şükela:  tümü | bugün
 • bir aziz nesin siiri.

  uslanma hiç hep deli kal
  büyüme sakın çocuk kal
  es deli deli böyle kal
  son harmanında sevdanın
  tüken toz toz savrula kal
  suçüstü bulmalı ölüm
  ölürken de sevdalı kal ...
 • yanında dünü, bugünü, yarını düşünmeyeceğin cesur insanlarla birlikte ol
 • heyecanlı bir yapın var. simdi biraz sakinles. ınsanlar senin bu halini anlamiyorlar, yorum yapıyorlar. sakin çok sakin.
 • aslında öğüt möğüt değil de muhtemelen bir 20 sene sonra bile değişmeyecek bazı gerçekler var benim için. mesela hayatım boyunca hiç de evlilik meraklısı biri olmamışımdır. ehe çocuğumuzun adı şu olsuna verebileceğim cevap 'abdülatif olsun bizim olsun' dur. ama bir yandan da akan zaman girilen yaşlar var. 24 yaşında aynı kafa zaman zaman insanı bunalıma sokabiliyor. mesela sabah kalkmışım tez yazıyorum ki gece de tez yazıyordum neyse hadi kafamı dağıtayım insanlar napmış ki son 3 saatte diye bakınıyorum, lise arkadaşımı görüyorum, evlenme teklifi almış ama dalgıç kıyafetleri falan, denizin dibinde 'benimle evlenirmisin' yazısı, yine denizin dibinde takılan tektaş falan gülücükler, öpücükler zaten gırla, ben napıyorum evlenirmisin'in misin'ini birleşik yazmışlar amk diyip teze devam ediyorum. hatta ve hatta o kadar duygusuzum ki, bir gün sonra da kütüphane de -yine tez yazarken- yanımda oturan adamın ''kusura bakmayın size bakmaktan kendimi alamıyorum, umarım sizi rahatsız etmiyorumdur ama çok güzelsiniz'' postitine cevap olarak 'ya teşekkürler ama benim ders çalışmam lazım, konsantremi bozuyorsunuz' diyorum.

  sonra bir bakıyorum, tamam bir şey meraklısı falan olmasan da çariçe 24 yaşındasın,ee 2 sene master 26, doktora vs 30, bir dakika 'ilerde kedilerimle yaşayan teyze' espirisi hayalken gerçek mi olma yolunda peki? zaten şimdiden yatarken 25 dakika kedi videosu izlemeden uyuyamıyorum, hatta bazen insanlara resimli mesaj falan göndermişsem bakmayabiliyorlar, kedidir kedi diyerek.

  neyse ne diyordum, bilmiyorum belki çevrem kötü, netice de sabah bisse de beni böyle bir resimle uyandırıyor, -misin birleşik yazılmış olsa nolur.

  edit: bu entryi tam gönderecekken de ilkokul arkadaşım whatsupptan evlilik davetiyesinin fotoğrafını gönderdi, ben de ona kedi videosu attım, bakalım. zaten tezde bitmedi.
 • sessiz ol, uyum sağlamaya ve anlamaya çalış ve son olarak, en önemlisi...arıza çıkartma! unutma ki aptal olmaları onların suçu değil!! öyle di'mi? (en azından ben öyle düşünmek istiyorum, böylelikle biraz daha katlanılabilir oluyor)
  hadi bakalım biraz daha bekleyelim, belki bi mucize fln olur!
 • ne vardı biliyor musun?kadere inanıyorum diyip,isyana meyilli olmak...boyun ey demedi hayat sana, müdahale edemiyorsan dua var dedi...yine olmuyorsa hayır vardır...acı varsa ilaç vardır...belki daha çok yanmak istedim,üstüne ağladım yaktı...ağlayınca duyar gelir falan..oysa sesini duymasına ihtiyacı olunan o muydu?...hem öğrendim,hem öğrenemedim
 • kitapların, dostların, kadınların, şu ana kadar yaşamış olduğum zamanın öğretmenliğinin verdiği unutmamam gereken kendime öğütlerim;

