şükela:  tümü | bugün
 • abinin/ablanın yaşına göre şekillenen olaydır. abiyle yaş farkı azsa olabilir. ama şimdi abim benden 7 yaş büyük, 7 yaşa kadar kesinlikle bende abi/abla demek yok. ama yaş farkı oluyor 7 ve üstü, direk abi/abla moduna giriyorum. bu işler böyle arkadaş.
 • adamlar bi şey demez de fazla genelde, eğer kişi baayansa, bi' de yirmi beşi geçmişlerse, yetmezmiş gibi hele ki hazır cevapsa...
  vazgeçirebilir, "abla" kelimesini kullanmaktan. denemez bir daha kolay kolay.
 • bir de yaş farkı tanımadan sevgililerine abi diyenler vardır ki:

  (bkz: sevgiliye abi diye hitap etmek)
 • ask meselelerinde oldukca can sıkan bir karmasadır. sole ki; kucuklukten gelen bi alıskanlıkla, aranızda belli yas farkı olan insanlara "abi" demeye alıstıysanız, yasıtınız olan kızların ergenlikle cosmalarının ardından bu sizinle yas farkı olan insanlara yavsamaya , "tolga naber yaa, atakan napıosun" seklinde hitap etmeye, onlarla sevgili olup sevişmeye baslayınca lan noluoruz a.q demenize sebeiyet veren durumdur.
  ayrıca da; kızların kendilerinden buyuk erkelere ismiyle hitap etme hevesinin karsı konulmazlığı da baska bir baslığa konu olabilecek kadar derindir.

  not: kac yasına geldik hala ergenlik muhabbetlerinden bahsediyoruz ne travma yasamısız zamanında a.q :)
 • normaldir. hatta o da bir şey mi? yatılı okulda üst döneminiz ise samimiyet kurduklarınız dışındakilere sike sike abi/abla diyorsunuz yaş farkı daha az olsa bile. arkadaşınızın abisi/ablası da bu kategoride ayrıca. arkadaşınız o kişiye ismiyle seslenmiyorsa sizde de o alışkanlık yerleşiyor ismi+abi/abla unvanını ekleyiveriyorsunuz.
 • kimine göre gayet normal olan durum. benden 5 yaş büyük insana ben teyze diyorum 20 yıldır, abi abla demek o kadar garip olmasa gerek.
 • ilkokuldayken yapılmıyorsa azar işitme sebebi olabilir.
 • kucuklukten gelen aliskanliktir.. siz 5 yasindayken 9 yasinda olan kuzeniniz cok buyuktur mesela, yillar yilli x abla, y abi der durursunuz.. buyuyunce, 20 kusurlu yaslarda bahsi gecen kisiden 2-3 yas daha buyuk cok samimi arkadaslariniz bile olur, ama kucukken abi abla dediginiz bu kisiye agiz aliskanligi olarak abi, abla demeye devam edersiniz.. ilk kez isimle hitap etme gerginligini atlatirsaniz gerisi gelecektir diye tahmin etmekteyim.
 • böyle büyüdük,büyütüldük. çocukluğumuzda sadece birkaç ay büyük kuzen gösterilip "bak bu abi, aaaa-biii hadi de bakiim" diyen aileler olunca ve yaş yirmiye gelip kendinizden yaşça büyük yakın arkadaşınız,sevgiliniz olunca ilişki başlarında bi garip hissetmenize sebep oluyor bu durum. daha da zoru gerçekten 3-4 yaş büyük kardeşe sahip olmak olsa gerek. ama sonra da "amaaaan çok da.." demenize sebep olacak eylemdir. zira abi ve abla demek ya da dememek kişiden kişiye,ilişkiye ve o kişinin hayatınıza nasıl girdiğine bağlıdır biraz da.