• (bkz: ta eis eauton)
  • merter zorkirişçi ve benay gözkaman'ın engelli olma durumunu bireysel ve toplumsal bağlamda, konuklarıyla birlikte incelediği, dinleyicisinin zihninde farklı pencereler açmayı hedef edinmiş yeni podcast serisi.

eski podcast yayıncılarından merter ve aktivist benay giriştikleri işi şu şekilde tanımlıyorlar;

"hiç düşünülmeyenleri düşünüp, üzerine hiç konuşulmayanları konuşuyoruz. bir arada yaşadığımız bu toplumda birbirimizden ne kadar da habersiz olduğumuzu fark ettik. çoğunlukla uzakta, bambaşka bir dünyadaymış gibi gösterilen ve ihtiyacı olan tek şeyin yardım, ilgi, şefkat olduğu algısı yaratılan ‘“engelli”” kişilerin gerçekte sanıldığı gibi uzakta ve kırılgan olmadığını, sokakta her gün karşılaştığımız sıradan insanlar olduğunu biliyoruz ve yeni bir pencere açıyoruz. hep birlikte utanmadan, çekinmeden, kimi zaman da saçmalayarak merak ettiğimiz, canımızın istediği her şeye bir bakış atıyoruz."

sizi buraya alalım!
  • farkındalık yaratmak açısından güzel düşünülmüş oluşum. benay gözakman'ın şöyle de bir youtube kanalı varmış.
  • sıkıcı kitap. iyi ve erdemli insan olun ana düşüncesi etrafında dönüp duruyor. hayır bir şey de anlatmıyor. cidden sıktı
  • roma imparatoru, filozof marcus aurelius’un kitabı.

“başka birinin ruhundakileri izleyip anlamadığı için bedbaht olana pek sık rastlanmaz; fakat kendi ruhunu yakından takip etmeyenlerin bedbaht olması kaçınılmazdır.”

“şimdiye kadar, nasıl bir düzenin parçası olduğunu ve düzeni muhafaza eden akışın ne olduğunu temellendiremediysen, bundan böyle bunları idrak etmeye ihtiyacın var; eğer zihnindeki sisleri aydınlatmak için kullanmazsan sana sınır çizen zamanın da belirlenmiş bir sınırı olduğundan o gidecek, sen gideceksin ve bu yaşamın tekrarı mümkün olmayacak.”

e: harf hatası
  • sadece ilk birkaç sayfasını okuyabildim. çok utandım.
  • seni yıldırmaya çalışabilir, yılma. seni çalışmaya yıldırabilir, çalışma.
  • "filozof imparator" lakaplı, romanın en iyi beş imparatorlarından biri olarak görülen marcus aurelius tarafın yazılan kitap. marcus bu kitabında, insanın doğasında iyilik yapmak olduğunu ve insanın doğasına uygun davranması gerektiğini söyler. iyilik yapan iyilik bulur, gibi bir mottosu var. zaten hoşgörüyü yayan bir imparator olarak biliniyor. insanların öfke ve üzüntüden uzak durması gerektiğini çünkü bunun insanlara zarar verdiğini söyler. kitap 12 bölümden oluşuyor. kitabında hayatın geçici olduğunu ve yapılan bir çok eylemin insanın sınırlı yaşamına bakarak saçma olduğunu söyler.

--- spoiler ---

-yaşayacak pek az zamanın kaldı. bir dağdaymış gibi yaşa kalanını. orada ya da burada yaşamanın hiçbir farkı yok. yaşadığımız her yer dünya kentindedir. varsin insanlar gelip doğaya uygun yaşayan gerçek insanı görsünler, incelesinler. eğer ona dayanamazlarsa varsın öldürsünler. zira ölüm, onlar gibi yaşamaktan çok daha iyidir. nasıl iyi bir insan olunacağı hakkında daha fazla konuşma, öyle biri ol.

-sürekli şimdi var olan her şeyin bizden önce de olduğunu ve gelecekte de var olacağını düşün. örneğin, hadrianus’un, antoninus’un, philippos’un, alexandros’un, kroisos’un sarayları gibi bizzat gördüğün ya da kadim tarihten öğrendiğin bütün dramları ve benzer sahneleri gözünün önüne getir. bu gördüğün sahnelerde yalnızca oyuncular farklı.

-“sana dürüst davranmak istiyorum,” diyen birisi nasıl çürümüş ve sahtekârdır. ey insan, sen ne yapıyorsun? bunu söylemene gerek yok. dürüstlük kendiliğinden anlaşılmalı. yüzünde yazmalı, sesinde çınlamalı. tıpkı sevgilinin, sevgilisinin bir bakışında her şeyi anlayabilmesi gibi dürüstlük baktığın an gözlerinden taşmalıdır. kötü kokan bir insanin yanından geçerken fark edilmesi gibi hemen anlaşılmalıdır sade ve dürüst bir insan. çalışılmış sadelik bir kılıçtır. kurdun kuzuya dostluğundan daha çirkin bir şey yoktur. en çok bundan kaçın. iyi, nazik ve samimi birisi, bu nitelikleri gözlerinde barındırır ve dikkatten kaçmaz.

-intikam almanın en iyi yolu intikam alınacak kişiye benzememektir.

-toplumun yararına olan bir iş mi yaptım? o halde o bu benim de yararımadır. daima bunu aklında bulundur ve kesinlikle bundan vazgeçme.

-çok öfkelendiğinde ya da sabrın tükendiğinde, insan yaşamının bir an olduğunu ve kısa sürede hepimizin yan yana cansız uzanacağını düşün.

-bizi üzen ve öfkelendiren şeylerden ziyade, üzüntü ve öfkedir bize daha çok zarar veren.

-sana imkansız görünen şeyleri de yap. çünkü sol el , yeterince alıştırma yapmadığı için çoğu işte yararsız görünür; oysa birazcık alıştırmayla dizginleri sağ elden daha sağlam kavrar.
    --- spoiler ---
  • (bkz: zırva)
hesabın var mı? giriş yap