  1- dürüst olmak, herkese hakkı neyse onu vermek ve her daim en iyi versiyonun olmaya çalışmak üç ana yaşam kriterin olmalıdır.
  2- güçlü sınırların olsun ve bunları her zaman koru. sınırların kişiliğini ve karakterini ortaya döken yegane olgularındır. kişiliğini anlattıkların değil, sınırların oluşturur.
  3- iyi biri ol; ama asla iyi biri olduğunu ispatlamaya çalışmak için iyilik yapma.
  4- her sabah uyandıktan sonra ilk görevin yatağını düzeltmek olmalıdır. daha günün ilk işini beceremekten aciz bir beyin ve vucüt seni gün için kararsızlığa, karamsarlığa ve tembelliğe sürükler.
  5- korktuğun her şeyi aklında tecrübe et, kaçınılmaz gerçeklik seni daha az yıpratacaktır.
  6- ne yapmak istediğini, hayatını gerçekten neye adamak istediğini bulman uzun yıllar alabilir, bunu mutluluğa bağlamamaya özen göster ve bunu aramak için zaman ayır.
  7- olmuş olan ya da gerçekleşmesi muhtemel olan olaylara duygusal tepkiler verme. olayları kötü hale getiren genellikle olayların gerçekliği değil, onlara verdiğimiz tepkilerdir.
  8- emin olsan dahi gerçek hislerini dile dökmek akıllıca bir iş değil, asla acele etme, her zaman davranışlarınla göster sözlerinle değil.
  9- baban ölmüş gibi yaşa ve sorumluluk almayı bil.
  10- zamanını yalnızca onu hakeden, seninle olmayı, konuşmayı ve bundan mutluluk duyan insanlara ayır. asla zamanını başkası için tolere etme, zamanını değersizleştirdiğini hissetiğin her kim varsa iletişimini kes, emin ol zamanına değer veren insanlar var olacaktır.
  11- kadınların asla kolaylaşacağını düşünme, hayatta her şey ve herkes belirli nedenler sebebiyle birliktedir, bu nedenleri asla unutma.
  12- yaşam devam ettikçe öğrenmeye devam et, asla kendini geliştirmekten geri adım atma. ulaştığın hedefler bu işin bittiği manasına gelmez, yeni hedefler oluştur manasına gelir.
  13- geleceğin seni rahatsız etmesine ve kaygılandırmasına izin verme. bugün elinde olan ve şimdiyle savaştığın tüm yeteneklerin o gün geldiğinde de sana yardım edecektir.
  14- bir ensturmanı profesyonel derecede çalmayı başarmadan ondan vazgeçme. sanat içermeyen bir yaşam başkalarının kuralları ile yaşamaktan başka bir şey değildir.
  15- mutlu olduğun anlarını düşün, hepsinin yalnız o anda gerçekleştiğini farket, bu sebeple asla gelecekten veya geçmişten kopup gelecek bir mutluluk bekleme. yalnız içinde bulunduğun an mutlu olabilirsin, şu an somurtmayı seçen de sensin gülmeyi de. senden bağımsız ve müdahale edemeyeceğin olayları düşündükçe mutlu olamazsın.
  16- içtenlikle evet diyemediğin her ne varsa hayır de. insanların takdiri ve sevgisi her şeylerine evet diyerek değil aksine hayır diyerek kazanılır.
  17- her zaman var olmak seni özletmez, her zaman yok olmak seni hatırlatmaz.
  18- bir işi başarmak için uzman olmayı bekleme, risk bazen paradan daha değerlidir.
  19- kalabalıkta kaybolmaktan korkma, kimseyi rakibin olarak görmüyorsun, kendini geliştirdiğin sürece ve zamanını doğru kullandığını hissettiğin sürece hiç kimse rakibin değil.
  20- çoğunlukla başarısız olduğun şeyleri düşündüğünde çıkaracağın sonucun, onları gerçekten başaracağına inanmaman ve yarı yolda pes etmenden kaynaklandığını farket. tutarlılık, devamlılık asla seni yanıltmaz. tekrar etmek bütün yeteneklerin anasıdır ve bizler tekrar tekrar her ne yapıyorsak ona dönüşürüz.
