şükela:  tümü | bugün
  • bir eylem olarak söyle olur; facese resmini koyarsın, alttaki beğen butonuna basarsın, tamamdır. evet gördüm.
  • (bkz: narsisizm)
  • (bkz: kibir)
  • bazen en büyük haksızlıkları kendine yapma sebebidir. kendini beğenen insan kendindeki kusurların farkına vardığında kendini ister istemez cezalandırmaya başlıyor, türlü türlü hakaretleri kendisine sıralıyor. misal bir kek yaptığınızda şayet kekiniz kabarmadıysa ben de "beceriksizim zaten, bir kek bile yapamıyorum, allah beni kahretsin..." falan gibi ateşlenmeler, ne bileyim hırçınlaşmalar çoğu zaman özgüven eksikliği olarak yorumlanırken, aslında kişinin kendine başarısızlığı yakıştıramamasından kaynaklanır. kişi başarısızlığı hazmedemez ve kendine saldırmaya başlar. biliriz ki etrafımızda kasım kasım kasılan insanlar kendini beğenenlerdir, evet bu doğru. fakat kendinden umutsuzlar vardır ki bunlar gizli egoistlerdir.
  • aynaya baktığın zaman 'olay budur işte abi' demektir.
  • insanın kendine yakışanı giymesidir.
  • dozunu ayarlayıp kendini beğenmişlik derecesine getirmediğiniz müddetçe kimseye zararı olmayan eylemdir.
  • facebook'ta gerçekleştirebileceğiniz eylem. önce paylaşırsın sonra paylaştığını beğenirsin.
  • galiba ben de bu hastalığın bir parça pençesindeyim. ya da gördüğüm insanlıktan nasibini alamamış insanlar bana bunu yaptırıyor belki de benim suçum yok. niye hiç benim gibi biri yok? var mı yoksa

edit: gelen şu anlamlı mesajla adeta aydınlandım teşekkürler :)

" asagidakilere degil, yukaridakilere bak :)

o zaman suclu aramayi da birakirsin. hem ne demisler, kusur arayana kendi kusuru yeter "
  • azı karar, çoğu zarardır.