• faşizmin tanımı üzerine yapılan tartısmalar hakkında zerre kadar bilgisi olmayanların kürtlere bok atma seanslarından başka bir tanesidir.

etnik milliyetçiliğin doğal mecrası faşizm imiş.. bu yüzden de önce tüm dünyanın, daha sonra da galaksinin yeşil-sarı-kırmızı renklere bizzat kürtler tarafından boyanması da beklenenler arasındaymış.

barrington moore'a göre, faşizm'in olmazsa olmaz şartı sadece herhangi bir milletin devlet sahibi olmasında yatmaz. daha önemlisi, devlet elitinin kitle mobilizasyonu yaratabilmesidir esas olan. faşist çerçeve, yığınlar tarafından desteklenmeli ve aktif olarak katılım gösterilmelidir faşizme. bu yüzden, faşizmin varlığını anlamak için politik elitin yapıp ettikleriyle beraber faşist pratiklerin ne kadar kitlesel destek ve katılım şekilde yapılmakta olduğuna bakılır. faşizm allttan örgütlenen bir anlayıştır her ne kadar üst yaptırsa da.

bu minvalde, çağlar keyder, kemalist dönemi direkt bir şekilde faşizm olarak nitelendirmenin yanlış olacağını söyler. doğrudur. çünkü aslen politik elitin işidir bu dönemki katliamlar (i.e. dersim katliamı). kitlelerin cumhuriyet ideolojisi ile malum donem içerisinde kurduğu ilişki çok zayıftır. hatta keyder, türkiye'nin faşizmle olan en yakın bağının 1970'lerdeki sağ-sol kutuplaşmasında kurulduğunu söyler. çünkü faşistler (sağcı, muhafazakar, dinci) kitlesel bir şekilde işaretler göstermiş, eğitim bakanlığı gibi yerlerde ciddi oranda kadrolaşmışlardır. maraş katliamı faşizm pratikleri arasında en bilinen örneklerdendir..

kürtler mi? valla kitle mobilizasyonu hat safhada bizlerde. ama esas önemli olanı yanımıza almayı unutmuşuz: devlet veya devlete benzer bir yapı.

çatışmada ölen asker cenazeleri geldiğinde kürtlerin dükkanlarına saldırmak faşizm alametidir. bayrak eylemleri ile bayrak asmayanları kafada işaretlemek faşizm yatırımıdır. kürt çocugun kolunun polis tarafından kırıldığı kayıt altına alınmışken buna itiraz edebilenlerin olmaması faşizm potansiyelidir. hem devletin hem de paramiliter uzantılarının bizzat bunların örgütleyicisi olması da faşizmin ayak sesleridir.

ama hepimiz biliyoruz ki türkiye gibi nato üyesi bir ülkede faşist rejim olasılığı oldukça zordur. elinden gelmez çünkü devletin bunu yapmak, yemez açıkçası. kapitalisttir devlet, piyasa vardır, global finans vardır. kanımca yapabileceği de ancak ülkücüleri ve milliyetçileri kürtlere saldırtmaktır. bunun ulaşabileceği en geniş kapsamı, maraş katliamı benzeri olaylar olabilir. zaten olmaktadır gün be gün. bilmiyorsanız bilmek istemediğinizdendir.
  • sehit haberlerine getirdikleri tanim "asker olduruldu", olen pkk'lilara yorumlari "bizim evlatlarimiz" olan sahislar. pkk ile arasinda 7 degil 1 tane fark bulan varsa beri gelsin. her aldiklari sehit haberinden sonra sessiz sedasiz mutlu olur, sevinir bunlar.

baslamadan once onemli not: kisilere hakaret icermiyor, sozlukte yazan cizen insanlari okudugum yillar icerisinde edindigim bilgilerden yola cikiyorum. tck'ya aykiri degildir, ona aykiri olmak benim tarzim degildir.

mesela ilgimi cekti, musa anter ile ilgili yazidaki ayrintiyi degistirmeden aktariyorum: "liseyi bitirdikten sonra istanbul’a üniversiteye okumaya gelir. edebiyat fakültesine kaydını yaptırır ve ilk sene orada okur. sonradan faik bucak ve diğerleri ile tanışır, onlar hukuk fakültesinde okumaktadır ve arkadaşlarının isteği üzerine hukuka başlar. üç sene sınıfını birincilikle bitirir son sene birinciliği haksız olarak elinden alındığı için okulu bitirmeden ayrılır. arkadaşlarıyla birlikte kürt özgürlük mücadelesi için kırmızı, yeşil, sarı ve beyaz kumaşları bir araya getirerek ve tabancaya sararak ellerini üzerine koyarak ant içerler. dicle- fırat talebe yurdunun müdürlüğünü yapar. bu arada medrese mezunu kişilerle tanışır. ileride kayınpederi olacak abdurrahim zapsu ile tanışır. ‘hatıralarım’ adlı kitabında bu ilişkilere yer vermiştir. 1944 yılında zapsu’nun küçük kızı ayşe hale ile evlenir. hale hanım alman lisesi ikinci sınıfından ayrılarak evlenir. 18.08.1945 de oğlu anter, 18.10.1948 de kızı rahşan ve 30.03.1950 de oğlu dicle dünyaya gelir."*

seklinde anlatilir ape musa ve saz arkadaslari. yani "kurt ozgurluk mucadelesi" icin kirmizi-sari-yesil bayraga ve silaha el basarak yemin etmek soz konusu..

dikkatinizi cekmek istedigim nokta da su ki, bugun kurtcu fasist tanimi yaparken dayanak alinan noktalari yapan turkler olunca kiyamet kopmustu. turk bayragina ve silaha el basarak yemin edenlerin video kayitlari televizyon kanallarina dusunce verilen tepki "iste fasist tosuncuklar, iste eli silahli katiller iste aydinlari vuranlar..." olan insanlarin ayni olayi kurtler yapinca yer alan sahsi barisci, aydin, espirili ve zeki entelektuel seklinde tanitmasi burada bahsi gecen konuya sahane bir ornektir.

