şükela:  tümü | bugün
  • feridun düzağaç'ın alev alev parçasının sözlerinden bir kuple.
    hastalıklı aşık öznenin/aşk söylemcisinin geldiği en son noktayı ifade eden bir serzeniş belki de. roland barthes bir aşk söyleminden parçalar adlı kitabında bu, birlik başlığını karşılayabilir: "sevilen varlıkla tam bir birlik düşü." olarak tanımlanmıştır bu birlik. novalis bunu "tanrısal görkem" diye adlandırır; evet "bölünmez bir dinleniştir". bu romantik dönem sanrısı ancak kusursuz aşkta varolabilir. ve korkuların, acıların bu şekilde giderilebileceğine inançlarıdır onları sevgili ile bir olma hayaline götüren.

günümüz insanı ise bu durumdan kaçamadığı halde, çok korkar kendini başkasının içinde ya da başkasını kendi içinde bulmaktan... artık kusursuz bir bütünlük anlayışı yoktur çünkü daha en başından herşey zaten paramparçadır.
  • şimdi şarkıyı bilemeyecem ama cümlenin yapısına baktığımızda "kendimi arıyorken bulmaktan korktuğum yerdeyim" dense sanki daha doğru olacakmış gibi. çünkü bu türlü, "kendimi arama aşamasına geçecem ya. işte o aşamada nerede olacaksam şimdi oradayım" demiş oluyor ki bu duruma kısaca zaten "kendimi arıyorum" deriz türkçede. neyse şarkını sözlerini de yazayım tam olsun madem:

kendimi arıyorken olmaktan korktuğum yerdeyim
    hehe anlamadın di mi
    bi daha söyleyeyim
    bir bar taburesinin üstünde
    ekilmiş, terkedilmiş, pörsümüş vaziyetteyim
    ben böyle barmenin
    anasını sikeyim
    elimde bir şişe şarap
    üstelik de sırılsıklam
    kapında beni görürsen
    sik gibi dikilmiş
    sakın şaşırma
    e mi
    canyelekleri tavandadır
  • kimin olduğunu, nerede dinlediğimi, şarkının isminin ne olduğunu bilmememe rağmen zamansızca gelip dilime dolanan, aklımı basımdan alan, bir fd yapıtı olduğunu öğrendiğimde fazlasıyla sasırtmıs, güzel, hüzünlü, derin ve çoğu arayışıma kılavuz dize.
  • son yillarda dinleyici kitlede beste yapisindan ve lansmandan "sorgusuz sualsiz his olma sendromu" yuzunden populer olan ucuz romantizm sloganlarinin/dizelerinin son orneklerinden biri...
    en carpici gorunen ama $arkinin belki de en anlamsiz, yersiz satiri.

ustelik biraz dikkatli dinlerseniz, besteye oturmadigini, biraz kasilarak notalara siki$tigini da gorursunuz.
    burada feridun (ailecek tani$iriz) bu sozun cok buyutulecegini anlami$, oturmamasina ragmen genel anlamda ba$arili buldugum $arkida israrla kullanmi$tir.

yazmaktan korkuyorken entrynin goturdugu yerdeyim...
  • sınav dönemine rağmen hala saatlerce sözlükte takılanların mırıldandığı söz de olabilir pekala.
  • (bkz: alo)
  • işteyim. kov beniii ne yaparsan yaaap. bırak beni ayrilayiiiim.

an itibariyle mirildandigim sozler
  • felsefik şarkı sözü. şöyle düşünüldüğünde haklılık payı büyük;

kendimi arıyorken, olmaktan korktuğum yerdeyim; metrobüsteyim.

alternatifini işler güşler'de yapmışlardı;

(bkz: kendimi arıyorken, olmaktan korktuğum yerdeyim; beylikdüzündeyim.)