şükela:  tümü | bugün
  • ergenlikten gençliğe, oradan ta yaşılığa giden bir peçe.
  • kolay bir sey diil insanin kendini tanimasi.aslinda ufacik bir soruyla birdenbire insan kendiyle ilgili bi seyin farkina varabiliyor.kendini de sasirtabilmeli insan zaman zaman ."aaa ben bi de boyleymisim" diyebilmeli.kesifle ilgili bir sey bu...kendini tanimamak degil de kendini kesfetmek.sanirim insanin kendini tanimadigini en iyi anlayacagimiz yol o insanin kendini ne kadar cok anlattigina bakmaktan geciyor.insanin kendini anlatip durmasi iyi birsey diildir kaldi ki.nedendir bilinmez insanin anlatmaktan sikilmadigi tek sey kendisidir.oysa digerleri baskalarindan cok cabuk sikilir.durmaksizin kendini anlatmak.durmaksizin ne oldugunu baskalarinin da bilmesini istemek.neden ki.
    insan en cok kendinde olmayan seyden bahseder...
  • tanıştırmak için araya bi başkasının girmesini gerektirecek bi durumdur;

- merhaba tanıştırayım bu sen, bu da sen...
    - hadi canım...
  • becerdiğini sanırsın. günü geldiğinde "şok" olursun.
  • çoğumuzun içinde olduğu durumdur aslında. kendimizi çok iyi tanıdığımızı sanarken gün gelir, "ya ben bunu nasıl yaptım!?" diye hayıflanırız kendi kendimize. çünkü yapılanı yakıştıramayız, "ben böyle biri değilim ki" deriz. bu da kendimizi tanıyamamaktan kaynaklanır. aslında böyle biri değilim diye yakıştıramadığımız her şey kişiliğimizden bir parçadır. ama insan oğlu olarak olmadığımız şekilde kendimizi tanıtmaya ve göstermeye bayılırız. hatta buna kendimiz bile inanırız. aksi olanları yaptığımızda ise "aa ben böyle biri değilim" cümlesi gelir yine.
  • neredeyse her alanda kaybetmeyi alışkanlık haline getirmenizi gerektirir.

"eğer kendini ve düşmanı biliyorsan bütün savaşları kazanırsın, eğer kendini biliyorsan düşmanı bilmiyorsan birini kazanır diğerini kaybedersin, eğer kendini ve düşmanı bilmiyorsan bütün savaşları kaybedersin."

(bkz: sun tzu)
  • kendini tanımamak büyük bir değişime uğramaktır.
    kendini tanıyamamak ise hataları haddini aşan insanın hissidir.
  • beni bana değil beni tanıyanlara sorun...
  • hic yasamadigin bir olayin vuku bulmasi sonucu ortaya cikabilecek hadise.....

ikincisi kendini bilmemek olur....

ilki hata , ikincisi aptalliktir......
  • bazen insanın kendi fotoğrafına bakıp garip bir ozlem duymasidir. fotoğraf eski olmak zorunda değildir, o gülümseyen kıza bakarken ince bir sızı peydah oluverir. halbuki basbaya sensin ışte. o zaman özlediğin kim?