• aynı zamanda kendi kendinin hastası olmaktır*
  • pozitif du$unceyle , hastaligin iyile$me surecinin hizlandirilabilecegi ,karamsar baki$ acisinin hastayi psikolojik olarak cokertip fiziksel iyile$meye olumsuz etki edebilecegi gercegini ifadeler. psikosomatik ki$iler icin $iddetle gecerlidir.
  • basur illeti ile ugrasan sahısların mademki cizdirecegim kimseye minnet etmem bunu kendim yaparım mantıgı ile rektal tuseyi uygulamaya calısması.
  • bizim milletimiz tembeldir, simdi kim gidip 6 sene tip okur ki diye dusunduren soru.
  • birkaç farklı anlamda yorumlanabilecek önermedir,

plasebo etkisini duymuşsunuzdur, ilaç olmayan ürünler ile psikolojik olarak iyileşme durumudur. yapılan testlerde bu uygulama ilaçlar kadar etkilidir , bunun farklı testleri de yapılmış, içeriği aynı olmasına rağmen ucuz yerine pahalı sanılan ilaçların hastalarda daha çabuk olumlu etki etmesi gibi.. kimine göre komik, ama gerçek. araştırmalar ile ispatlanmış bir şey.

plasebo-iyilesmeye-inanmak

bu etki aslında olumlu düşünce olarak özetlenebilir, sen "doktora gitmeden iyileşemem" diye düşünürsen, evet "iyileşemezsin". veya "bu aldığım ilaç veya yaptığım şey bana iyi gelecek" diye düşünürsen de "iyileşebilirsin".

çok ciddi hastalıklar hariç (ki bu da göreli olarak değişmektedir) çoğu rahatsızlığınız biraz araştırma, internet ve kendine neyin iyi gelebileceğini tahmin etmek, uygulamak ve en önemlisi bunun iyi geleceğine inanmak ile iyileştirilebilir.
  • ucuza gelendir.
  • yetmiş milyon doktora mecburi hizmet yolu gözükmesi ile sonuçlanabilecek , ` : yiyen varsa` ben kendi kendimin doktoruyum diyip ücra köşelere gidip kendi kendini muayene edip tedavi etme zorunluluğu getiren durum.
  • problemin uyduruk bir kas sorunu olduğunu netleştirmek doktorluğun ta kendisiyken ve doktorlar kendilerinden isteneni fazlasıyla yapmış ama ağızlarına tükürülmüş otururken, ciddi ciddi hasta oldukları düşüncesiyle doktor doktor gezenlerin sonunda varılan noktada yaptıklarını sandıkları iş.
  • doktorasını kendi ustun(d)e yapmis olan kisinin durumu.
    (bkz: ustune yapmak)
  • zamanında eritsin diye üstüne elma sirkeli pamuk koyduğum yağ bezesinin üstündeki deri bir süre sonra açılınca yağ bezesini asılıp çıkarmıştım ve uzanan kökünü de makasla kesmiştim. bir de ameliyat sonrası serum biriktikçe şırıngayla derime iğneyi sokup kendim boşaltıyordum. sanırım ben olayı çok yanlış anlamışım. siz siz olun kendi kendinizin operatör doktoru olmayın hahaha...
hesabın var mı? giriş yap