şükela:  tümü | bugün
  • oynadığını bilmeden bir rolü nasıl oynayabilir insan? aksi durumlarda bizim gerçeğimiz olan olgularla bireylerin dürüstlüğünü irdelemek ne ölçüde sağlıklıdır bilinemez. çünkü bize göre oynanan roller karşı tarafın farkındasızlığından kaynaklanır. bu anlamda farkındalık ile kendine karşı dürüst olmanın zorluğu doğru orantılıdır.

kendine karşı dürüst olmak derinden hissetmeyi gerektirir, derinden hissetmek için ise "tutkulu olma" rolünü yapmak gerekir. yani, bilinçsizlik kavramları mutlak kılar bu yüzdende "kendine karşı dürüst ol" gibi önermeler tek bir mutlaklığı ve isteği gösterdiği için populer kültür öğesi olarak yer edinmekte zorlanmamıştır.
  • kendine karşıdan bakmak, dışardan, tepeden, aha böyle ağaçların arasından ya da duş başlığının altından kendine bakmak ve buralardan bi yerlerden kendine dürüst olmak daha baştan yan çizmiş bir doğruluk gibi görünebilir, görünür bana (oysa diye başlayan bir devamı olur bu cümlelerin hep).. oysa bu dürüstlüğün anlamı, diğerlerinden biri olmayı başarabilmeyi gözümüze sokan 'karşı'dan geliyor sanki ve çuvalladığı nokta da burası.. dürüstlüğün makul yer seçimi*, karşı'dan biraz daha yakında, sanki biraz daha içerilerde* tanımlanmalı..

her durumda dürüstlüğün kendine karşı olanı, diğerlerine karşı olanından daha yıkıcı. dürüstlüğü iliklerinde hissetmeden kemikleri yargılayamamaktan korktuğu için herhalde kişi, abanmakta kendisine.

*: her ne boksa
  • kendine saygı duymaktan geçer yol, kendi içinde kendine yaşadığı, yapmak istediği, geçmişi, hataları, sabır ve sabırsızlıkları, tahammül ölçüsü vb. herşeyi kendi içinde çözebilmişse, kendi kendine açık ve saydamsa ne istediğini ve ne yapacağını bilir, kendine özgüveni olan bir insan haline gelmiştir. artıları ve eksileri ile insan kendi özünü sindirebilmişse hatalarını görüyor demektir, hatalardan ders alınıyor ve muhtemelen bir daha aynı ölçüde hataya düşülmeyecek demektir.
  • (bkz: barnum etkisi) okunduktan sonra yapılması gereken olay (hadi korkmayın bakın)...
  • (bkz: ben güzelim)
  • kendine durust olmak heralde butun gercekleri gormekle aynı kapıya acılıyo,her$eyden once hazırlıklı olmak gerekir diyorum ben,bu ölüm haberini almak kadar dayanılmaz da olabilir.
  • çoğu zaman yüksek sesle söylenmese de, farkındayım diyebilmek ve bunun bilincine olmaktır. kendine şeffaf olmak.
  • (bkz: yeme beni)
  • (bkz: self respect)