şükela:  tümü | bugün
  • kendi işin olsa bile o alarmı kurmazsan, o kurulu işi de kaybedersin. sonra başkalarının işi için alarm kurmaya devam edersin.
  • bu ekonomik krizde kendi işini kurarsan, elindeki avucundakini de kaybedersin. bir işletmenin vergi yükünün ne kadar olduğunu ya işletmeyi yönetenler yada sadece muhasebecileri biliyor.

öyle bir devlet ki; siz kazanırken size ortak, siz kaybederken yada iflasa giderken hooop sizi tanımıyor, hiç görmedi...

hani vergilendirilmiş kazanç kutsaldır diyor ya devletimiz, bu laiklik ilkesine aykırıdır. dini devlet işlerine alet edemezsiniz. insanların uhrevi duygularını dünya çıkarlarına kullanamazsınız. bunu yaparsanız, birileri de dini temel alarak dünyevi işlerinize el atar. gık diyemezsiniz.

vergilendirilmiş kazanç da vergilendirilmemiş kazanç da kutsal değildir. hepsi tamamen dünyevidir. dünyevi hesaplara ahireti ve ahiret duygularını katamazsınız. bu durum laikliğe aykırıdır. islamdaki kutsal "zekat" ile benzetme yapacak ahmaklar var ise hemen ellerini o klavyeden çeksinler, dangalaklığın lüzumu yok.

zekat, bir müslümanın malının 40’ta birini her sene allah için devlete vermesi midir? bugün yüzde 40 civarı vergi veriyoruz. bunun islamla bir ilişkisi var mı? yok.

şimdi gelelim verginin kendisine; ben bir girişimde bulunuyorum. kar edersem devlet yüzde 40 ortak. etmezsem ortak değil. "bak başının çaresine" diyor. zararda yok, karda ortak. adil olmayan şekilde bölüştük ve payını aldı. bana düşen pay ile telefonda iş görüşmesi yapıyorum. "ver" diyor. hem vergi, hem kdv hem de deprem vergisi. deprem olalı kaç sene geçmiş. bu bahane vergisi. bari adını değiştirin, havaya girelim.

var mı "mantıksız" diyecek aklı başında biri?

ben vergi vermek üzere iş yaparken harcamalarda bulunuyorum. bu harcamalardan zaten dolaylı vergi alınıyor. her harcamayı da kabul etmiyorlar. sineye çekiyoruz. devlet kendisine düşenden harcama yaparken kimseye hesap vermiyor. oysa ben her harcamamda vergisi ödenmiş temiz ve semiz paramdan yine devlete ödeme yapıyorum. adı dolaylı vergi.

şimdi şunu soruyorum; kaç kez ödeme yapıp paramızı "temiz" kılacağız? bilen var mı?

ulan işletmelerin üzerine yüklenen bu vergi yüküyle, insanın gece uykuları kaçmaz mı?
  • 40 yaşımda kendi işimi kurdum. hakikaten o gün bugündür alarmsız uyanıp işime gidiyorum güle oynaya.

bunu da psikologlar açıklasın.

edit: olm mesajlar coştu be.

toplu cevap; ufak bir işletme açtım güzel bir yerde. takılıyoruz kafamıza göre. daha da detay vermeyelim.

hacı'ya cevap editi : otomotiv üzerine.

diğer bir cevap ; istanbul.

editto : lan ne haset ipneler var be. özelden "inşallah batarsın" demiş malın biri sadece? sebep? o, öyle istiyor çünkü. hassireleaaa
  • kendi işini kurarsan da uyku tutmaz uyuyamazsın diye devam edilebilecek cümle.
  • bir süredir serbest* çalışıyorum. maaşlı çalışanken 9 civarı uyanıp işe giderdim, şimdi 6'da uyanıyorum:/
  • kendi işini kuran kişi her an stres altında bulunmak zorundadır ve sabah erken kalkıp akşam geç dönmek zorundadır, işini kimseye emanet edemez, hafta sonu da kafasını yer işler ne olacak diye. biliyorum çünkü kendi işimi kurmaya çalıştım ben... şimdi bir firmada yazılımcıyım ve mutluyum, 8-5 gider gelirim iş batmış mı çıkmış mı s*kimde olmaz.
  • kendi işinde başarılı olanlar, ölene kadar alarm kuranlardır, diyerek çıtayı yükseltiyorum.
  • hayatımda şu ana kadar gördüğüm maddi anlamda en kuvvetli adam, yaklaşık 700 çalışana sahip bir markanın başındaydı. adam bir anda tüm şirketi batırsa dahi ömrünün sonuna kadar kendine ve tüm ailesine yetecek hatta misliye artacak kadar parayı çoktan yapmış olmasına karşın her sabah 5te kalkıp şirketin mali tablolarına, çalışanların sorunlar ile alakalı attığı maillere, gün içi planlarına vs. bakıyordu. başarı tedadüf değil gerçekten.
  • bizim milletin başarı anlayışı çok garip. para,konum,güç,vs.

dünyanın en zengin insanları bile sabahın köründe kalkıyor. adam istese yatamaz mı ? gayet de yatar,hem de ömür boyu. neden? çünkü başarı demek,süreklilik demek. bill gates de olsan sabah alarmını kurmak zorundasın tembel kardeş. zamanında kurmamışsın ki herkesin yapabileceği bir işte çalışıyorsun.
  • 7 yıldır çalışıyorum. ilk defa bu sene kendi firmamı kurduktan sonra bayram tatilinde aile ziyaretine gidemedim.