• altı yıldır aklımda olan soruyu cevaplamı sağlamış olan muhteşem bir ahmet kaya şarkısıdır.

akın;

üniversiteden sınıf arkadaşımdı
    yaşı hepimizden büyüktü
    bize akıl verirdi, kimsenin aklını beğenmezdi, ukalaydı.
    dürüst bir oğlandı, kimsenin ne hakkını yerdi ne de haksızlığa gelirdi.
    geçimsizdi, ama iyi dosttu, sevdiği adamı çok kollardı.
    kendince saçma takıntıları vardı, hiç kimse onu haksız olduğuna inandıramazdı.
    çok sağlam beşiktaşlıydı, tribünde de sahada da, kavgada da yanımdaydı.

sonra ev arkadaşı olduk.

yıllarca beraber olduğu sevgilisi onu aldattı yanındaydım.
    okulu dibine kadar uzattım bunalımdaydım yanımdaydı.
    abisiyle kavga etti, abisi miras muhabbeti yaptı, ipleri koparttı yanındaydım.
    sigaram yoktu, para zaten yoktu, ucuz tütünden sigaraları bir şey demeden aldı, yanımdaydı.
    eski sevgilisini öldürmeye kalkacaktı, kızı elinden zor aldık, yanındaydım.
    parasızlıktan 14 gün üst üste soğan kavurup yedim, yanımdaydı.

sonra bir gün dandik bir mevzudan dolayı kavga ettik, ama öyle böyle kavga değil neredeyse yumruk yumruğa kavgaya tutuştuk, bizim kardeşliğimizi görenler yanımızdaydılar düşman olurken yanımızdaydılar.
    birbirimizi okul bittiğinden beri görmedik,
    ne o beni sordu ne ben onu sordum.
    sonra ankaraya gelmiş bir iş için, beraber kaldığımız evin oraya gitmiş,
    bir abimizin ortak bir yakınımızın ölüm haberini almış,
    ortak arkadaşın evinde kalıyormuş,
    baggioyu çağır demiş, önce çekindim çok kötü ayrılmıştık.
    sonra ne olacaksa olsun dedim, aldım iki paket sigara gittim.

karşılaştığımızda selamlaştık, sonra sarıldık,
    ne var ne yok dedik hatır sorduk
    sonra eskiler açıldı, eskinin güzel günleri açıldı,
    güldük, küfrettik, hüzünlendik, ölen dosları andık, geçen günlere yandık, yaşlanmamıza güldük,
    çok sağlam hafıza vardır bende eski resimlerin hangi gün hangi olayda çekildiğini teker teker anlattım şaşırmadı, çünkü hafızamı biliyordu, çerezi sevdiğimi bildiği gibi.
    çok muhabbet ettik, çok andık eskileri, aradaki yumruklaşamya varan kavgayı hiç açmadık.
    muhabbeti bile geçmedi aramızda,
    ayrılırken telefonun aynı mı diye sordu, aynı dedim, telefonumu çaldırdı, silmemiş.
    sarıldık gelirsen ara dedi, aramazssam siksinler dedim,
    özlemişim ulan seni dedi, ben de dedim, bir dah sarıldık kucaklaştık.
    benle kavga emeden önce beraber olduğu kzı arkadaşıyla hala berabermiş ve 2014 yazında evlenecekmiş, gelir misin? dedi,
    gelmem mi be oğlum dedim gelmem mi?

apartmandan çıktım arabayı çalıştırdım, ahmet kaya cd sini koydum, 9. şarkıyı açtım, müzik yükseldi.
    eve gelirken otuz kilometrede anı şarkıyı dinledim,
    kendi kendime o tok sesin sorduğu soruyu sordum, kendime de, gıyabında ona da

