şükela:  tümü | bugün
  • akp hükümetinin türkiye cumhuriyetine armağanıdır.

her insan ohal ilan edebiliyor, ülkeye bakar mısınız? demokrasinin en üst seviyesi budur işte. hangi ülkede böyle bir olay gördünüz?

işin şakası bir yana gerçekten ingiltere'nin yolundan gidiyoruz. şu an resmen halka ne yapıyorsanız yapın denmektedir.
  • kendime zam ilan ederek çalışmaya devam edeceğim ohal'deyim
  • kendileri bol keseden sallıyor, suriyelilere bilmem kaç milyar dolar harcadık derken halk semt pazarlarında kalan artıkları topluyordu.

taşşağınızı yaya yaya takılın evinizde siz, ekmek parasının derdinde millet.
  • bakan koca bu sözü ikinci defa tekrarladı. bizde acaba vatandaş olarak, ohal ilan etsek işe gitmesek kamu kurumlarını kullanmasak, hiç bir kurum personeli işe mazeretli olarak işe gitmese?

elektrik, su ve doğalgaz kesilmeyeceğine göre fatura ödememek ilk adımımız...

ilk açıklaması
  • meali : ortada devlet yok başınızın çaresine bakın
  • şifahen bu ülkenin en yetkili ağızlarından olan sağlık bakanı tarafından önerilmiştir.

şimdi ben bankalara kendi "ohal"imi ilan ettim, ödeme falan yapmıyorum. kredi kartı borcumu alamazsınız "ohal" var desem ne olur acaba?

beni gecikme için aradıklarında da bakanı referans göstersem devamında mahkemeye çıktığımda "ohal var" desem şansım nedir acaba?

güldürtüyorum kendime farkındayım. ama gülmeniz gereken kişi, sanırım ben değilim.
  • ohalden çıktık mı, biz bu ülkede.herkes kendi o halinde.
  • birileri bir yerlerde* yapmış..

güney amerika’nın en büyük ülkesinde ilk yeni tip koronavirüs (kovid-19) vakasının saptandığı 26 şubat’tan bugüne vaka sayısı 1924’e, ölü sayısı 34’e çıkarken, milyonlarca kişinin yaşadığı gecekondu mahalleleri favelalarda organize suç çeteleri sokağa çıkma yasağı ilan etti.

rio de janeiro şehrinin favelalarında dolaşan mesajlarda çetelerin yerel saatle 20.00’den itibaren dayattığı sokağa çıkma yasağına halktan uymaları talep ediliyor.

‘sokakta yakaladığımıza saygıyı öğretiriz’
    tehditkar üslupla dile getirilen bu mesajlardan birinde “rio das pedras, muzema ve tijuquinha sakinlerinin dikkatine! akşam 8’den sonra sokağa çıkma yasağını ihlal eden, bir dahaki sefere saygı göstermeyi öğrenecek” deniliyor.

bir başkası “halk için en iyisini istiyoruz. hükümetin duruma el koyma kapasitesi yoksa, organize suç halleder” diye meydan okuyor.

brezilya’nın aşırı sağcı devlet başkanı jair bolsonaro, abd başkanı donald trump ve britanya başbakanı boris johnson gibi koronavirüsü ciddiye almayıp ‘gribin hafifi’ diye nitelerken, halkın evde kalması ve işyerlerinin kapanması yönünde çağrı yapmayı reddediyor. sadece daha fazla fon kullanabilmek için kongre’den acil durum ilanı talep etmiş olan bolsonaro, yakın çevresinden birçok kişinin virüsüne yakalanmasına rağmen, kendi testinin negatif çıktığını söylüyor.

brezilya’da özellikle uyuşturucu ticaretini ellerinde tutan organize suç örgütleri, favelalara ve hapishanelere hükmediyor.

hijyen ve sağlık hizmeti yok
    çete mesajlarında uyarılan rio’nun üç büyük favelasında doğru düzgün temiz su-kanalizasyon şebekeleri bulunmamasından ötürü hijyenden eser olmadığı gibi hemen hiç sağlık hizmeti de verilmiyor.

şehrin zengin semtlerine bakan tepelere kurulan favelalarda, rio nüfusunun dörtte birine tekabül eden 1.5 milyon kişi yaşıyor.

yurtdışından dönen zenginler getirdi
    2002’de aynı isimli filme konu olan tanrı şehri isimli semtte cumartesi günü bir kovid-19 vakası teyit edildi.

halk sağlığı araştırma merkezi fiocruz’un uluslararası ilişkiler direktörü paulo buss, “ironik olan, uçakla zenginlerin getirdiği hastalığın yoksullar arasında patlama göstermesi” değerlendirmesini yaptı.
  • yakin zamandaki bakan vs aciklamalari olmasa cok ertugrul ozkok luk hareket aslinda. yaptigi rasgele bi seye boyle hitap etmek.
  • herkese tavsiye ettiğimdir. daha kaliteli bir yaşam, hatta dünya standartlarında bir yaşama erişmek istiyorsanız, kesinlikle sizinde ilan etmeniz gerekmektedir.

ev sahibi aradım ve başkanım böyle diyor ohal'imi ilan ettim bu ay kira yok dedim. o da kabul ederek, başkanımızın karşısında boynumuz kıldan ince dedi. markete gidip gerekli ve elzem olan mutfak ve temizlik malzemelerini aldım. kasiyer demesin mi para diye. şok oldum. ohal ilan ettim para yok dedim, tabi ki hemen ikna oldu. şuan kendimize kızıyorum neden ilk söylediklerinde ilan etmedim diye.

tavsiyem sizde ohal'inizi ilan edin.

1 ay boyunca evden çıkmayacağım.

elektrik su veya doğalgazı kesmeye gelirlerse kayıtlı videolar onları göstererek ohal'deyim kesemezsiniz kaynaklarımı diyerek gerekli uyarılarımı yapacağım.

sadece interneti online sistem ile kestikleri için ona çözüm bulamadım. ona da çözüm bulursam editlerim.

sağlıcakla kalın.