şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yapmak istediğim hiçbir şeyi yapmayıp gezmek istediğim yerleri gezmeyip tatmak istediğim yemekleri tatmayıp sabah işe gidiyorum. gece maaşları nasıl ödeyeceğim diye düşünüyorum sevdiğim kadınla konuşurken aklımda vergi borcunu yapılandırdık yarın ödemezsek siki tuttum düşüncesi. bir senaryo yazmaya çalışıyorum günde yarım saat ayıramıyorum çünkü dün dayımın kızı evlendi bugün şirketimin müdürü nişanladı. yarın başka bir bok olur.
  • şuursuzca yemek yemek.
  • sigara içmek
    yeterince uyumamak
    bok gibi şeyler yemek

kısaca kendine zarar veren her şey.
  • (bkz: karşılıksız sevmek)

insan kendi kendini başka nasıl üzer, nasıl kendine zarar verir bu kadar bilinmez. en kısa sürede vazgeçilmesi gerekir.
  • mal mal telefona bakıp ekşi sözlüğün sayfasını kapatmak ve yeni sekmeden tekrar ekşi sözlüğe girmek.
  • söz verip yapmamak.
  • değer vermeyen, empati kuramayan, doğru iletişimden anlamayan insanların üstüne düşüp onları değiştirebileceğini sanarak boşa çaba ve vakit harcamak.

düzenli ve temiz olmamak. yemek pişirmeyip hep dışarıdan söylemek.

fazla içki ve sigara içmek.

mükemmeliyetçi davranarak kendini yıpratmak.

susup her şeyi içine atmak.
  • -sürekli telefonla uğraşmak. zaman bu kadar mı kıymetsiz?
    -muhabbetinin çoğunun dedikodu olması.
    -yalnız kalma korkusundan bulduğuna yapışmak.
  • tartışmasız, risk alıp osurmaktır.

bilirsiniz bazı osuruklar korkunç kokar. ölüm gibi kokar. çernobil gibi kokar. yediğiniz yemeği unutup yarın yokmuş gibi osurduğunuzda, o beyin yakan koku geldiğinde kendine saygısı gidiyor insanın.

kokmaz diyerek risk alıp osuruyorsun, sonra geçmişini sorgularken buluyorsun kendini osuruklar içinde...

evet içinde.