şükela:  tümü | bugün
 • "ne olacak bu devletin hali?"

  14. louis, fransa.*
 • zaman zaman iyidir bu evet. ama kendini düşünmekten kasıt bencil olmak olarak algılanmamalıdır. bencil değil bir parça benci olmalısınız. yani bireycilik kavramı öne çıkıyo burda. onun da fazlası zarar, bu sefer gidip howard roark gibi olursunuz, öle de yaşam geçmez be ehehehhehee. ortasını bulun işte, yazdırmayın bana şimdi uzun uzun.
 • ilk yeter, gerek, istenen, olması gereken şarttır.

  kendim mutlu olmazsam kimseyi mutlu edemem, kendimi sevmezsem kimseyi sevemem, kendimi iyi hissetmezsem yanımda kimse kendini iyi hissetmez.

  "bencil" diye bik bik edenler bilmezler ki her şeyin merkezi bendir. karşımızdaki her zaman var, her zaman yırtar, hep bir şansı var. yeter ki bene bir şey olmasın. bütün benler mutluysa, mutlu edilmeye ihtiyaç duyan sen mi kalır?

  severim kendimi, kendimden ötürü. düşünürüm kendimi, kimseyi düşünmediğim kadar. her işimi kendim yaparım. sonradan farkettim hem bak iki yılda, teeee 300 entry yazmışım tek başıma. ne güzel. halbuki entry de ne güzel başladıydı. dağıldı mı ne?

  - kalsın mı böyle mam?
  - bırak kalsın mam.
 • zaman zaman gerekli, zaman zaman gereksiz olandır. egoizm ile fedakarlık arasında münakaşaya sebep olur.
 • insanın kendisini önemsememesi kendisinin kiralık katilidir, bencillerse yaşarlar. (bkz: bad'lik amiri) anlaşıldığı üzere çok önemlidir.
 • başkasını düşündüğünü sanırken, bunu yapan insana bencil denir. bencillik; güle oynaya, bile isteye, mutlulukla, farkındalıkla yapılabilecek bir şey değildir en nihayetinde.
  bir de bencil olmadığı halde kendini düşünmek eylemi içinde olanlar vardır ki işte bu gruba girenler kendini sosyal olarak savunmasız hissedip, hep bir koruma altına alma çabasındadırlar.

  en nihayetinde kendini düşünmek, neresinden bakarsanız bakın sağlıklı bir düşünce yapısına işaret etmez. ama bu her kendini düşünenin de bencil olduğu anlamına gelmez.
 • sadece değiştirebileceğiniz ve gücünüz dahilindeki şeylere enerjinizi harcayın. kendi hayatınız, aileniz, sağlığınız ve mutluluğunuza emek verin ve değiştiremeyeceğiniz, gücünüz dahilinde olmayan şeyleri değiştirmek için boşa emek vermeyin. odaklanmayan ve doğru yere yönlendirilmeyen enerji hiçbir işe yaramaz. bebeği diğer odada ağlarken kendisi televizyonda izlediği bebeklerin durumuna üzülen insanların durumuna düşmeyin.

  bu konu hakkında yazdığım entry ilginizi çekebilir.

  (bkz: #71335901)
 • en büyük gereksinimdir kişi için. hakkınız olan yaşam için insani çerçevede kalarak kendinizi düşünmeniz gerekir. ben böyle davranmadığım için bedel ödüyorum. bundan sonra tamamen kendimi düşüneceğim. fakat insanlık baki kalmalı.