şükela:  tümü | bugün
 • yapanlara, 'bırak da, gerekiyorsa başkaları seni övsün' denilesi durum.
 • göründüğü gibi olmama durumunu ortaya çıkaran en güzel kanıt..
 • cehaletle doğru orantılı insan eylemi.
 • saçmalıktır. saçmalığın daniskasıdır.

  bütün bunlara karşın, herhangi bir iş görüşmesinde sizden bunu beklerler. eğer kendini övmeyi saçmalık olarak gören ve buna pek alışkın olmayan, o ana kadar böyle salaklıklar yapmamış, yapanı da densiz biri olarak değerlendiren biriyseniz, tecrübesizliğiniz nedeniyle işi alamayabilirsiniz. karşındaki insan kaynakları elemanı, müdürün olacak kişi senden kendini yağlı ballı övmeni bekler.

  bi' de hak ettiği halde övgüye mazhar olamayanlar vardır. alelade bir insan olarak da başınıza gelebilir; yönetmen, yazar, gazeteci, besteci, oyuncu, bilim adamı, sporcu... olarak da. eğer ikinci gruptansanız öldükten sonra çok daha önce yapılması gereken değerlendirmeyi genelde alırsınız. haberiniz olmayabilir, bu da işin cilvesi artık... en kötüsü birinci gruptan olmaktır. çivisi çıkmış dünyada kapasiteniz oranında yaptığınız iyilikler, yardımlar da görülmez. özellikle bunların gizli yapılması gerektiğine inanıyorsanız, iyice sıçtınız demektir...
 • reklam yapmak gibi olmasın ama toyota gibi herifim.. dişinize de bakarım falınıza da.. kirden lekeden eser bırakmam.. güveninizin eseriyim.. önem taşırım.. her eve lazımım.. evinizin havasını değiştiririm.. yuvanıza ulaştırırım.. hayatın değerini bilirim.. bal gibi biliyorsunuz.. a kalite lezzetim.. fark yaratan tasarımım.. çişimi yapsam da popom kuru kalır.. güneşin meyveleriyle tazelenirim.. önce hüpletir sonra gümletirim.. medyadaki gözünüzüm.. 12 saat tam koruma sağlarım.. sütün en tatlı haliyim.. dört mevsim dostunuzum.. dünyayı evinize getiririm.. içinizdeki baştan çıkarıcılığı harakete geçiririm.. dünyada eşim yok.. saçlarımın güzelliği gözlerime yansır.. başınıza gelen en güzel şeyim.. hayatın bir tık önündeyim.. sevgi kadar yararlıyım.. on yüz bin milyon baloncuk yutar açlığınızı yatıştırırım.. sana göre süt bi başkasına göre çukulatayım.. bi bakıma evinizin her şeyiyim.. anne dokunuşu kadar yumuşakım.. bir sevgi dokunuşuyum.. ateşte açan çiçeğim.. otomobilin geleceği makyaj uzmanlarının tercihiyim.. delikanlı kızlar beni kullanır.. zor işleri bana bırakın.. tüm zamanların en iyisiyim.. peopleları connecting yaparım.. her zaman her yerde yanınızdayım.. sağlıktan gelen güzelliğim.. türkçe müziğin keyfiyim.. dokunulası saçlar ve otomobiller yaratırım.. şok şekerim.. saraylara layıkım.. kışkırtırım.. horlayama doğal çözümüm.. gol yemem.. sörf tabiki yerim.. çakar çakmaz çakarım.. ben varsam sorun yok.. tereyağının lezzet ikiziyim.. her zaman en iyi teklifleri sunarım.. en iyisi en hesaplısıyım.. her genç kızın rüyasıyım.. size düşen keyfini sürmek.. isteyin yeter.. size bir telefon kadar yakınım.. siz de deneyin farkı hissedin.. çünkü hissetmek her şeydir.. mutlu et kendini.. ne varsa sende var.. kim tutar sizi..
 • içi dışı bir insan davranışıdır.bak nasıl da okuyosun adamı,senin ne olduğun hiç belli değil
 • kibir barındırır.
 • bir konunun içine belli edilmeden karıştırılmaya çalışılıyorsa hemen anlaşılır , yapılmamalıdır..
 • dinleyenlerde tam tersi etkiler, izler bırakır.. a. schopenhauer'in aforizmalarında böyle bir konu da vardı..
 • kendini övmek kafanın içinden iyiyim ben ya iyiyim iyi- nin günlük hayatta dile gelmiş ve gereksiz yerlerde ya da durmadan kendinden bahsetme durumunda ortaya çıkan haldir. alttan alta yapanlar olduğu gibi artık utanmazlık derecesinde yapanlar da vardır. bir de kendini yererken övme modeli vardır. allah belamı versin çok güzelim gibi olabilir, disleksiyim ama çok acayip zekiyim, alçak gönüllü ama bambaşka bir yeteneğe sahibim gibi gibi örneklendirilebilir.