şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "kendilik aktivasyonu, gerçek kendiliğin görünüşü, ifadesi ve farkındalığına atıfta bulunur. kendilik aktivasyonu daha fazla mutluluk ve tutarlılığa yol açmasına rağmen, danışanlar ilk önce kendi içsel çatışmalarını yatıştırmakla savaşmak zorundadır. danışan bir çocuk olarak her kendilik aktivasyonunda ebeveyniyle belirli ve genellikle de destekleyici olmayan bir ilişki örüntüsü yaşamıştır. zamanla, kendiliğe dair desteklenmeyen durumların ifadesi ve farkındalığı, anksiyete, depresyon, suçluluk ve terk depresyonunun diğer etkileriyle bağlantılı hale gelir. terapide, danışanlar kendiliğin reddedilmiş parçalarının farkına varmaya, onları iyileştirmeye ve ifade etmeye başladıklarında, daha sonra savunmalara yol açan terk depresyonu duygulanımlarını hissetmeye başlarlar. ancak terapist başarılı bir şekilde müdahale ederse danışanlar kendi savunmalarını kapsamaya başlar ve kendilik aktivasyonunu devam ettirirler. daha sonra aktarım eyleme vurumunun farkında olmalarını engellediği terk depresyonunun etkilerini deneyimlerler. kendilik aktivasyonu, terk depresyonu ve savunma üçlüsünün tekrar eden döngüleri terapötik müdahaleler ile takip edildiğinde terk depresyonunun çözümlenmesi sağlanır. kendilik aktivasyonunun terk depresyonu duygulanımlarına yol açtığı ve sonrasında savunmaların ortaya çıktığı bu üç bölümlük döngü ‘’kendilik bozukluğu üçlüsü’’ olarak bilinir. bu kavram, terapötik sürecin düz bir çizgide devam etmediği gözleminden doğmuştur. üçlemenin farkında olmak terapiste zor terapötik durumlarının çeşitliliğiyle nasıl baş edeceğini bilme, öngörme ve anlama imkanı verir." alıntı

  "bence önemli olan, danışana kendi geçmiş gelişimine uygun, gelecekte hedef alabileceği bir kişilik yapısı sunabilmektir ve bu alanda desteklemektir. çeşitli travmatik anlarda yukarda bahsedilen kişilik örüntüleri ortaya çıkabilir. yine de burada masterson ' un ideal ve sağlıklı bir kendilik sınıflamasını hatırlatmada yarar görüyorum. masterson , 2010 s.49 "

  "1- kendiliğinden geliveren ve canlılık içeren duygusallık
  2- kendini haklı görebilme, hak kazandığı duygusunu içten hissedebilme
  3- kendilik aktivasyonu birey olarak hakkını arayabilme ve bunları destekleyebilme
  4- kendilik aktivasyonunun olabileceğini kabullenme ve kendine olan saygının sürdürülmesi
  5- acı veren huzursuz duyguları yatıştirabilme yetisi
  6- yaşam icin de kendiliğin sürekliliği ve bunu hissedebilme
  7- ilişkilere adanma ve hedefe ulaşma konusunda kararlılık
  8- kendimize katkı sağlayacak ve onu geliştirecek şekilde yaratıcılığı aktive etme
  9- yakınlık kurabilme ve boğulmadan yakın ilişki sürdürebilme " dr. candan esin.

  masterson'un öne sürdüğü bir kavram olan gerçek kendilik kavramı; bireyin gerçek kendiliğini bulabilmesi ve kendini gerçekleştirebilmesi; bilinçdışında şekillenmiş davranış kalıplarından uzaklaşarak kendiliğinin farkına varabilmesi için gerçek kendisini aktive etmesi anlamına gelir.