zira bu sahislar, sozluk formati ve dahilinde taninan ifade ozgurlugu cercevesinde pkk ve tum sempatizanlarinin, fraksiyonlarinin reklamini ozgurce yapmaktadirlar. herhalde el bastiklari silahi ateslemislerdir yoksa silahlar bunu yapiyor* bildigim kadariyla.

kendini solcu-ilerici-demokrat- hak ve ozgurluk mucadelesinde-adalet pesinde-solcu ozgurlukcu-cok kulturcu diye tanitan insanlarin idollerinin anatomisine kisaca goz attik. esen kalin..

not: bunu da inkar edene cokomel alicam vallaha bak.
  • bir gozu mavi bir gozu yesil sarisin zenci japon kadar müstesna kabul edebileceğim siyasi tercih tanımlaması
  • sınırın bir tarafında sosyalizm'in, öbür tarafında amerika'nın arkasına saklanan faşisttir.

suçluluğun verdiği telaşla ağacın arkasına saklanıp görünmediğini sanan fil'e benzer.
  • en sevdikleri taktiklere goz atilmasinda fayda olan canli turu, zira soyledikleri ile ifade ettikleri cok farkli olunca biz de cimbizla gercegi cekiyoruz icinden ne yaparsin...

yasal uyari: hakaret yoktur, tck'ya aykiri degildir. bahsi gecen tanimlamaya giren insanlar "halki kin ve dusmanliga tahrik", "terore yardim ve yataklik", "sucu ve sucluyu ovme", "devlet organlarini alenen asagilama"...upuzun bir listede belirtilen (ve her ulkenin anayasasinda bulunan) suclari sozlu ve fiili olarak islerler. cezasi hukuk devletinde kanun ve kolluk kuvvetleri tarafindan verilir, bu adamlari yakalamak kolluk kuvvetlerinin gorevidir. sozlukte olmadiklarina inanmak istiyorum, aksi takdirde eksisozluk suca tesvik ve sucluyu ovme icin arac olarak kullanilir ki bu moderasyonun gorev ve yetkisidir bana dusmez.

1)pkk cinayetlerini devlete mal etme manevrasi: en sevdikleri manevralardan biridir. uygulamasi, kurt sorunu ve pkk'nin* tartisildigi basliklarda pkk teroristlerinin isledikleri suclari "askerin yaptigi* kilik, kiyafet degistirip baskinlar" gibi sevilen palavralari atarlar. halbuki turk silahli kuvvetleri pkk'nin ilk yillarindan beri binlerce itirafci ele gecirdi, sorguladi ve geregi neyse yapti. bu adamlarin ifadelerinde turk askeri geldigi anda koylere olmadi magaralara kactiklari, koylulerden zorla orgut uyesi ve alabildikleri kadar erzagi zorla aldiklari tutanaklarla ve tanik ifadesiyle sabittir. bir bolgede faaliyet gosteren teroristlerin diger ulkelerde faaliyet gosteren orgutleri de ayni seyleri yapmistir, yapiyorlar. dolayisiyla, pkk'yi akillarinca "ezilmis halkin sesi ve hakli bir mucadele" olarak guya gostermek icin bu yalana cok sik basvururlar.

2)sehir eskiyaligi: 1 mayis isci bayrami olsun, kadim bir turk adeti olan nevruz olsun ellerine gecirebildikleri her firsatta vandalizm yapmak. bunu da haklilastirmak icin marksist-leninist argumanlari kullanmak. buna cok sik "devrimci siddet" ismini verdiklerini de duyarsiniz. amac korkutmak ve sindirmektir sivil halki.

-----devam edecek--------
  • attıkları palavralar varmış, görelim;

(bkz: askerin sahte pkk saldirilari duzenlemesi/@aethewulf)
    (bkz: memur ve hakimlere bombali oryantasyon uygulamasi)
    (bkz: binbasi ersever in itiraflari)
    (bkz: ahmet cem ersever)
    (bkz: altay tokat)

şurası aşikar; kendini solcu diye tanımlayan kürtçü faşist diye yaftalanan insanlar var. burada göte girebilir endişesi ile kimsenin büzüğü yemiyor isim vermeye. misal ben bu lafı veya benzerlerini sağda solda baskın oran için çok duydum. hoş ona ermeni dölü falan da diyorlar, karıştırıyorum soyunu sopunu. verin abicim, isim verin bilelim kim bunlar. salak saçma temel atma entryleri ile "biz pkk yandaşı terörist yardakçılarına diyoz" komikliğine düşmeyin. onların sıfatı zaten terörist.
  • kürt kelimesini duyduğu anda adeta kırmızı görmüş boğa misali saldırganlaşan tiplerin götünden uydurduğu faşist çeşididir. zira böyle bir faşist çeşidi yoktur. ben görmedim bu cinsten bir faşist. hayal dünyası geniş ve kendisi gibi düşünmeyen herkesi ötekileştiren, saracak ermeni, rum bulamayınca kürde saran, standart türkiye sağcısının faşisti uzaklarda değil aynalarda araması gerek bence.
  • çocuğuna kürdistan ismini koyan adam'a hiç ses çıkarmazken; milli günde asılan türk bayrağından çok rahatsız olan ahlaksızdır.
  • şimdi bir de, türk tarihine dil uzatma cambazlığı yapıyor.

batılı abilerinden aldığı emirlerle, türk tarihine küfredip, atalarımızı katil diye suçlayan ahlaksızdır bu.
hesabın var mı? giriş yap