şükela:  tümü | bugün
 • sevilen ,sayılan ,değer verilen bir insanın ne kadar aptal ve dengesiz olduğunun farkedilmesi sonucu gerçekleştirilmesi kaçınılmaz olan eylem.
 • karsindakine duyulabilecek en büyük kizginlik.büyük hayalkirikligi yasayan kimselerin sarfettigi bir söz
 • değişimin farkında olma durumunun son evresinde yaşanır, sürekli değişim halinde olan insan kimyasının ara evrelerinde doruk noktasına ulaşır. başkalarına verdiğiniz aşırı tepkilerden sonraki mutsuzluk anları, ayrılıklar, memnuniyetsizlik anları olası gerçekleşme zamanıdır.
 • daha ileri boyutu için;
  (bkz: kendine küsmek)
  (bkz: kendini affedememek)
 • zaman zaman gerekli, ama kesinlikle kontrollü olması gereken eylem. zaman zaman, ama gerçekten nadiren olmalı, aşırı olduğu zaman artık insan her suçu kendinde görmeye ve hayata küsmeye başlıyor. kısacası, alışkanlık yapmamalı.
  bunun bir insanda görülmesinin sebebi insanın suçu kendisinde görmesidir. bir insanın suçu kendisinde görmesinin sebebi nedir? rahatsız olunan duruma asıl etkenin kendisi olduğunu düşünmesi. peki bu durum neden sık görülüyor olabilir?: çünkü o kişi kendisini etkileyen, içinde bulunulan olayların çoğunun asıl etkeni olarak kendisini görüyordur. buradan da kendisine sık kızan insanların megaloman, kendini beğenmiş, olayların merkezinde ya da tam olarak bir kelime bulamadığım şekliyle gücün sahibi (bkz: the man in charge), ya da bunu okuyan bir sözlük yazarının bulabileceği daha uygun bir kelimeyle ifade edilebilecek kişilikte bir insan olabileceği sonucunu çıkarabiliriz. (bkz: mantık yürütme) (bkz: mühendissin değil mi) (bkz: sözlüğün insanın kendisini anlamasına katkıları)
 • insanı yiyip bitiren bir davranıştır bu. yaptıysanız yapmışsınızdır bir hata, kendine kızmak ancak durumu daha kötüye götürür.
 • onca sacma sapan,her biri insanlara guvenirken biraz daha dikkatli olunmasi hakkinda kocaman uyarilar olan bi suru hadiseden hic ders almayan,hala birileri icin 'yok canim o yapmaz oyle sey,arkadasim o benim' diyebilen gerizekali bunyeye yapilan sey.
 • ilerleyen aşamalarda depresyona dönüşen, insana kafayı yediren* ruh hali
 • kızgınlığı yönlendirecek birisinin olmaması halinde-alternatif olarak da "o" birisine kızamamanız halinde- kolaya kaçmak durumudur. beraberinde yüksek sesli söylenmeleri, küfürleri de getirmesi olasıdır. fakat kızgınlık yaratan etkiyi ortadan kaldırmak, hayattan uzaklaştırmak ve hatta kızgınlığı "ona" yönlendirmek daha akıllacadır ama daha zordur. aksi halde içsel bir yaranız vardır artık ,yaranızı yalarsınız ama tükürük denen salgı sadece hayvanlarda anti-septiktir,"o" yara kolay kolay geçmez.