şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üretken bir sosyolog olan kadir canatan'ın ''bir dünya görüşü olarak islam'' alt başlığı ile yayınladığı, soru cevap formatında hazırlanmış değerli bir kitap.

    arayış içinde olan gençlere ithaf ettiği çalışmasında kadir hoca, oldukça anlaşılır bir dille soru işareti olan veya hakkında kafa karışıklığı olan tüm konulara giriyor ve aydınlatıcı bilgiler veriyor.
    ''islam bir dünya görüşü müdür?'' sorusuyla başlayan eserde yazar, dinin hakikatle ilişki kurmamızı sağlayan bir yol ve yöntem olduğunu belirterek islamın ritüellerden ibaret bir din olmadığını, bize bir dünya görüşü sunduğunu, bunu yaparken de sadece dünyadan bahsetmeyerek; islamın dünya görüşü olarak tevhid anlayışının bütün kainatı, bu dünya/öteki dünya, tabiat/tabiatüstü, madde/mana, ruh/beden diye bölmeden vahdet halinde görmek olduğunu belirtir.
    bölüm sonlarında okuma parçası olarak aliya, ali şeriati, ikbal, roger garaudy gibi önemli düşünürlerin eserlerinden bölümler paylaşan yazar, böylece yaslandığı müktesebatın da altını çizmiş oluyor.
    islam'ın varlık ve insan tasavvuru başta olmak üzere din, kitap, nübüvvet, ahlak, siyaset, iktisat toplum ve tarih-gelecek tasavvurları üzerinde üzerinde doyurucu bilgiler veren kitap, alana dair önemli bir boşluğu dolduran hüviyete sahip. deizmin, ateizmin gündemde olduğu şu günlerde özellikle lise ve üniversite düzeyinde gençlerin yararlanacağı bir kitap olarak tavsiye edilebilir olduğunun altını çizelim.