şükela:  tümü | bugün
  • çocuğunun iyiliğini isteyen ebeveyn ile arasında çok ince bir çizgi olan.

mesela sahip olduğu kötü alışkanlıkları çocuğunun yapmasını yasaklar, engel olmaya çalışır yani çocuğunun o kötü alışkanlıklara sahip olmasını istemez. ama iyi örnek olmak adına bu alışkanlıklardan da vazgeçemez. ulan önce sen doğru düzgün yaşa ki çocuk da senden görüp örnek alsın amına koyim.

çocuğunuzun iyiliğini istiyorsanız önce siz iyi olmalısınız sayın genç yaşında evlenip, ebeveynlikle ilgili tek satır okumadan kulaktan dolma bilgilerle çocuk yetiştirmek zorunda kalan cahil anne-babalar.

çocukları da haliyle kendi kafalarında kurdukları gibi olmayınca delirir bu manyak. çünkü en doğruyu kendi biliyor ama ne hikmetse bildiği halde yapamıyor. çocuğuna dayatıyor. çocuğun istediği gibi olmamasının sebebinin kendi olduğunu anlayamıyor. çocuk seni görmüş, beğenmemiş başka bir şey olmak istiyor işte. salsana amk.
  • 7 aylik hamileyim. her gun kendimi henuz dogmamis cocuk icin bin turlu hayal kurarken buluyorum. sonra da bunu farkedip "ya bi dur bunlar senin hayallerin, cocuk kimbilir neler neler hayal edecek, yapmak isteyecek" diyorum. benim su anda yasadigim dunyayi, yapmak istediklerimi, hayallerimi, amaclarimi, sikintilarimi ailem 30 - 40 sene once nasil dusunebilirdi ki? bambaska bi dunyanin sartlari, olasiliklari, temayulleri icinde dusunuyorlardi. benim de cocugum icin su anda dusunebildigim, hayal edebildigim hersey su an icin bildiklerim, su andaki dunyam ile sinirli. onun bu sinirlari asabilecegini bilmek hem cok heyecan verici hem de biraz da korkutucu. (bkz: c'est la vie)

tanim: ufkunu acmasi gereken ebeveyn