şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de örnekleri bolca mevcut olmakla birlikte verdikleri rahatsızlıkla elbette bolcadır.

bu düşünceyi dile getirirken, sadece güzel kızların erkeklere karşı tavır aldıklarını ifade etmiyorum genel bir durumdan söz ediyorum. türkiye'de kendini güzel zanneden kız aynı zamanda her türlü eyleme karşı kendisini soyutluyor.

belki de bu kızlar, erkekler tarafından sürekli rahatsız edildikleri için böyle bir içine kapanıklığı tercih etmiş olabilirler ama bunun dışında şöyle bir durum var ki, erkeklere karşı bir umursamazlıktan ziyade hayattaki her şeye karşı bir umursamazlıkları var.

belki kendi hayatlarında mükemmel eğlenceleri var. belki bizim bilmediğimiz ama kendilerini mutlu eden eylemleri var. bunu bilemiyoruz ama bize gösterdikleri kadarıyla hayatlarında renkli bir şey yok. hayatta bilinen bir kural vardır; hiçbir değeri olmayan şeyin alıcısı da olmaz.

güzellik bir kriter değildir. estetik açısından güzellik çok güzel bir şeydir, ama bu sanat için geçerlidir. insan için geçerli değildir. çünkü insan zamanla güzelliğini kaybetme olasılığına sahip bir canlıdır.

güzel görünmek yegane amaç olmamalıdır. güzelliğin bir ömrü vardır. yüzünüzde ve bedeninizde güzelliği ne kadar saklamaya çalışırsanız çalışın bir yaş ortalamasından sonra her geçen gün güzelliğin eridiğini, ayna karşısında farkedersiniz.

çevremde de bunun örneklerini görüyorum. sadece makyaj yapan ve makyajın verdiği güzellikle kendisine hayran olan bunu göstermek için ise alışveriş merkezlerinde boy gösteren kızlarımız var. bu amaç belki hayatta bir eş bulmak için işe yarayabilir ama insan denilen üst kimlik bir canlı, sadece güzellik ve eş bulma durumlarına tek amaç olarak yaklaşmamalıdır.

zeka bu hayattaki en önemli detaydır. güzellik kaybedilir ama zeka ile gelen öğrenme hiçbir zaman kaybedilmez. bilgileriniz size daima ışık olur. o sebeple ilginiz güzelliğe değil bilgiye olmalıdır.

hayat öyle bir aldatmaca ile dolu ki artık gerçek bile en gizli yalan durumunda. bu platformda bile yazarlarla fikir alışverişinde bulunduğumda bana her zaman felsefi anlamda soru soran kitle, dikkat ettim, erkek tarafı oluyor.

haddimi aşmayarak şu tavsiyede bulunmak istiyorum; kendinizi güzel zannedip gerçekten önemli olduğunuzu düşünmeyin. bilen bir karşı taraf gözünde çok itici oluyorsunuz.

kendinize hobi edinin. farklı parçalar toplayıp koleksiyon yapın. benim mesela national geographic dergisinden 1000 sayı koleksiyonum vardır.

burada kesinlikle makyaj yapmayın, güzelliğinizi ön plana çıkartacak aktiviteler uygulamayın demiyorum. bilakis yapın ama bunu, gün içerisinde küçük bir zamana denk gelecek şekilde yapın. sonrasında kitap okuyabilirsiniz. dergi okuyabilirsiniz. internetten araştırma yapabilirsiniz. dünyanın farklı yerlerinde keşfedebilirsiniz.

ben de kişisel bakımıma önem veren bir insanım. her gün tıraş olurum. saçlarımı özenle tararım ama bunu 30 dk içinde hallederim. zamanımız çok önemli.

buradan yazılanlar kesinlikle akıl verme aktivitesi değildir. bir başkasına akıl vermenin, o insanı kendinden uzaklaştırmak olduğunu bilen bir insanım.

dikkatimi çeken bir noktayı paylaşmak istedim. çünkü çevremde güzel kadınlarda -yada burada güzelliği kullanmayalım, genel olarak kadınlarda görülen sürekli yanlış davranma durumlarını görüyorum. yanlış eş seçme, yanlış sevgili seçme, yanlış arkadaş seçimi vb.

bütün bunların tek bir sebebi vardır bilgisizlik.