şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir şekilde kendine zarar vererek askerlikten yırtma eylemi. kişi kendisini eğer fazla elverişsiz hale getirmişse kendini intihar etmek ile sonuçlanan eylem.

  buradaki açmaz hedefine ulaşmamış intihar girişimlerinin hedefine ulaşmış kendini askerilğe elverişsiz hale getirme eylemi olarak damgalanmasıdır. bu durumda depresyonun yaygınlığının %17 lerde olduğu bir toplumumuzda her 5 depresyon hastasından birinin intihar girişiminde bulunduğu düşünüldüğünde elde edilen hiç de azımsanamayacak oran yok sayılmaktadır.

  verilen mesaj açıktır eğer depresyondaysanız ve durumunuz dirençliyse; aklınıza intihar düşüncesi gelicektir. işte o zaman bunu ya hiç yapmayın (yani kendiliğinden iyileşin!) ya da yapıcaksanız adam gibi yapın yoksa kötü olur.

  koruyucu tıp adına çok dokunaklı bir tavırdır! bir nevi profilaktik intiharı önleme yaklaşımıdır. zaten depresyon mepresyon filan da hikayedir. erkek adam ağlamaz zaten. intihar edicekse de öyle bir iki vermidon içerek değil kafasına sıkarak bunu yapmalıdır.

  - bana firdevsi bulun yoksa kendimi askerliğe elverişsiz hale getiririm
  -hayır timuçin kendini askerliğe elverişsiz hale getirmek bir çözüm değil. anlamıyor musun. hayat güzel in aşaa ordan
  -getiricem işte kendimi askerlige elverissiz hale firedeeevs

  (bkz: ölü olarak ele geçirmek)
 • pek tavsiye edilmese de bir başka yolu için;

  (bkz: pembe tezkere)
 • düşünülenin aksine her zaman bu eylemin cezası uygulanmayabiliyor. kendini askerlige elverissiz hale getirmek için bacağına g3'ü dayayıp ateş eden, dolayısıyla bacağını koparan ere ceza verilse nolur, verilmese ne olur...
 • bunu gerçekleştirenlere ceza verilmesi, ülkemizde devletin insan için değil, insanın devlet için varoluşu esasının söz konusu olduğu gerçeğine bizi yönlendirir. bedenlerimiz bile burjuvazinin politik iktidarının emrinde bir eşyadan başka birşey değilken, özgür olduğumuzu söyleyebiliyor olmak, üzerinde düşünülmesi gereken bir sorun olarak karşımızda durmakta ve hatta sırıtmaktadır.
 • 1632 sayılı askeri ceza kanunu'nun 79'uncu maddesi konusu olan suçtur....
  madde metni şöyle:

  kendini askerliğe yaramayacak hale getirenlerin cezasi:

  madde 79 - 1 - kendisini kasten sakatlayan veya her hangi bir suretle askerliğe yaramayacak bir hale getiren veya kendi rızasiyle bu hale getirten bir seneden beş seneye kadar hapis cezasiyle cezalandırılır.

  2 - fiil her nevi askeri maksatlar için çalışmak kabiliyetini mahvetmiş ise suçlu yedi seneye kadar ağır hapis ile cezalandırılır.

  3 - fiil seferberlikte yapılmışsa on seneye kadar ağır hapis, düşman karşısında yapılmışsa yapan ölüm cezasiyle cezalandırılır.
 • sekiz yıllık temel eğitim sırasında, her sabah haykırmak zorunda olduğumuz "varlığım türk varlığına armağan olsun" yemininden dönmektir. türk vatandaşının, kendi varlığını herhangi bir üst mercinin verdiği karardan önemli sayması yasaklanmıştır. önce varlığını başka bir varlığa armağan etmeye mecbur bırakılmak, ardından da zorla ettirilen yemine sadık olmaya mecbur bırakılmak doğaldır. türk vatandaşının, kendi bedeninin tasarrufunu eline bulundurması yasaklanmıştır.
 • askerde hava değişimi almak için kullanılan sık yöntemdir. bir şekilde sağ el kırılır (genelde sandalye yardımıyla) yada g-3 ile yakın mesafeden omuz boşluğuna ateş edilir. ancak askeri doktor enayi olmadığı için eve gitmek yerine, kendini askerliğe elverişsiz hale getirmekten hakkında açılan davayla askeri cezaevine gidilir.
 • bunu yapan kişi fark edilirse içinde bulunulan şartlara göre değişmekle beraber hapis veya ölüm cezası alır.

  askeri ceza kanunu, madde 79:

  1. kendisini kasten sakatlıyan veya herhangi bir suretle askerliğe yaramıyacak bir hale getiren veya kendi rızasıyle bu hale getirten bir seneden beş seneye kadar hapis cezasiyle cezalandırılır.

  2. fiil her nevi askerî maksatlar için çalışmak kabiliyetini mahvetmiş ise suçlu yedi seneye kadar ağır hapis ile cezalandırılır.

  3. fiil seferberlikte yapılmışsa on seneye kadar ağır hapis, düşman karşısında yapılmışsa yapan ölüm cezasiyle cezalandırılır.
 • eğer ciddi ciddi bunu düşünüyorsanız belli bir kilo üstündekiler askere gitmiyor.(kilo boy endexi car curt bakmanız gerekiyor galiba.değilse bile ben 150 diye biliyorum)
  muaf olduktan sonra zayıflayabilirsiniz.
  benim önerim bu.bir de psikolojik rahatsızlık mevzusu var ona da bi gözatabilirsiniz