"şu kahpe dünya seni
    bana düşman eder mi "

büyümüşüz,
    etmezmiş.
    anladım...
  • şu kahpe dünya seni bana düşman eder mi? dizesinde kahpe kelimesinin ahmet kaya tarafından tüm vücuda hissettirilerek vurgulandığı güzel şarkı ...
  • bir menekşe kokusunda
    seni aramak var ya
    bu hep böyle böyle gider mi

içinde aşk,çaresizlik, boşvermişlik,umut..vs her türlü duyguyu barındıran ahmet kaya şarkısı. insan dinlerken hüzünlensin mi, mutlu mu olsun karar veremiyo.
  • tam gögsün ortasina bicak sokulup, 360 derece cevriliyormus gibi bir his vardir ya.. ahmet kaya nin, bu adli` :kendine iyi bak` sarkisi, ne kadar sakin sakin söyleniyor olsa da, böyle bir his birakir. tüm yasan(a)mamisliklara gönderilir bu sarki.
    "bir bebek özleminde
    seni aramak varya
    bu hep böyle böyle gidermi"
  • içinde "çünkü ben beceremedim" anlamı gizli bir temenni.
  • türkçe'de olmadığı ve anlamsız olduğu iddia edilen dilek ifadesi. iki iddiayı da boşa çıkaracak şeyh galip alıntısı gelsin o zaman (*):

hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen
    merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen

[günümüz türkçesiyle:]

kendine iyi bak ki, âlemin özü sensin
    sen varlığın gözbebeği olan âdemsin

(*) http://tr.wikipedia.org/wiki/zübde-i_alem
  • yollar ayrildiginda soylenebilecek en samimi söz.
  • "iyi bak kendine
    gözlerinde ki usul şefkati
    teslim etme kimseye
    ve hiç bir şeye"
    der murathan mungan

en güzel hoşçakal sözüdür. değer verilen kişilere söylenebilecek ve değerinden hiç kaybetmeyecek olan..
  • gözlerini zar zor araladığında uyanıp hazırlanmak için çok geç kaldığını anladı ve koşarak banyoya yöneldi. kirli olmadığını bildiği halde yaklaşık 3 dakika ellerini yıkadı, yüzünü yıkayıp odaya koşarken o, ayna karşısında gözlerinin altındaki morlukları seyrediyordu. ilk kez uyandırıldığı için kızmadı. daha evvel yapmasına izin vermedikleri için büyük bir fırsat yakalamıştı, geçmişi gözden geçirip, gelecekle birleştirmek...

her şeye yabancılaştığı zamanlardı. etrafındaki bütün insanları büyük bir dikkatle dinliyor, nasıl bir insan olduğuna dair ipuçları vermelerini bekliyordu. eskisinden daha çok konuşuyor, kelimelerle açık verip, başkalarının düşünceleriyle bu açığı kapatmaya çalışıyordu. genel yargıları, toplum kurallarını ezber ediyor, bu işe kendi düşüncelerini karıştırmıyordu. her şeyin saçma ve anlamsız geldiği dünyayı kabullenmek için düşünce boyutuna uzak, adaptasyon boyutuna yakın garip bir sistem geliştirmişti beyni; uzun süredir düşünmeyi bırakmış, kendinden başka herkesin düşünce balonlarının içinde dolaşmıştı.

dolabı açıp eline geçenleri bir çırpıda giyerken o, sakince oturmayı yeğledi. her düşüncenin bir şarkısı olmalıydı ona göre ve en sevdiği şarkılar sırayla çalarken diğerini izledi. çorabı ayağına geçirirken göz göze geldiklerinde, birinin gözlerinde geleceğin kaygısı diğerinde ise geçmişin hayaleti vardı. çorabı giyen bütün dünyanın ezberlediğini itirazsız yerine getirip tek çorapla kölelik zincirinin üyesi oluyor, diğeri sadece sessizliğiyle geçmişe, geleceğe, hayallerine ağıt yakıyor, isyan ediyordu. gözleri yerde, tepesinde dikilen hayatın bakışları altında biraz suçluluk duygusuyla halının analizini yaparken sordu; 'nereye kadar?' çantasını alıp odadan çıkarken hiç bir şey söylemedi diğeri, ahmet kaya'ya eşlik ederken fark etti, kendine iyi bak çaresizlerin dileğiydi;

kendine iyi bak
    beni düşünme
    su akar yatağını bulur...
hesabın var mı? giriş yap