şükela:  tümü | bugün
 • yılda 1 kez 15 günlük fütursuzca tatil yapanları kıskanırken,kendi el emeği ile eleman çalıştırmadan çalışanlar hariç, bir anda,yılda,parça parça o 15 günün mislice tatil yapabildiğini hatırlayıp rahatlamaktır.ay başını ya da 15 ini beklemezsiniz hatta hiç gelsin istemezsiniz.
 • aslında tam olarak böyle bir şey yoktur.

  (bkz: devlete çalışıyoruz/@re login)
 • başkasının işinin patronu olmaktan çok daha popüler oluştur.
 • maalesef maden işçilerine katekulliyle öldükten sonra nasip olan durum!
  dün öğrendim ki, zonguldak'taki kaçak maden ocaklarında kayıt dışı çalıştırılan işçilerin adına, patronların başına bir şey gelmesin diye, maden ocağının sahibi olduğuna dair bir belge düzenleniyormuş!
 • günlük yaşamaktır. o gün az iş varsa ağıtlar yakılır, kapatıp başka yer aramak düşünülür, her arayıp nasılsın diye sorana ağlanıp sızlanılır. iş iyiyse şarkılar söylenir, halaylar çekilir, her arayıp nasılsın diye sorana ağlanıp sızlanılır. evet ağlayıp sızlanılır.
 • kendi kendine patronluk yapmaktır. en güzel yanı ise işe geç başladığın zaman ya da bir yere gitmek istediğin zaman hesap verme derdinin olmamasıdır. tabi bunu bütün bu rahatlığın olmasına rağmen yapamaman da ayrı bir çelişkidir. çünkü artık aylık bir maaşın ve gelirin olmadığı için çalışman ve para kazanman gerekiyor bunun içinde erkenden işin başında olup çalışmaya başlaman gerek.

  herşeye rağmen zor olmasına rağmen çok güzel bir duygu olduğu kesin. eşşek gibi çalışıyor olsanda en azından kendi hesabına çalıştığını bilmek ve emek=ücret karşılığını tam olarak alabilmek kesinlikle çok güzel.
 • örneğin, bazıları kendi işi olunca rahatça kağıt oynayabileceklerini düşünür.
 • kendi işinin patronu olmak demek, kendi işinin işçisi, hamalı, temizlikçisi, sekreteri, satışçısı, müdürü, müdüresi olmak demektir. lakin sabah 8 akşam 5 mesaisi olan memurlara özenmektir zira sen sabah 8 akşam 9a 10a kadar dükkanını açmak zorundasındır. tatilin yoktur yeri gelir pazar günü bile çalışırsın, ne düğününden zevk alırsın ne cenazenden ne de hastalığından.. işin iyi gitse de gitmese de bu böyledir. ha şu da var işin iyi gitse de gitmese de işler iyi gitmiyordur aslında çünkü ödenmesi gereken çekler senetler, vergiler, işçi maaşları, sigortası, primi, dükkan kirası, banka kredisi cartı curtu derken işler hiçbir zaman iyi olmaz. sizin anlayacağınız kendi işinin patronu olmak memurluğa özenmektir. tek iyi ve tüm bu dertlere katlanılası yanı ise şudur: memurken 10-15 yılda alabileceğin evi, 5 yılda alabileceğin arabayı belki sen bir iki ayda alabilir, arabalar evler zinciri kurabilirsin belki..
 • ozgurluk duygusuna sahip olmaktir ve sadece kendine hesap vermektir. yillarca iyi maasla calistiktan sonra nereye kadar deyip kendimi derin ve dalgali bir denize attim ve yeni bir projeyi hayata gecirmek icin tam 1,5 yil mucadele ettim, yabanci bir ulkede, anadilim olmayan rusca gibi zor bir dilde isin detaylarini, hukuki sozlesmeleri yahudi kokenli isadamlariyla tartistim ve ikna ettim. bu surecte elimdeki butun birikimleri harcadim ve sifiri tukettim. isin asil zor kismi parasizlik degil oldukca iyi sartlar sunulan 3 tane maas+primli isi red etmekti. fakat inancimi kaybetmedim ve herseyi goze aldim. butun bu zorluklari cekmemdeki tek ama tek neden ac kalsamda batsamda kimseye hesap vermek zorunda olmamakti. sonucta is yaptiginiz kisi, musteriniz, tedarikciniz her kim ise aciklama yaparsiniz, bilgi verirsiniz ama size hesap soramaz. nereye ne zaman gideceginize karisamaz. istersen herhangi bir holdingin ceo'su ol gene de hesap vermek zorunda oldugun hissedarlar var. her attigin adimda bunu hatirlarsin veya hatirlatirlar ve onlarin gozunde her zaman islerini yapan bir iscisindir.

  su anda butun bu cektigim cilelerin, zorluklarin, uykusuz gecelerin meyvelerini almaya basladim. isin en guzel kismi da kendi ticaretinizde para kazanmaya baslayinca bunun bir ust sinirinin olmadigini bilmeniz. daha da guzel kismi biraz kurumsal yonetim bilginiz var ise taslar yerine oturduktan sonra isin yonetimini profesyonel bir yoneticeye devredip yeni yatirimlarin, projelerin pesinden kosmaya baslayabilirsiniz veya kendinizi sosyal faaliyetlere verebilirsiniz.

  sonuc olarak zordur, inisli cikislidir, kar ile zarar kardestir fakat boynunda bir tasmayla dolasmaktansa daglarda ozgurce gezen kurt olmak en guzelidir.