*

şükela:  tümü | bugün
 • yogun bi sekilde kendisi hakkinda olumlu dusunme durumu. son nokta (bkz: got kalkmasi) dir.
 • (bkz: megalomanyak).
 • (bkz: ozgüven)
 • benim gibi mükemmel bir yaratıkta hiç bulunmayan olgu..
  eğer bulunsa, bu kadar kusursuz olabilir miydim..
 • (bkz: kibir) *
  (bkz: narsisizm)
 • -kendini begenmissin sen
  -hayir, seni begenmiyorum

  seklinde cevaplanması elzem itham.
 • eğer dış görünüşüyse kendini beğenmişliği ;kendimi hiç beğenmiyorum , bu giysi bana hiç yakışmadı diyerek karşıdakinin kendilerini övmesini isterler.eğer kendilerini bi halt sanmaları zeka seviyelerinden ise hiç susmazlar,yenilgiyi kabul etmezler,acayip hırslıdırlar.
 • kişinin iç barışı için yarattığı etkiyi dış dünyada şöyle ağız tadıyla yaşatmayan hissiyat. kusursuzluğuna hükmetmeksizin kendini olduğu gibi kabullenmiş ve bu haliyle beğenen bireyin kendine bir zararı dokunmaz. aksine, aynadaki yansımasından memnun; yer yüzüne düşürdüğü gölgeden emin rahatlıkla kendini geliştirebilir. işler buraya kadar yolundayken bu deyişin kötü bir sıfat olarak kullanılıyor olmasına sebebiyet veren, kişinin kusursuzluğuna kendi kendine hükmetme aşamasına gelmesi olsa gerek.

  kendini beğenmişlik için ün, şöhret, makam, mevki, güzellik, zeka, asalet gibi herkese eşit dağıtılmamış olan unsurlardan en az birine açık ara önde sahip olmak hatta daha vahimi öyle olduğunu sanmak gerekmektedir.

  "bırak da başkaları söylesin."

  kibirin damakta bıraktığı bal, bu gerçeğin görülmesini perdeler. dünyanın en şahane varlığının farkedilmeye ayıracak vakti yoktur. kendine kanaat kullanarak bütün eksiklerini tamamlamıştır zaten. dışarıdan gelen tepkiler onun için ancak bir tebessüm kaynağı olabilir. giderek beslenen bu kaynak son raddesine, bir başka deyişle kişi doğal sınırlarına ulaştığında ortaya çıkan tablo, kimseyi memnun etmeyecektir. *

  bu sevimsiz tavır, toplum tarafından elenecektir.
  kendini beğenmişimiz ise çekemeyenlerden dertlenecektir.
  (bkz: gider bu)

  yani demem o ki, "kendini beğenmek" özünde iyi bir şeyken çevresinin bu kadar kötü olmasına şaşıyorum.
 • oğlak burcu insanlarında içten içe olduğunu düşünmekte olduğum karakter özelliği. ancak dışa vuracak kadar tevazuya da sahip olacaklarından, çalışıp, didinip kendini beğenmeyi hak edip, sonra kendi içlerinde beğenilerini sindirip, başka biri tarafından eleştirildiklerinde "ey sen zavallı fani, ne diyorsun be, şunu şunu biliyor musunda yorum yapıyorsun" şeklinde düşünerek, çileden çıkabilirler. hatta çileden çıkarken, çok basit ufacık bir ayrıntıyı da atlayabilirler bazen.