  21- sahip olmadığın şeyleri kaybetmiş gibi üzüntü yaşama. doğmadan önce sahip olamadıkların ve öldükten sonra sahip olamayacakların için bu kadar üzüntü zaman kaybıdır. zaman dışında hiçbir şey bize ait değil. her şeyi elde edebileceğimiz ve hiç üzüntünün olmayacağı bir dünya mümkün müdür? o halde yalnız kendine odaklan.
  23- kritik noktalarda her zaman gerekenden daha azını söyle. ucu açık kalmış ve yoruma açık bir cümle seni kurtabilir, kendini savunmaya çalışmak çatışma doğurur mümkün olduğunca bundan kaçın.
  24- kadınlar sorunlarını konuşarak çözerler, iyi bir dinleyici ol, beğenmediğin bir konuşmayı kestirebilirsin, ancak iş sorun çözmeye gelince yapma, dinle gerekirse tavsiye ver.
  25- erkeğin başarı hissiyatı ve tatminiyeti kadınları elde edebilme gücüyle orantılır. kadınında dürüstlük ve bağlılık ara. seni bir kez yok sayıp gözünü başkasına çeviren kadından vazgeç, her zaman seçeneklerinin olduğunu bilmeli aksi halde kaybedersin. kadın, hayatını adayacağın değil bir şeyler paylaşacağındır.
  26- nefret, kıskançlık ve küçümseme kaçınman gereken en yüksek olgulardır.
  27- hiçbir şey yapmak istemeyeceğin anlar olacaktır. o an kalkıp dışarıda dolaşmak en faydalı iştir. bunu bir vakit kaybı olarak değil, döndüğünde vereceği enerji ile işe odaklanmanın bir parçası olarak gör.
  28- özgüven sadece kendine inanman ve her şeyi başaracak gibi davranman değildir. işler kötü gitse de bunu yürüklece karşılama cesareti ile aynı kalabilmektir.
  29- insanlar zayıf gördüklerini ezmeye meğillidirler, her zaman bir dişini onlara gösterecek şekilde dışarıda tut. ne doğada ne insanlar arasında mutlak adalet yoktur. her zaman güçlü zayıfı ezer.
  30- işlerini şansa bırakma, gereken emeği verdikten sonra keşkelere yer yoktur.
  31- kendine yapacağın fiziksel, ruhani, mental yatırımların hiçbirinde tereddüt etme, en büyük mal varlığın kendinsin.
  32- ilişkiler bir kadınla sürekli görüşmeye devam ettikçe ortaya çıkmaz. ilişkiler tanışmadan önce kendine kattıklarının sonucu olarak ortaya çıkar. beklentin kadında değil kendinde olmalıdır.
  33- tıpkı senin de her kadını tercih etmediğin gibi, seçtiğin bir kadından beklediğini alamazsan bunu ego problemi yapma.
  34- varlıklı olmak, zenginliğe ulaşmak sıkıntılarının çözümü değildir, sadece sıkıntılarının değişmesidir. yoksulluk da, varlık da birer yüktür.
  35- sağlık her şeydir. ailenin ve kendi sağlığından öte hiçbir şey yoktur. böyle bir durumda tüm işlerini durdur. altın bir yatakta ölümü beklemenin ne anlamı olabilir?
  36- bir gün biteceği ve rahata ereceğini düşünmek yanlıştır. bir gün hiçbir şey farklı olmayabilir. bunu düşünüp her günü ve emeğini şekillendir. yaşamının değişeceği sanrısını beklemek aptallıktır.
  37- anlamlı hayatlar yaşamış insanların öncelik ve değer verdikleri şeylerin; para, basitlik, güvenlik ya da kadın olmadığını farket.
  38- bir gün şu an içinde bulunduğun etrafa, elindekilere ve fırsatlara sahip olamayacağını bilerek yaşa. bunu ister sevmek için kullan, isterse söyleyemediklerini söyleyebilmek için.
  39- bilgini paylaşmak üzere öğrendin, eğer paylaşmazsan neyi bildiğinin hiçbir önemi yoktur.
  40- kendin dışında hiçbir şeye hayran olma. başkaları seni yanıltabilir ve farklı duygulara sürükleyip akılcılığını örtebilir, ancak kendin güvenebileceğin tek kale olabilirsin.
 • “dinlenmeyi hak ediyorsun. bir dakikalığına bile olsa. taşıdığın yükleri bırak. bırak her şeyin olması gerektiği gibi olması için verdiğin mücadeleyi. savaşçı maskeni çıkar. bu an, şimdi... sadece nefes al.”