şükela:  tümü | bugün
 • nihat genç'in 4 ekim 2017 tarihli yazısı. adıyaman'daki tütün rezaletini yazmış. ilgili kısım:

  "adıyaman’da tütün üreticileri kaç gündür isyanda ve ayakta, eylem üstüne eylem yapıyorlar…

  ancak seslerini duyurabilmeleri mümkün değil.

  adı türkiye olan bu ülkede yazıp çizen herkese sesleniyorum, siyasette yerli milli laflarını her gün binlerce kez uçurup duruyorsunuz, sıra ‘üretilen’ milli ürüne geldiğinde ‘yerli tütün’ nasıl oluyor da ‘kaçak’ oluyor hiç merak etmiyorsunuz?

  yabancı sigara yasal, yerli tütün ‘kaçak’, yani ekimi satımı yasak.

  yerli ve milli kelimelerini siyasette, kürsülerde, mecliste, miting meydanlarında bolca kullanıyorsunuz, üstelik, derin duygusal bir hamasetle ‘yerli, milli’ diye ortalığı inim inim inletiyorsunuz, milli ürünümüz ‘tütün’e gelince, haberini dahi yapmıyor, yapamıyorsunuz.

  bir ülke kendi ürününü niye ekemez niye satamaz?

  üstelik dünya coğrafyalarının en kalite tütününe sahip bir ülke, bu en en en en kalite ürünler ‘millidir’, ‘yerlidir’ ve çiftçinin köylünün ve ülkemizin hazinesidir, çoluk çocuklarını bu ürünlerle kimseye muhtaç olmadan onurla büyütecekler.

  kendi tütününü satamayan bir ülke ‘sömürge’ bir ülkedir!

  her biriniz güneydoğu denilince on binlerce (milyonlarca) ‘kimlik’ten, ‘etnik’ten makaleler döşediniz, tütüne gelince, tek bir yazınız yok…

  üretemeyen bir insanın kimliği olabilir mi, haysiyeti?

  asıl ‘referandumu’ tütünde yapalım, ‘tütün ekilsin mi?’ diye soralım milletimize, yüzde yüz ‘evet’ çıkacağı kesin, peki nedir sorun?

  amerika’nın ve avrupa’nın yabancı şirketleri sizleri ‘kimlik ve etnik’ üzerinden tartıştırıyor, paneller yaptırıyor, açılımlar düzenleniyor, otuz uzun yıldır, yabancı şirketlerin dayattığı ‘siyasi tartışmalar’ yapıyorsunuz, ancak, bu yabancı şirketler sizlerden ‘tütününüzü’ sahiplenmenizi istemiyor, bir tütün mitingi yaptırmıyor, bir tütün haberi istemiyor, tütün üzerine yazıp çizmenize karşı çıkıyor.

  üstelik bu siyasi tartışmaları sizlere ‘insan hakları’, ‘demokrasi ve evrensel hukuk’ üzerinden yaptırıyor, sizler de, yüzbinlerce kez cakalı, havalı, şişmiş şişmiş insan hakları, demokrasi, evrensel hukuk diye kasılıp yazıp duruyorsunuz.

  ama tütüne gelince, fısss. çünkü tütün ‘nesnel’, yani ağırlığı var, geliri var, değeri var, girdisi var. parasıyla karnınızı doyurursunuz, parasıyla kimseye muhtaç olmadan tek başınıza ailenizi çekip çevirir, yaşayıp gidersiniz…

  ve ama sizin nasılsa arkanızda amerika var, arkanız sağlam, ‘insan hakları’, ‘demokrasi’, ‘evrensel hukuk’ gibi kavramları üfürüp durursunuz, ürettiğiniz bir şey yok bu kavramların ‘içi boş’, otuz yıldır kimlere hizmet boş boş sallıyorsunuz."
 • adıyaman, 65,5% evet.

  hmmm, evet!