şükela:  tümü | bugün
 • kendine benzeyeni sevmek evrim halindedir sürekli gelişir.
  mesela erkeklerde,

  (bkz: kısa saçlı kız seven erkekler)
  (bkz: bira göbekli kadınları seven erkek)
  (bkz: sakallı kız seven erkek)
  (bkz: erkek seven erkek)
 • insanın insanı, kaplanın kaplanı sevmesi olarak da okunabilmeli.
 • (bkz: joey tribbiani) şaka lan şaka (bkz: brad pitt)
 • insanların, kendine benzemeyen şeylerden korkmasından dolayı yaptığı eylemdir. kendine benzeyen her zaman daha sıcak gelir, çünkü bilinmeyen yanı yoktur. kısacası garipsenmemesi gereken bir davranıştır.
 • evrimsel bir sürecin sonucudur.
  öncesinde hayvan toplulukları sürü olarak, kendine benzeyen ve işe yarayacak olanlarla iş birliği yapıp hareket ettikleri için bu da insanoğlunda böyle süregelmiş bir şey. bebeklerle yapılan bir deney vardı, iyilik yapan ve kötülük yapan kuklalardan bebek, iyiyi seçiyor ancak iyilik yapan kukla ve kötü kukla var ancak kötü kukla bebeğin seçtiği yemeği seçiyor. bebek de bu gösterilenlerden kendine benzeyeni yani ortak seçtikleri yemeği seçen ancak kötü olan kuklaya meyil ediyor.
  yani insan bir bakıma bu şekilde ortada kendine pek de dokunmayan bir şey yok iken iyiliğe yönelen ancak kendine benzeyene daha çok yönelip diğerlerine kötülüğü reva olarak gören bir canlı olarak dünyaya geliyor, sonradan öğrenilmiş şeyleri katmazsak tabii. aslında insan, bir bakıma ırkçı olarak da doğuyor. tek yapmamız gereken bu kötüye meyil eden tarafımızı dizginleyip farklılaşmak.
  kötü olan hep olacak zira iyi olan kötülükle var olan bir şey.
 • kadıköy’de bulunduğum bir panelde psikiyatr tarafından söylenen, aklımdan hiç gitmeyen, beğenmediğim seçimlerimde gerçek seçimi benim yaptığıma ikna etmiş cümledir.
  siz “bu şekilde düşündüğünüz için o insanları mıknatıs gibi çekiyorsunuz”
  siz “tercih ettiğiniz için o insanlar hayatınızda”
  etrafınızdaki insanlar abuk ve de subuksa bir zahmet düşünce yapınızı değiştirin, sonra çevreniz kendiliğinden değişir zaten..