şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanin hicbir dis etken yokken alev almasina verilen isim. beyin dalgalariyla iliskisi oldugunu soyler bicok kisi.
 • yani, spontaneous human combustion

  kendiliğinden yanma başlığı altına taşınmış olan bu yanma durumu, yalnızca "insanlar" tarafından gerçekleştirilebiliyor, dolayısıyla bu olaya "kendiliğinden yanma" gibi bir ad verilecekse içine bir şekilde "insan" kelimesi de eklenmeli. yoksa böyle ne anlattığı belli olmayan yarım yamalak tabirlere, sırf türkçedir, dil bayrağımızdır gazıyla tamah etmek zorunda bırakılırız.

  kendi kendine yanan insanlar adı verilen bu vakalarda insanın gövdesi tamamen, kemikleri bile toz haline gelene dek yanıyor, fakat çevredeki eşyalar hiç alev almıyor.
  geçenlerde bbc'de kendisi de domuza benzeyen bir doktor olayı bir domuz cesedi ile gerçekleştirdi, domuz içten içe yanıyor, vücuttaki yağ yanmanın sürekli olmasını sağlıyor ve ısı vücudun kendi içinden geldiği için kemikler bile unufak oluyor. supernatural ya da benzeri hiçbir etki yok yani. zaten olay her zaman yalnız yaşayan insanların ya da öldürülüp yakılan cesetlerin başına gelmiş. diyelim ki yaşlı teyze kibritle ocağı yakmaya çalışırken giysisi tutuşuyor, teyze sözdürmeye çalışırken korkudan kalp krizi geçiriyor, ölüyor ve yanmaya devam ederek kömürleşiyor.

  olayın "human combustion" olduğu doğru yani, ama "spontaneous" bölümü yalan dolan.

  (bkz: patlarsam yanarsın)
 • varligi bilimsel olarak ispat edilmemi$ paranormal olaylardan biri. bir zamanlar bilinmeyen dergisinde sikca i$lenen bir konudur.
  ki$i hicbir di$ etki olmaksizin, kendi kendine, icsel bir enerji ile yanar ve ceset taninmaz halde bulunur. olaylar geli$ir...
 • bazı araştırmacılara göre iç enerji alanlarındaki nedeni bilinmeyen artış nedeniyle oluşan kendiliğinden yanma olayı.
 • (bkz: south park)
  (bkz: stan marsh)

  randy marsh * adlı bilim adamına göre insanların sevgilileri ile beraberken afedersiniz osuruklarını tutmaları ve bu gazların bağırsaklarda sıkışarak bir anda patlamasını konu alan patlamadır bu. aynı zamanda, bu patlamayı açıklayarak kendisine nobel ödülü kazandıran teoridir. akla gelen ilk çözüm, "fart-on-a-regular-basis" çözümüdür ki, vatandaşların düzenli olarak durmaksızın osurması tavsiye edilmektedir.. bir süre sonra bu çözümün patlamayı engellediği, ancak aynı zamnada da ozon tabakasında incelmeye yol açarak global ısınmaya yol açtığı gözlemlenir. randy marsh, bu soruna da "her zaman osurmayın, düzenli ama gerektiği kadar osurun, herşeyin azı karar çoğu zarar arkadaşlar" diyerek çözüm getirmiştir.
 • ani insan yanmaları. paranormal olayların en önemlilerinden...

  bazı kişiler 6,000 derece santigratta birdenbire, birkaç saniye içinde yanıp kül oldular. geriye sadece portakal rengine bürünmüş ve küçülmüş bir kurukafa kalıyor.

  henüz bilimsel bir açıklama bulunmuyor. otopsi uzmanları bu insanların çok kısa zamanda yüksek ısıda yandıklarını söylüyorlar. bilinen kadarıyla senelere göre olay adedi: 1950'de 11 olay, 1960'ta 7 olay, 1970'te 13 olay, 1980'de 22 olay. bazı ortak noktalar var; olay kurbanlarının büyük çoğunluğu yaşlı, şişman ve yalnız yaşayan kadınlar. önemli olaylar ise şöyle sıralanabilir:

  1673
  french fiery death

  1725, whit monday
  nicole millet's fiery demise

  1744, apr.
  grace pett's combustion

  1749
  madame de boiseon's fiery death

  1802, mar.
  massachusetts fiery death

  1847, june
  countess of goerlitz's fiery death

  1852, july
  john anderson's fiery death

  1860
  mrs. pully's fiery death

  1864
  unnamed woman's fiery death

  1885, dec.
  mrs. patrick rooney's fiery death

  1888
  aberdeen soldier's fiery death

  1904
  gladys cochrane's fiery death

  1908
  wilhelmina dewar's fiery death

  1916, dec.
  lillian green's fiery death

  1930, jan.
  nora lake's fiery death

  1938, aug. 27
  phyllis newcombe's combustion

  1938, oct.
  maybelle andrews'combustion

  1949, dec.
  ellen coutres'fiery death

  1951, july 1-2
  mary reeser's strange death

  1953, may
  esther dulin's fiery death

  1957, may
  anna martin's fiery death

  1959, jan. 31
  jack larber's fiery death

  1959, dec.
  billy peterson's fiery death

  1960, nov.
  pike county fiery deaths

  1964
  london fiery death

  1964, oct.
  olga worth stephens'combustion

  1966, mar. 13
  john greeley's combustion

  1966, mar. 13
  george turner's combustion

  1966, mar. 13
  willem ten bruik's combustion

  1966, dec.
  dr. john irving bentley's fiery death

  1980, jan. 6
  blackwood fiery death

  1980, oct.
  jenna winchester's combustion

  1982, aug.
  chicago fiery death
 • bu tip paranormal geyikler her zaman olagelmişlerdir. olup olmadıklarını ispatlamak da ajda pekkan'ın porno filminin varlığını tartışmaya benzer; kimse görmemiştir, herkes birilerinden duyar ve sizin görmemiş olmanız da böyle bir film olmadığına kanıt olmaz - ki ben gördüm.

  durum oluşu itibarı ile de bilimin henüz açıklama getiremediği işlerden ekmek yiyen abidik işler uzmanları için biçilmiş kaftandır zira bilimsel açıklamaya dayanak oluşturabilecek tüm deliller olay ile birlikte kül olur giderler.

  kendi kendini yakanlar bir tarafa, durduk yerde alev almanın - eğer gerçekse - metabolik bir bozukluktan kaynaklanabileceğini düşünüyorum. zira, misal kolunuzdaki tüm atp'ler enerjilerini bir anda serbest bıraksalar değil alev almak ufak çapta bir füzyona bile sebebiyet verebilirler.
 • spontan yanma denilen ruyalara girececk kadar korkunc olay.