• her türlü eylemin tanımıdır.
  • üsküdar anadolu lisesi kalıplarından biridir.
  • her ünlü dişinin "modayı takip eder misiniz?" sorusuna ve benzeri sorulara verdiği yanıtta mutlaka geçen bir kalıptır.

-x hanım, modayı yakından takip eder misiniz?
    -yok, ben modaya körü körüne bağlı kalmam; kendime yakışanı giymeye çalışırım.
    -peki hangi markalardan giyinirsiniz?
    -benim öyle bir derdim yoktur illa şu marka olsun diye. ben kendime yakışanı giyerim, markası önemli değil.

bir akıllı da çıkıp sormaz ki bunlara, "nasıl oluyor da, hepinize birden en çok yakışan kıyafetler hep aynı oluyor, ve nasıl bunlar da tesadüfen o yıl en popüler olan markaların en yeni modelleri oluyor?" diye.
  • penguen dergisi vatandas gorusu klisesinin bir yazar gorusu gibi sozluge aktarılmasıdır.
  • ne tür müzik dinlersin sorusuna güzel olan her türlü müzigi dinlerim şeklinde cevap veren insanların tercihidir bu moda bileşeni eylem.
    aslında amele olmanın dayanılmaz hafifliğidir.çaktırmayın.
  • ne hikmetse yıllardır herkese taytın yakışıyor olmasıyla kahrından ölen liste, ama yoo, herkese yakışmıyor ama üzgünüm.

bir de düşük bel pantolon var ki yakışanı parmakla sayılır
  • ilk olarak direngezi zamanında bir twitter hetiketi olarak görmüştüm, ilk söyleyen/bulandan allah razı olsun: "ibne hakaret değildir, insanın kendine yakışanı giymesidir."

(bkz: bence moda insanın kendine yakışanı giymesidir)
  • çok parası olanın her zaman yapamadığı... az parası olanın da istediğinde çok da güzel yapabildiğidir.
  • bugün dışarıda bir arkadaşım ile denk geldim. biraz sohbet eşliğinin ardından yeni aldığı gözlüğü kendimde denedim.

"nasıl, yakıştı mı" diye olan soruma "pek olmadı gibi" cevabını verdi. kameradan gözlüğün nasıl durduğuna baktığımda ise ben de pek beğenmemiştim. göz yapısına pek uyumlu değildi ve sonrasında arkadaşıma;

"beğenmiş olup yakıştırsaydım, dışarıdan bir başkasının beğenmesi benim için pek önemli değil" diye belirttim.*

genel anlamda, giyecek veya herhangi neyse kişi kendinde neyi yakıştırıyorsa onu giymesi yerinde harekettir.
hesabın var mı? giriş yap