şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kısırdöngü durumudur. kişinin bulunduğu kendince olumsuz durumunu çaresizlik düşüncesiyle kavurması işlemidir. kendi içinde kaybolmaktır.
  kendine acıyanlardan nefret eden çoktur. kişi bu hallerden ancak kendi kendine kurtulabilir denir, kendine acıyan bu konuda hiçbir şey yapmamaktadır.
 • hayatta onemli olan, diger herseyin yaninda kendini de sevebilmek, kendine saygi duymaktir, aksi taktirde insan yasamaz, yasadigini zanneder yanlizca.. seviyorsa eger kendini, acimaz zaten kendine.. gercek bir psikolojik vakadir kendine aciyan insan! duzelmeli, degismelidir ki ilerleyebilsin .. kendi kendine cozulemeyecek bir hadisedir cunku bunu cozmeyi akil edebilecek bir insan zaten kendine asla gercek anlamda acimamis olan insandir..
 • insan yaptığı her şeyin manasızlığını farkederek korku duymaya başlayabilir."keşke ben..." ile başyan cümleler kurar ama sadece kendi kendine.o zaman kendine acımalıdır insan. *
 • kendine acımanın kendini sevmemekle, kendini aşağılamakla, kendine hakaret etmekle, kendini umutsuzluğa sürüklemekle uzaktan yakından bir bağlantısı olmadığını düşündüğüm his, tam aksine kendini kandırmadan bir yaşam sürmekle, çevresindeki sıkıntılara duyarsız kalmamakla, kendi kendini yüzleşeceği gerçeklerden tırsmadan sorgulama cesaretini gösterebilmeye yarar kendine acımak ama tabi yeterli olgunluğa erişememiş kişiler bu duyguyu bi yaşam biçimi haline dönüştürürler ve acınıcak durumlarınndan kurtulmak adına en küçük bir adım bil atmazlar, hatta acınacak halleriyle grur bile duyarlar içten içe, onlar gerçekten acınacak insanlardır.
  ayrıca bu konuyla ilgili bir türk filminden öğrendiğim repliğide eklemek isterim,
  - acımak sevmenin çok ötesinde bir histir derler. ( seven ne yapmaz, filminden)
  ve kendine acımayan başkalarınada acımaz derler.
 • basit anlamıyla,proje teslim zamanlarında başa gelen,psikolojik pek bi açılımı oldugunu düşünmediğim,sadece "neden ama,niye ki" die sayıklattıran,ağlatan,uyutan eylem.iş,oluş,hareket.
 • kendine acıyan özeleştirinin dibine vurmuştur.
  bu kadar hor görülen kendine acıma belki sistem içinde makbul bi tavır deyildir
  ama herkes kendine acısa dünya ne şeker olurdu dimi
  olmazdı deyin bakalım diyebilirseniz
 • (bkz: morrissey)
 • sorumluluklardan kaçmak, alıp başını uzaklara gitmek isteği ya da sabahlara kadar çalışıp kendini kaybetmek gibi tezahürleri vardır. sosyal alanda bir yenilgi ya da büyük ideallere ulaşamama gibi durumlarin arkasindan insanin icinde bulunabilecegi bir durumdur.