir.

  arazinin önceki durumu hakkında bilgi edinilmeli ve kadastronun geçmediği yerlerin riskli olduğu unutulmamalıdır. bunu öğrenmek için belediyeye gidilebilir.

  arsa toprağı çok önemlidir, inşaat yapımına uygun olmayan bir arsa size inşaat esnasında çok ciddi sondaj masrafları çıkartabilir.

  tapuyu almadan önce kesinlikle ödeme yapılmamalıdır. özellikle arazi hisseli ise uyumsuz bir hissedar yüzünden yapılan ödemenin üzerine su içilmek zorunda kalınabilir. *

  kırsal kesimden arazi alınacaksa köy tapulu olmasına dikkat edilmelidir.

  arazimizi aldık, şimdi sıra yapı ruhsatında.

  öncelikle arsa sahibinin bizzat gidip imar durumu yani üzerine konut yapılacak parsele ait tapu ve çap örneği (kadastro planına göre taşınmazın geometrik konumunu gösteren belge) belediyeden alması gerekiyor.

  daha sonra tapu kadastro müdürlüğü’nden röperli kroki alınır.

  bir sonraki adımda belediye harita müdürlüğü’nden imar durumuna uygun inşaat istikamet rölevesi ile arazi ve yol kotlarının belirlendiği kot kesit rölevesi tanzim edilir.

  bu arada parsele ait, bir jeoloji mühendisi ya da üniversite tarafından hazırlanan, zemin jeoteknik raporu unutulmamalıdır.

  bütün bu işlemler esnasında elektrik için ilgili elektrik dağıtım şirketinden, doğalgaz için ilgili doğalgaz dağıtım şirketinden, telekom için türk telekom 'dan şifahen görüş almak çok önemlidir.

  belirtilen belgeler esas alınarak serbest mimar ve mühendislerce mimari, statik, kalorifer, elektrik ve ısı yalıtım projeleri hazırlanır. hazırlanan projeler belediyeye verilmeden önce bazı kurumlardan onay alınmalıdır.

  bundan sonra işimiz çok daha kolay olacaktır. unutmayın. bu entry'deki bilgiler kişisel görüşlerimi içermekte olup bu konuda işinin uzmanı kişilerle çalışmak kesin sonuç verecektir.
 • grand designs izleyin.