şükela:  tümü | bugün
 • söyleyen kişiye , söylenilen zamana ve mekana bağlı olarak etkisi değişmekle birlikte, söylenilen kişiye büyük üzüntü veren sözdür. anlamı; daha önce kafanızda tasarladığınız, bir şekle soktuğunuz ve uygulamak istediğiniz bir düşüncenin başkası tarafından değersiz algılanması , hiçbir şekilde uygulamaya geçemeyeceğinin belirtilmesi sonucu ısrar etmekle bir yere varılacağı sanılırken aksine bir çıkmaza girildiğinin karşı taraf tarafından yüzünüze vurulmasıdır.
  şu şekilde kullanılır:
  ...
  - ama neden böle yapıosun?
  -çünkü senin dediğin gibi olmaz
  -neden ama?
  -neden die bişey yok.bu arada farkında mısın, kendine yeniliosun!!
 • bir oyun ya da musabakada pek de olasi gozukmese de pixar in odul alan muthis animasyonunda islenmis olgu. (bkz: geri s game)
 • toplumsal ve tarihsel koşulları (ortam), bulunulan yeri (mekan), geçerli değerli yargılarını (vs) görüp bilmek, ama herşeye rağmen içinden geleni yapmak.
 • kalp ve beyin arasındaki savaşta, kazanması gereken tarafın mağlubiyetiyle gerçekleşir.
 • kaybedişlerin en ağırı, kayboluşların en çıkmazıdır. en zor savaştır kendine verdiğin, bile bile yenildiğin...
 • kendi surlarını top ateşine tutmaya benzer, dost görünümlü düşmanlar, yalan aşklar; içeriye savaşsız, yıkıntılardan girerler.
 • ... bir sonraki savaş için tecrübedir aslında. zira insan farketmeden kendi içine truva atlarını bırakır zaman zaman. sonra o bildik hikaye işte. atın içinden bir tabur asker çıkıp içinizi dağlar. kendi kendinize yenilirsiniz. duymuşsunuzdur öy'le öy'küler ***ama ilk defa başınıza gelmiştir, afallatır. zamanla alışırsınız. ha ama alışmak tehlikeli ve yasaktır.
 • bazen hic istemedigin halde alman gereken kararlar olur. istemeyerek de olsa, kendine ragmen, yapman gerekeni yaparsin. sevdiklerin icin kendine yenilmek gerekir. kabullenilmesi en zor yenilgidir bazen, cunku celiski icseldir, herseyi senledir. bazen en kolay hazmedilen yenilgidir, cunku karsiliksiz fedakarlik vardir, insan oldugunu yasadigini hissetmek vardir. aslinda buyuk bir erdemdir kendine yenilmek...
 • kendinle güreşmek

  bilirim...
  zordur kendinle güreşmek...
  yoruluverirsin zaman geçtikçe...
  benzemez başkaları ile güreşmeye...
  o zaman ya karşındakinden güçlüsündür,
  yenersin;
  yada yenilirsin güçsüzlüğünde.
  oysa kendinden güçlü olamazsın...
  yenemezsin kendini...
  kendinden güçsüz de değilsin....
  yenilmek bile çözümdür ama yenilemezsin...
  yorulursun zaman geçtikçe...
  bilirim...
  zordur kendinle güreşmek...

  (bkz: yalnız kelimeler diyarı)

  kendini yenememenin veya kendine yenilememenin de bir yenilgi olduğu düşünülürse kabul edilebilecek önerme.