şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diger dillerde cok cesitli sekillerde ifade edilebilirken zengin turkcemizde yalnizca tek ifade bicimi olan hadise
 • bir üst ciladır. güçlü olanlar genelde kendilerine güvenmezler, kendilerinden daha güçlü birilerinin olduğu şüphesi içindedirler. güçsüz insanlar ise kendilerinden daha güçlü insanların olduğunu kabul etmişlerdir ve bununla yaşamayı öğrenmişlerdir, buna yönelik savunma mekanizmaları geliştirmişlerdir.
 • yeteneği ya da bilgisi olduğu konunun farkında olan insanların bunu başkalarına yansıtış şekli, hissettikleri ve hissettirdikleri duygu
 • yanlış kişilerin elinde, bireyin kendini beğenmiş olarak değerlendirilebilmesine yol acabilen olgu...
 • özünde, zihnini lüzumsuz korkulardan arındırmaktır .
 • fazlası da iyi değildir, bazen. ateşle oynarsın; ama "ben yanmam." dersin. cayır cayır yakar halbuki o ateş seni. cayır cayır yanarsın.

  (bkz: kendine aşırı güvenmek)
 • birey olmak icin cok gerekli özellik. kendini sevebilmek, ve akabinde baskalarini sevebilmek icin gerekli olan özellik. baskalarina ne kadar guvenmen gerektigini ayarlayabilmeni saglayan özellik. bazen sarsilabilen, sarsildigi zaman kendinizle ilgili yeni seyler kesfetmenizi saglayan özellik. herseyde oldugu gibi asiriya kacmamak önemli. fakat bir kisim da vardir ki, kendilerine guvendiklerini sikca dile getirirler. kendime asiri guveniyorum, harikayim seklinde bi tarzda degil ama gucluyum, kendime guveniyorum ben gibi daha yere basan bisekilde dile getirirler..hep, her an. her zayiflikta..bu tekrarin nedeni gercekten kendilerine guvendiklerinden mi yoksa gercek olmayan bi durumu tekrar yöntemiyle ruhlarina nasketmek mi onu ancak zaman gösterir.
 • en çok güvendiğiniz kişiler tarafından bir kez yıkıldığında bir daha asla tamiri olmayan, insanı insanlarla uyum içinde yaşatan, hayatı kolaylaştıran ve zevk almanızı sağlayan duygu.

  yıkıldığında hissettikleriniz hiçbir yere ait olmadığınız, hiçbir şeye ve hiçbir yere yakışmadığınızdır.başkaları tarafından nasıl görüldüğünüzü takarsınız kafanıza ve buna cevap arasınız.dışarıdan nasıl görünüyorum ben diye sorarsınız sürekli kendinize.en çok güvendiğim dostlarım ve ailem sağolsun herkes için en basit ihtiyaçların (bir arkadaşla oturup içmek, dışarı çıkmak, evde huzur ve alanınla ilgili çalışma imkanı vb) bile benim hakkım olmadığını bana kafama vura vura yaşatarak fazlasıyla kırmışlardır bu güveni.düzelmesi mümkün olmuyor yaşadım oradan biliyorum.
 • bunun fazlası insanı komik hale getirebiliyor. he canım you are the best you are the top. tey allahım yaa.