• bu konuyla ilgili basliklari arattigimda, karsima "sevgili aramak", "sevgili edinmek" gibi seyler cikti, ne bileyim, tuhafima gitti; ama "sevgilinin yasinin büyük olmasi" gibi bir baslik acip da sözlügü sisirmek istemedim, anlatacaklarimi yazmak icin de en uygun burayi gördüm.

madem ki baslikta "edinmek" demisler:
    kendinden büyük sevgili edinmenin bir cok güzel yani vardir: sürekli yeni seyler ögrenirsiniz ondan, birikimi vardir, her seyi biliyor gözükür bu yüzden gözünüze. muhtemelen sizden daha olgundur, en azindan bazi konularda. sadece cinsellik anlaminda degil, bir sürü alanda sizden tecrübelidir, bu tecrübeden faydalanabilirsiniz. hayatindaki bazi seyleri oturtmustur, bu ilisikiye dayaniklilik getirebilir belki. ne istedigini biliyordur - özellikle iliski icinde bu gayet önemli olabiliyor, belki böylece iliski daha saglam temeller üzerine oturuyordur.

ama kötü yönleri de var, örnegin sürekli olmasa da, sizle dalga gecme potansiyeli daha yüksektir yasit sevgililere göre. cocuk görür sizi bazi konularda, ciddiye almaz. bazen azarlamaya yakin uyarilarda bulunur, bu da tamamen yas farkiyla ilgilidir. o sizi "kücük" gördükce, siz de kendinizi öyle hissedersiniz, iyice minik hayvanciklara dönüsürsünüz, miyavmiyavmiyav. ki bu iyi mi yoksa kötü mü, karar veremedim. ayni sekilde bu iliski türünün baska bir yan etkisi olan "simarma"nin da olumlu mu, yoksa olumsuz bir sey mi oldugunu bilemedim.

nihayet saded: yasit sevgiliden cok fazla büyük farklari yoktur. olgun olsa da, yasca büyük sevgili de kapris yapar. bilgili olsa da, o da bazen sizden bir seyler ögrenebilir. sizi azarlamaya kalksa da, siz buna izin vermediginiz sürece size dokunmaz. simariklik da iki tarafli bir olaydir zaten, simartan olmadan, kimse simaramaz. seviyorsaniz seviyorsunuzdur, ha bes yas kücük, ha bes yas büyük olsun.

böyle iste. ama yine de konumuzla ilgilisiz olsa da, belirtmeden gecemeyecegim: sevgili edinilmez, sevgili olunur.
  • doğum tarihleri aynı olan çiftlerin dışındaki tüm çiftleri oluşturan iki kişiden birinin yaptığı şey.
  • bazen gönül bağladığınız kişi tarafından yadırganan bir davranıştır. bu durumda parmak hesabı ile kapanmayan aradaki yaş farkını azaltmak için bin tane takla atmanız gerekir.

şöyle ki;

- aramızdaki yaş farkını neden bu kadar önemsiyorsun anlamıyorum.
    + nasıl önemsemeyim. 6 yaş küçüksün benden. tatlısın, hoşsun ama kardeşimden bile küçüksün. hiç konuşmayalım gerisini bence.
    - canım aslında 6 yaş yok aramızda. sen 80 aralık doğumlusun. ben 86 şubat. sen 81'li sayılırsın ben de 85. 3 ay için koca 2 yıl araya giriyor. gördün mü sadece 4 yaş var aramızda.
    + biraz daha zorlasan kendini benden büyük yapacaksın.
    - vallahi 2 senede askerliği saydırırsak, aramızda sadece 2 yaş kalır.
    + askerliğini yapmadan askerliği de saydırdın, iyice yaklaştın bana. aferin sana!!
    - olur diyorsun yani. hayırlı olsun o zaman.
    + görüşmeyelim bir süre!!

yine de büyük sevgili adayı candır, canandır.
  • erken emekliliktir. tabii büyükten kasıt 10-15 yaş, olgun bla bla ise...
    hemen hayal edebilir ve bunu cümlelere dökebiliriz.

kız: 22 yaşında olsun
    erkek: 38 yaşında olsun

kız sevgilisini arar
    - aşkım, rock n coke biletleri satışa çıkmış...
    + hmm, tatlım ben çalışıyorum cuma günü
    - tamam cumartesi takılırız.
    + cumartesi, şey, bak ne dicem, harika bir jazz konseri var ona gitsek? öncesinde de boğazda balık...
    - ya tatlım 1 senedir bunu bekliyorum! çadırı hazırladım ben!
    + ne çadırı? tatlım yerde mi yatıcaz? ya saçmalama

bla bla konu kapanır... elbette adam gitmemiştir.

