şükela:  tümü | bugün
  • en yakın başlık "kendine yalan söylemek" idi. daha uygun olur diye başlığı bu şekilde açtım. anlam farklılaşıyor bence. hata ettiysem affola...

şimdi efenim insan kendini kandırır kimi zaman. çoğumuz yaparız bunu. biliriz de aslında yalan olduğunu. belki o an sadece kendimizi rahatlatmak ya da anlık bir motivasyonla aslında yapmayacağımız bir şeyi kendimize söylemek.
    aklıma gelen birkaç örnek:

(bkz: bu akşam erken uyuyacağım) - uyuyamadı

(bkz: bu sene sigarayı kesin bırakıyorum) - bırakamadı

(bkz: düzenli spor yapacağım) - yapamadı

bunlar yine masum... basit pişmanlıklar yaratır sadece... ki bence pişmanlık duygusuna kapılmayın. boş verin gitsin...

ve fakat asıl sorun kendini bilmezlerde... ciddi ciddi söylediği yalanlara inananlar da... kendine söylediği yalana inanan insanlar... bu yüzden kendilerine ve başkalarına acı verenler... psikotik durumları hadi es geçelim ama ya böyle olmayanlar... temet nosce önemli efenim...

not: bu yaz sigarayı bırakıyorum

esenlikler dilerim.*
  • daha uygun olur diye bu şekilde başlık açmak.
  • “pazartesi başlarım” birinciliğe oynar.
    “yapacak bir şey yok” da öğrenilmiş çaresizlik. (ne demek yapacak bir şey yok?)
    “yılbaşında spora başlama” sözü de hiç tutulamayanlar arasındadır.
    “sigarayı bırakma” yalanına hiç değinmiyorum.
  • bugün çok güzel bi gün. hiç yorulmayacaksın. hadi kalk, uykunu aldın. hem akşama iş de bırakmadın koşarak gelip yatağına kavuşacaksın.
    (öküz gibi çalıştı, her arada uyudu. akşam direkt eve dönmedi aylaklık yaptı. eve geldiğinde bi sürü işi olduğunu fark etti. uyuduğunda saat 4 tü.)