şükela:  tümü | bugün
 • özelleştirmeye karşı çıkan 2000 ( iki bin ) madencinin gerçekleştirdiği eylem;

  "zonguldak'ta türkiye taşkömürü kurumu'nda (ttk) çalışan maden işçileri, kurumun özelleştirilmesinin önünü açan torba yasa tasarısını protesto için 'maden ocağından çıkmama' eylemi başlattı

  madenciler, bugün de tasarıya tepki için maden ocağından çıkmama eylemi başlattı. kuruma bağlı müessese müdürlüklerine ait maden ocaklarında gece 24.00-08.00 vardiyasında çalışan işçiler, sabah mesaileri bitmesine rağmen yer üstüne çıkmadı.

  gündüz 08.00.16.00 vardiyası için iş yerlerine giden madenciler, arkadaşlarının yukarıya çıkmaması üzerine ocak önünde beklemeye başladı. gmis genel başkanı ahmet demirci, sendikanın eylem kararı almadığını, işçilerin kendilerinin örgütlenerek böyle bir eylem başlattığını söyledi. kaynak"

  ayrıca 17 ekim 2017 şırnak maden kazası gerçekleşen maden'in ruhsatsız ve kaçak çalıştırıldığı tespit edilmiş, sekiz ( 8 ) işçi ölmesine rağmen gözaltına alınan işletmeci ve yöneticiler serbest bırakılmıştır.*

  edit : sendika başkanının açıklaması akıllara maden filmindeki sermaye uşaklarını hatırlatmıştır.
 • madenciler öldükleri zaman sadece arkalarından ağlamak için mi varız,

  (bkz: mücadeleye devam)
 • maden ocağının işletmesi devlete aitken en azından asgari de olsa güvenlik önlemleri alınıyordur. özelleştirilirse bu şartların kötüye gitme ihtimali çok yüksek. bu yüzden davalarında haklı işçilerdir.
 • metin uca'nın verdiği destek anlamlıdır.

  --- tweet alıntı ---

  "binlerce işçinin hakları için kendini madene kilitlediği bir ülkede otomobillerdeki siyah cam filmi kadar ilgi görmemesi ne acı değil mi?" kaynak

  --- tweet alıntı ---
 • gündeme gelmemesi çok garip.
 • tabiri caizse ekmeğini taştan çıkartan bu insanların seslerini duymamak; toplumun hak hukuk mücadelesinde sağır sultanı nasıl güzel oynadığının göstergesidir.

  emeğin ve işçinin alın terinin kıymetini bilen değerini anlayan her insan evladı bu mücadeleye katılmalı ve destek olmalı.
 • sendika, hükümetin gazabından kurtulmak için hemen yetiştirmiş, "işçilerin kendilerinin örgütlenerek böyle bir eylem başlattığı" açıklamasını. ülkedeki sendikaların tamamı sarı sendika oldu, hiçbir işe yaramıyorlar.
 • ohal döneminde gerçekleşmiştir. demek ki, bu sefer bıçak kemiğe gerçekten dayanmış. ekmek davası bu, hiçbir şeye benzemez.
 • ülkedeki sendikalarin ta amina koyayim ben.
  hakli direnislerinde yanlarinda oldugumuz madencilerdir.
 • güncel tutulması gereken başlık.

  bu insanların yaşadığı hayat görünenden çok daha zor emin olun. devlete bağlıyken bile binbir türlü güçlükle karşılaşıyorlar. eğer bu işi özel sektör devralırsa, madencilik taşeronlaşırsa (ki zaten o eşik çoktan geçildi) bu insanların dramı önlenemez boyutlara ulaşacak.

  13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması büyük bir ihmalin ortaya çıkardığı, maden işçilerinin ve ailelerinin resmen ezildiği, sonrasındaki davalarda işçinin/emekçinin hakkıyla alnındaki terle göstere göstere dalga geçildiği bir katliamdı.

  evet katliam. bu insanlara maskeyi bile çok gören kodaman, yaşam odası kapatılmıştı yenisi yapılıyordu diye gözümüzün içine baka baka bizimle dalga geçti. "biri gider biri gelir..." barbarlığına kurban edilebilir nasılsa işçiler bu tiplerin gözünde.

  senin yerine bu işi yapmak için bekleyen milyonlarcası var nasılsa.