kız sevgilisini arar
    + aşkım arkadaşlarla akşama gizli bahçe' deyiz. nevizade'de... geliyosun di mi?
    - gizli bahçe mi? tatlım takım elbise falan pek olmaz...
    + yaa oyun bozanlık yapma!
    - leb i derya' ya gitsek, manzarası da harika...
    + cenk! saçmalama, arkadaşlarım oraya hayatta gitmez!

bla bla konu kapanır. büyük olan kazansın

+ off, anlaşma işi suya yattı çok sinirliyim.
    - hmm
    + dolardaki artış çok etkiledi...
    - hmm
    + patron da sıkıştırıyor...
    - hmm
    + tatlım yaa dinlemiyor musun beni?
    - ay aşkım, arkadaş bi link verdi ona bakıyorum, bu sinan çok manyak çocuk yaa

...

sonuç: ya kız adamdan ya da adam kızdan bıkar çoğunlukla... ortak nokta bulmak çok zordur. zira adam bu fasıllardan çoktan geçmiştir. kız ise ne kadar olgun olursa olsun, adamın demine hayatta yaklaşamaz.
  • dikkat edilmesi gereken bir konu.
    sevgili bütün fantazilerini gerçekleştirmiş ununu eleyip eleğini asmış bir şekilde yatağa giderken siz arkasından ama mum yaksaydık, ama birlikte şunu da yapsaydık falan gibi cümleler kurar, ben onları çok yapmıştıım boşveer gibi cümleler işitir yatar uyursunuz.
    bir yere gitmek icin heyecanlanirsiniz ama o zaten gitmiştir, gelmez falan *

*
  • ezberbozan bir davranıştır. genelde erkek kızdan büyük olur, sahiplenir, sarar sarmalar diye alışılagelmiş bir durum söz konusudur. ama sevdiğiniz sizden büyük olursa, hele bir de güzel anlaşabiliyorsanız tadından yenmez bir hal alır. ilk başta eleştiriler de çok olur. özellikle kızın arkadaşlarından, çevresinden tepkiler gelir. şöyle ki ;

- kızım çıkıyomusunuz siz!
    + ayy evet çok mutluyuz.
    - ama senden küçüğe benziyor bu.
    + üç yaş var. ama çok olgun.
    - kızım boşversene. anasının, babasının avutamadığını sen mi avutacaksın!
    + yuhh nazan sana yuhh.

sevdiğiniz kız sizden büyük olursa ( tabi abartmamak şartıyla) ilişkideki düzen, saygı ve sevgi de o kadar güzel olur. karşınızda çoçukluk yapmayan, nazıyla kaprisiyle sizi çıldırtmayan bir kızın olması her erkeğin arayıpta bulamadığı bir kız modelidir. tabi sevgilinin varsa erkek kardeşi ile tanışma faslı da ayrı bir olay olur. şöyle ki:

+ canım, kardeşin bana abi der kesin. benden bahsetseydin, yaşımı falan söyleseydin.
    * boşver canım, babamla tanışmıyorsun ya. kardeşim sonuçta.
    + olsun gerilmesin çocuk.

- mertcan merhaba.
    + merhaba nouma abi. nasılsın?
    - iyiyim de abi demeye gerek yok!
    + ablamın arkadaşısınız ya, hani abla-abi.
    - mertcan aynı yaştayız senle gerek yok abiye.

ama yine de iyidir, candır, canandır büyük sevgili.
  • erkekler geç olgunlaşır dünyanın en saçma önerisidir. nasıl böyle bir şeyi yedik aklım almıyor. yok kardeşim, kimsenin geç olgunlaştığı falan yok.

belli bir yaştan sonra, yaş yalnızca bir sayı oluyor, insanların karakteri ön plana çıkıyor.

şimdiye kadar kimseye benden x yaş büyük veya küçük diye farklı bir bakış açısı ile yaklaşmadım. nitekim tecrübelerimiz gösteriyor ki, ne 20'likler var dünyanın tüm olgunluğunu üzerine toplamış, ne 30'luklar var henüz çocukluktan çıkmamış.
  • büyükten kasıt 15-20 yıl kadar bir farksa ilginç deneyimlerin habercisidir.

gençken edinilen bu tecrübe, hayat boyunca ilişkilere olan bakış açısını önemli ölçüde şekillendirir.
    kişiyi, sonrasında yaşanan her ilişkide öncelikle olgunluk kavramını sorgular hale getirir.
  • arkadaş çevresinde
    -artı (yaşımdan kaç yaş büyük anlamında) kaç lan ehuhehahe! şeklinde gayet yıpratıcı muhabbetlere hedef olmaya razı olmakdır aynı zamanda.*
  • küçük olan taraf erkek olsa bile garipsenmemesi gereken olaydır.
hesabın var mı? giriş yap