şükela:  tümü | bugün
  • ergenlikten çıkamamış şahıstır.

her motorcudan değil,
    şehir içindeyken motorunu insanları rahatsız edecek şekilde bağırtan,
    bunu günün veya gecenin herhangi bir vakti yapmaktan belli ki özel bir haz duyan,

psikolojisi bozuk şahıslardan bahsediyorum.

evimde geceleri ve sabahları gereksiz bir sürü gürültüye maruz kalıyorum. uykular bölünüyor, sinirler yıpranıyor, yaşama sevincimin içine ediyor özetle.

buna katkısı olan bir sürü faktör var, ama hiçbiri yukarıda açıkladığım ergen kalmış motorcularla kapışamaz:

gece gündüz farketmiyor,
    bağırta bağırta motorunu geçiyor şehrin ciğerinin içinden,
    bir türlü tatmin edemediği bazı hırslarıyla birlikte,
    bir sürü insan oğlu insan.

yakınlarda şöyle bir şey yaşandı malum:

(bkz: timo werner'in inönü gürültüsünden sakatlanması)

bu maç sırasında genç werner'in acılarına merhem olamayan profesyonel kulak tıkaçlarının belki benim sıkıntılarımı çözebileceği düşüncesiyle, başladım internet'te kulak tıkacı aramaya.

kulak tıkacı deyip geçmemek lazım, o da kendine göre koca bir dünya; türlü türlü markalar, kullanım amaçları, üretildiği malzeme, yok efendim hangi markanın hangi modeli ile hangi frekansta kaç desibel düşürülür... konu konuyu açıyor, ben de divaneler gibi ürün karşılaştırması yapıyorum.

derken konuyla ilgili uzman bir web sitesi buldum, ürünleri kullanım amacına göre sınıflandırmışlar.

kategorileri okumaya başladım:

uyku için,
    konser-sahne personeli için,
    sanayi çalışanları için,
    uzun yolculuklar için,
    motorcular için...*

son başlığı okuduğumda kan bildiğiniz beynime sıçradı. girip baktım, bir de ne göreyim?

şehirdeki bilcümle insanı ve hayvanı motor bağırtılarıyla hayattan soğutan o ergen irisi motorcular için özel kulak tıkaçları üretiliyormuş meğer!

yani durumu bir uzaylı galaksi polisine açıklar gibi açıklayacak olursak;

"şimdi amirim; şehirler var, içinde de insanlar var.

bunlardan bir kısmı motor kullanıyor. bu motorcuların bir kısmı da gelişimini tamamlayamamış kişiler.

bu kişiler bazı ciddi kompleksler taşıyor, ve bu yüzden de insan içinde sürekli motorlarını gürüldeterek gezmek zorundalar, normal olamıyorlar, yapamıyorlar.

işin en acayip kısmı amirim, bu arkadaşlar kendi kulaklarına zarar vermemek için özel kulak tıkaçları kullanıyorlar. tıkacı takıp üstüne de kaskı geçirince, sesin yarısından çoğunu kendileri duymuyor zaten.

işte bu insan oğlu insanlar, ister inanın ister inanmayın amirim, gece gündüz demeden tüm şehre hayatı zehir ediyorlar."

durum işte bu kadar saçma. bu halimizi daha iyi anlatabilecek biri varsa buyursun!

ben şahsen insanoğlu olarak bu kadar saçma bir halde olmamızdan büyük utanç duyuyorum.

darısı ergen irisi gürültücü motorcuların da başına!
  • başıboşluk ve kontrolsüzlükten kaynaklanır. en az 1000 kere trafik polislerinin önünden geçmelerini, trafik polislerinin artık istifini bozmamak şöyle dursun fark etmiyor oluşunu görmüşüzdür. aynen tepeleme ve devrilmeye yüz tutmuş kamyonları birinin üzerine devrilene kadar fark etmedikleri gibi...simsiyah duman atan otobüs ve kamyonları fark etmedikleri gibi. aslında her şeyin bir çaresi var. bizim de böyle somut problemlerimiz var ama nedense bunlarla uğraşmaktansa mesela osmanlı ile, ya da öpüşen gençlerle uğraşmak tercih ediliyor. somut problemler kimsenin umrunda değil çünkü sadece koltuk işgal ediliyor ve tribünlere oynanıyor. tribünlerin hali ve tercihleri ise içler acısı.