şükela:  tümü | bugün
  • iyi üniversitelerde okuyup her şeyi sınıflandıracak kadar çok psikolojik terim duymuş insanların, işler sarpa sarınca vizyonları yetersiz kalınca başvurdukları tuhaf yöntem.

adama sert bir şekilde "bana baskı yapma, yaptıkların rahatsız edici, işlerin yürütümesine engel olma, bu senin de benim de aleyhime" diyorsun, neredeyse noterden ihtar çekme noktasına gelmişsin. tavrın sert ve ciddisin. birden freud'un viyana'da yetiştirdiği adam konumuna bürünüyor, seni gözlemleyip teşhis koyuyor. "duygusal açıdan dengesiz" filan diyor. senin için üzülüyormuş gibi filan yapıyor. maksadı kafasındaki iktidar mücadelesinde puan kazanmak. iradeni kırmak.

başka bir adama çok özel bir ilişkiniz olduğunu düşünerek, başına gelen bir olayı anlatıyorsun, birinin yaptığı seni çok üzen bir şeyi anlatıyorsun. adam seni anlamak istemiyor. seni anlamak yapmak istediği en son şey. seni dinlemiyor, seni gözlemliyor. birden bir psikolojik terim ortaya atıyor. sinirler alt üst. "daha da bu adama özel bir şeyimi anlatır mıyım" diye merak ediyorsun doğal olarak.

bir başkası, garson azarlamaktan, kendini devlet ya da devlet adamı sanmaktan, her şeyi olduğundan zor göstermekten muzdarip. önce ufak tefek şeylere kırıldığı için daha hassas davranılmasını beklediği sonucuna varıyorsun, ve davranıyorsun. derken zamanla anlıyorsun ki, senin bu nezaketin, bir nezaket değil, çünkü bu hassasiyetler bir teröre dönüşmek üzere, adamı kırmayım derken, adamdan çekinmeye başlamışsın. geçicidir herkeste zaman zaman dengesizlik olur diyorsun, ama işler daha da kötüye gidiyor. ne ara bu hale geldiğini bile anlamamışsın. bu adam da konuşurken başkalarına teşhis koymaktan çekinmiyor. üstelik de yargılamalarına bakınca, başkalarına söylenmiş bu sözlerin, sana da dolaylı bir eleştiri olduğunu hissediyorsun. seni adam yerine koyanda kabahat.

bir başkası her gün şarj aleti istiyor, 3 ay boyunca her gün veriyorsun. şikayet ettiğimden değil. yine istesin yine vereyim. ama 3. ayın sonunda, "madem istiyorsun gel kendin al, masana isteyeceğine" diyorsun. nezaketine soktuğum gelip alırken, "ruh hastasısın sen yemin ederim." filan diyor. teşekkür edersin sanmıştım.

bütün memleket mi psikoloji uzmanı arkadaş?