*

şükela:  tümü | bugün
  • vicdanını yeniden kurgulayandır.
  • profesyonel yalancıdır.önce kendin inanmalısın ki karşındaki inansın.
  • kendi yalanına inanan insan ,önce kendini kandırandır.
  • kendimize en yakın ses kendi sesimiz ya, bundan kendi yalanlarına daha kolay inanır insan. ağzımızdan çıkan kulağımızdan giriveriyor, beyine kendi sesimizle işleniyor. söylediğimiz yalanlar böyle gerçek oluyor. "ben dünyanın en harika insanıyım" dedikçe öyle oluyorum misal, göbek içerde göğüs ilerde dolaşıyorum kasıla kasıla. gören ne diyor?
    yalan kötü bişey.
    bir de:
    (bkz: kendini gerçekleştiren kehanet)
  • aynı zamanda kendilerine baştan sonra yalan bir dünya yaratıp orada tüm prensiplerini, ahlak anlayışlarını, vicdanlarını da sıfırlayarak yaşayan insanlarıdr.
    (bkz: yalan dünyanın yalan insanları)
  • kendi yalanını yakıştırıp giyen, işkembe-i kübra bir insandır. ne kadar yalan dolsa işkembesine o kadarını rahatlıkla hazmedip hazımsızlık dahi çekmeyendir.
    sıhhatler olsundur.
  • bir çeşit savunma mekanızması* sonucu acılarını hafifletmeye çalışan insan. elbette doğru değildir ama bazen yararlı olur bünyeye, yadırgamamak lazım.
  • bir yalana inanacaksam bari benimki olsun hissiyatındaki insandır.
    (bkz: don t believe his lies)
  • biraz bile samimi oldugu arkadasina sorun cikarttiktan sonra hepsinin agzindan ortak olarak su cumle dokulur: "ben bir tek senle sorun yasiyorum, diger arkadaslarimla hic boyle sorunlarim olmuyor." bunu diyen kisi tartismasiz zavallidir ve cok buyuk ihtimalle kisilik bozuklugu vardir kendisinde. samimi oldugu dostu birakin bir tane bile arkadasi yoktur. butun iliskileri yuzeyeldir. ufak bir tartismayi buyutur, her kosulda kendini hakli cikarmaya calisir, kendi aklindan gecenler her zaman dogrudur asla tartisilmaz, ufacik bir olay sana kufretmesine nedendir, boktan hayatindaki suclular hep karsi taraftadir, anne, baba, eş. kendi basina bir bok olamamistir arkadasi sayesinde bir ise girebilmistir. yani hayatindaki negatif hic birseyden kendisi sorumlu degilken hayatindaki butun pozitif seyleri tek basina yapmistir. yaziktir, aynaya bakma vakti geldiginde, is isten coktan gecmis olacaktir.

tanim: zavalli bile olamayan insan.
  • başkasını çok daha kolay inandırabilecek insandır. birini bir yalana inandırmanız gerekiyorsa, önce bu yalana kendinizi inandırmalısınız.

(bkz: inception)